Foto: Shutterstock
Par pēdējo gadu brīnumlīdzekli gan skaistumkopšanā, gan veselības veicināšanā tiek uzskatīta kokosriekstu eļļa. To izmanto neskaitāmos variantos un atbalsta tādas slavenības kā Kortnija Kardašjana un Gvineta Paltrova. Tomēr, vai patiesi šī eļļa ir īstens brīnumlīdzeklis vai laba mārketinga rezultāts – to šajā rakstā skaidro "Viņa".

Nereti tiek norādīts, ka garšīgi smaržojošā kokosriekstu eļļa palīdz cīņā ar novecošanos, vairogdziedzera un sirds slimībām, kā arī artrītu un diabētu, norādīts "Web MD". Tomēr vēl vairāk biedējoša ir cilvēku nepareizā izpratne par eļļas it kā labajām īpašībām, kas nemaz nav pierādītas vai būtiski atšķiras no zinātnieku viedokļa. Piemēram, "British Nutrition Foundation" norāda, ka nav spēcīgu zinātnisku pierādījumu, ko veselībai labu rada kokosriekstu eļļas uzņemšana iekšķīgi, vēsta "The Guardian".

Savukārt tas, kas ir zināms – šī eļļa satur daudz vairāk piesātināto tauku, salīdzinot ar citām eļļām. Kokosriekstu eļļā tie sastāda 84 procentus no kopējā kaloriju daudzuma, olīveļļā piesātinātie tauki sastāda 14 procentus, bet sviestā – 63 procentus. Piesātinātos taukus parasti dēvē par potenciāli kaitīgiem taukiem, kas rada "sliktā holesterīna" koncentrāciju asinīs un palielina risku saslimt ar dažādām sirds un asinsvadu slimībām. Turklāt piesātināto tauku kokosriekstu eļļā ir krietni vairāk nekā nepiesātināto, kā arī joprojām nav pierādījumu par ietekmi sirds slimību gadījumos, kas tiek minētas kā kokosriekstu eļļas viens no "labumiem", norādīts "Harvard Health Publishing".

Tomēr nav arī tā, ka eļļu nevajadzētu lietot vispār – mazās devās tā organismam ļaunumu nenodarīs. Tāpat kokosriekstu eļļa tiek uzskatīti par lielisku skaistumkopšanas līdzekli, piemēram, lai atjaunotu sauso ādu, sasprēgājušās lūpas un pat matus. Savukārt dienas laikā ēdienreizēs vairāk par tējkaroti cilvēkam nevajadzētu uzņemt. Turpinājumā iepazīsties ar tipiskākajiem mītiem par kokosriekstu eļļas lietošanu, piemēram, cīņā ar liekajiem kilogramiem vēdera zonā.

Tauciņu uz vēdera dedzināšana un vielmaiņas paātrināšana

Foto: Shutterstock

Vieni no populārākajiem mītiem par kokosriekstu eļļu ir, ka tā dedzina tauciņus uz vēdera un paātrina vielmaiņu. Tomēr tā nebūt nav, norādīts "Good Housekeeping". Portāls raksta, ka eksistē daži mazi pētījumi, kuru mērķis bijis ar kokosriekstu eļļas palīdzību samazināt vēdera apkārtmēru cilvēkiem, kuriem ir risks saslimt ar diabētu vai sirds slimībām. Tomēr pētījuma dalībnieki jau iepriekš bija uzsākuši diētu, kas nekādā veidā neattiecas uz tauciņu pazušanu ar kokosriekstu eļļas palīdzību.

Tā kā jebkura cita augu eļļa, arī no kokosriekstiem iegūtā sastāv no taukiem. Tomēr to lietošana mazās devās kopā ar dārzeņiem un, piemēram, liesu olbaltumvielu avotu var būt labs pamats veselīgai diētai. Visefektīvāk darbosies līdzsvars ēdienreižu gatavošanā, kur sabalansēti pārtikas produkti ar gatavošanas veidiem, kur tauku daudzums ir ne vairāk kā noteiktais.

Savukārt vielmaiņas paātrināšanai nav nekāda sakara ar kokosriekstu eļļu. Lai iekustinātu vielmaiņu, tev ir vairāk jākustas. Turklāt vielmaiņa nodrošina efektīvu kaloriju degšanu organismā arī miera stāvoklī, piemēram, pēc augstas intensitātes treniņa, kas ir viens no efektīvākajiem ieteikumiem vielmaiņas paātrināšanas procesos.

Vairāk par to, kā ar ikdienišķu paradumu palīdzību paātrināt vielmaiņu un sadedzināt vairāk kaloriju, lasi šajā rakstā.

Kokosriekstu eļļas garša, pievienošana kafijai un antioksidantiem bagātais augs

Salīdzinoši populāra recepte ir kokosriekstu eļļas pievienošana kafijai, ko paleo vai keto diētas piekritēji sauc par lielisku veidu, kā notievēt. Tomēr šai receptei ir arī otra puse – tā var palielināt svaru. Šajā gadījumā kokosriekstu eļļa līdzinās krējumam – jo vairāk tā tiek pievienota, jo vairāk kaloriju pagatavotā kafija saturēs. Atceries, ka kokosriekstu eļļa satur augstu piesātināto tauku līmeni – tām ir arī augstāka kušanas temperatūra, norādīts Slimību profilakses un kontroles centra infografikā.

Savukārt īstenu kokosriekstu garšu var saturēt vien pats kokospalmas auglis vai arī no tā gatavotais sviests – eļļai nav izteiktās garšas. Tomēr, vai par brīnumlīdzekli dēvētā eļļa var padarīt tevi gudrāku? Atsevišķi pētījumi liecina, ka tā var palēnināt Alcheimera slimības attīstīšanos riska grupām, tomēr arī citu augu eļļas, piemēram, olīvu arī tiek saistītas ar demences un neirodeģeneratīvu slimību samazināšanos to pašu iemeslu dēļ.

Turpinot iesākto mītu par svara zaudēšanu kokosriekstu eļļas lietošanas gadījumos, portālā "Web MD" norādīts – pats kokosrieksts satur daudz kaloriju. Tāpēc vieglprātīga tā lietošana pati par sevi svaru nesamazinās – kokosriekstu vai tā eļļu nevajadzētu uztvert par brīnumlīdzekli, kas palīdzēs zaudēt liekos kilogramus. Tāpat kokosriekstu min kā antioksidantiem bagātu produktu, tomēr eksperti norāda – visticamāk, arī tas ir nedaudz pārspīlēti, jo vairāk antioksidantu ir dārzeņos, augļos un veselos graudos.

Veidi, kā eļļa palīdzēs ķermeņa kopšanā

Foto: Shutterstock

Tomēr kokosriekstu eļļai ir arī vairāki patiesi labumi, kas saistāmi ar ķermeņa kopšanu un lutināšanu. Līdzīgi kā citas eļļas arī kokosriekstu labi noderēs, veicot masāžas. Turklāt to sievietes bieži izmanto skūšanās putu vietā. Eļļa lieliski pabaro ādu, kas īpaši noderīgi ir vēsajos ziemas mēnešos, kad telpu piepilda siltais un sausais gaiss no radiatoriem, norādīts "Allure".

Tāpat ziemā nereti saplaisā lūpas, tāpēc talkā ņem kokosriekstu eļļu, kas mīkstinās un palīdzēs ātrāk sadziedēt plāno ādu. Savukārt tikpat noderīga eļļa ir arī matu kopšanā. To vari izmantot kā matu masku – iesmērēt saknēs vai visā to garumā, kā arī atstāt uz nakti ilglaicīgākai darbībai.

  • Par eksperimentu, kurā ar kokosriekstu eļļas palīdzību nedēļas laikā mēģināts izaudzēt matus nedaudz garākus, lasi šeit.

"Viņa" lasītāja Saiva atklāj, ka kokosriekstu eļļu visbiežāk izmanto tieši matiem. "Regulāri krāsoju matus blondā krāsā, tāpēc to kopšana ir īpaši svarīga. Kādā reizē pamēģināju matos ieklāt kokosriekstu eļļu – efektu pamanīju jau pēc matu izskalošanas," stāsta sieviete. Viņa piebilst, ka mati bijuši daudz mīkstāki un guvuši acīmredzamu mirdzumu, kas gaišu matu īpašniecēm ir grūtāk panākams.

Kokosriekstu eļļu iespējams izmantot arī sausas ādas kopšanā – ne tikai, piemēram, uz ceļiem, elkoņiem, bet arī nagu kutikulām. It īpaši aukstā laikā roku kopšanai ir jāpievērš lielāka uzmanība. Tāpēc atjaunot sauso un jutīgo ādu ap nagiem var palīdzēt kokosriekstu eļļa, kas atsevišķos gadījumos tavam organismam nāk par skādi, bet citos – sniedz vajadzīgo atbalstu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!