Foto: Shutterstock

Locītavu sāpes ikdienā skar ne tikai seniorus, bet arī gados jaunus cilvēkus. To cēloņi var būt dažādi, un tie bieži ir saistīti ar cilvēka dzīvesveidu un paradumiem. Ja vēlies sevi pasargāt no sāpēm locītavās, ir būtiski ne tikai sekot līdzi tam, lai tev nebūtu liekā svara, bet arī pievērst uzmanību tam, kā tu veic vingrojumus treniņu laikā, kā arī sekot līdzi, lai organismam netrūktu nepieciešamo uzturvielu.

Iedvesmojoties no "Prevention", "Women's Health" un "Web Md", piedāvājam iepazīties ar pieciem faktoriem, kas saistīti ar cilvēka dzīvesstilu un kas kaitē locītavām. Atceries, ka locītavu sāpju gadījumā ir nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai noskaidrotu to cēloni un saņemtu palīdzību. Pat tad, ja tev šķiet, ka nepatīkamās izjūtas izraisa laika maiņa, labāk vērsties pie speciālista, jo sāpes liecina – kaut kas nav īsti lāgā.

Nepareiza vingrojuma tehnika un pārāk liela slodze

Foto: Shutterstock

Grupu nodarbības sporta zālē vai individuāli treniņi – abos gadījumos pastāv lielāks risks, ka vismaz daļu vingrojumu izpildi nepareizi. Pat šķietami vienkāršas kustības, piemēram, izklupieni vai ietupieni, var radīt problēmas, ja tos izpildi nepareizi. Vienmēr ieklausies trenera norādījumos un seko līdzi izpildes tehnikai. Atceries, ka spoguļi sporta zālēs ir nepieciešami, lai cilvēki trenējoties varētu sekot līdzi tam, vai vingrojumi tiek izpildīti pareizi. Protams, tie palīdz arī uzņemt glītas pašbildes, bet fotografēšanās un sevis apbrīnošana nav iemesls spoguļu izvietošanai treniņu zālēs.

Ja apmeklē grupu nodarbības, rūpīgi ieklausies trenera sacītajā un izpildi vingrojumu tā, kā to dara treneris. Seko līdzi vingrojumu izpildes tehnikai un centies atcerēties norādes, lai nākamajā reizē jau uzreiz visu izpildītu pareizi. Ja trenējies individuāli, laiku pa laikam tomēr ir vērs pieteikties uz nodarbību pie privātā trenera. Vienmēr seko līdzi norādēm uz trenažieriem, kas skaidro pareizu izpildes tehniku, un nekautrējies uzdot jautājumus dežūrējošajam trenerim. Arī šajā gadījumā seko līdzi vingrojumu izpildes tehnikai spoguļos.

Paturi prātā – tavas locītavas netraumē aktivitātes kā tādas, bet gan nepareiza to izpilde. Par labu nenāks arī tas, ja sevi pārslogosi un vingrojumus izpildīsi ar pārāk lielu svaru. Nepareiza tehnika un nepareizi izvēlēts svars palielina traumatisma risku, kā arī neļauj sasniegt iecerētos rezultātus, tāpēc, ķeroties klāt treniņiem, izvērtē nepieciešamību lūgt speciālista palīdzību.

Nepiemēroti apavi

Foto: PantherMedia/Scanpix
Izvēloties apavus treniņiem, atceries, ka pats būtiskākais ir to funkcionalitāte. Izskats šajā reizē ir otršķirīgs. Šis ir tas gadījums, kad patiešām ir vērts ieguldīt labas kvalitātes apavos. Reizēm jāiegulda līdzekļi, bet reizēm laiks, lai atrastu piemērotāko. Dažādi apavi var būt piemēroti dažādiem mērķiem, un sportiska stila ikdienas apavi noteikti nebūs pati labākā izvēle, lai, piemēram, skrietu maratonu.

Ja nodarbojies tikai ar vienu sporta veidu, piemēram, futbolu, basketbolu vai tenisu, meklē apavus, kas piemēroti noteiktajai darbībai. Ir būtiski, lai apaviem būtu nepieciešamā amortizācija, tie nodrošinātu atbalstu locītavām un neslīdētu pa attiecīgo segumu. Tāpat paturi prātā – apaviem ir labi jāder. Nepērc apavus, par kuriem domā, ka gan jau nedaudz pastiepsies vai ka tos varēsi ērti valkāt ar biezākām zeķēm, ja tādas patiesībā neplāno vilkt.

Vienveidīgi treniņi

Foto: Shutterstock
Ļoti daudzi fitnesa entuziasti, kas trenējas, lai iegūtu noteiktas ķermeņa aprises, piemēram, zaudētu noteiktu kilogramu skaitu vai audzētu muskuļus, pieļauj vienu un to pašu kļūdu – izvēlas diezgan vienveidīgus treniņus. Ir daļa, kas koncentrējas tikai uz kardio nodarbībām, bet daļa uzskata, ka būtiski ir tikai spēka treniņi. Ja vēlies sevi pasargāt no traumām un uzlabot locītavu veselību, būtiski ir veikt dažāda veida treniņus, kā arī regulāri izstaipīties.

Lai attīstītu visu ķermeni un izvairītos no traumu riska, nekoncentrējies tikai uz vienu ķermeņa grupu, nepārpūlē sevi. Tāpat arī trenē savu lokanību. Tā ir nepieciešama, lai tu varētu izpildīt pareizākas kustības un tev būtu lielāka kustību amplitūda, kas savukārt sniedz vairākus pozitīvus efektus – zemāks traumu risks, kā arī labāks rezultāts.

Tev ir liekais svars

Foto: Shutterstock
Liekais svars pēdējos gados ir kļuvis par vienu no aktuālākajiem jautājumiem, runājot par sirds un asinsvadu veselību. Tas veselību negatīvi ietekmē arī ļoti daudzos citos veidos, ieskaitot locītavu veselību. Lielbritānijā veikts pētījums apliecina, ka cilvēkiem ar lieko svaru ir pat par 40 procentiem lielāks risks, ka nākotnē būs nepieciešama ceļa operācija. Ja liekais svars ir jaunībā, risks ir vēl augstāks.

Runājot par locītavām, galvenā skāde, ko nodara liekais svars, ir papildu slodze. Jau rakstījām, ka mūsdienās locītavu problēmas skar arvien jaunākus cilvēkus, un daudzos gadījumos veicinošs faktors ir liekais svars. Katrs liekais kilograms var kaitēt tavām locītavām.

  • Ja vēlies uzzināt, ko darīt un ko nē, lai atbrīvotos no liekā svara, ieskaties šajā rakstā.

Nepilnvērtīgs uzturs

Foto: Shutterstock
Locītavu un kaulu veselībai ļoti būtisks ir arī pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs. Ja tavam organismam kaut kā trūks un tu sevi mocīsi ar ļoti stingrām diētām, pasliktināsies tava veselība. Nebrīnies, ka parādīsies arī sāpes locītavās, kā arī daudz vieglāk gūsi dažādus savainojumus.

Locītavu veselībai ir nepieciešamas omega 3 taukskābes, ko vari iegūt no treknām zivīm, piemēram, laša. (Vairāk par omega 3 taukskābēm un produktiem, kur tās atrast, lasi šajā rakstā) Lai rūpētos par kaulu veselību, seko līdzi, lai organismā netrūktu ne kalcija, ne D vitamīna. Kalciju vari atrast gan pienā, gan dažādos dārzeņos, piemēram, brokoļos. Paturi prātā, ka, sajūtot sāpes locītavās, nevajadzētu uzreiz jozt uz aptieku pēc uztura bagātinātājiem. Tā vietā dodies pie ārsta, lai noskaidrotu sāpju iemeslu, un kopā ar speciālistu atrodiet labāko risinājumu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!