Foto: Publicitātes foto

Sabiedrībā daudz tiek runāts par to, kādam ir jābūt vīrietim. Nereti šie uzskati balstīti sen iesakņojušos stereotipos, kas var būtiski ietekmēt vīriešu mentālo veselību un spēju izpaust patiesās emocijas. Lauris Bokišs, biedrības ģimenes atbalstam "Tēvi" pārstāvis, ir pārliecināts, ka sabiedrības rokās ir iespēja mainīt to, kādi būs nākotnes vīrieši – tie mazie zēni, kas pašlaik vēl spēlējas smilšu kastē un apgūst burtus.

Februārī uzsākta kampaņa vīriešu mentālās veselības atbalstam "Nokod desiņu par vīriešiem", un tās laikā tapis "YouTube" vlogs "Emocijām dzimumu atšķirības nav. Par vīriešiem ar Armandu Simsonu". Sešās epizodēs tiek apskatīti dažādi sabiedrībā izsenis iesakņojušies stereotipi un sociālie standarti, kas var būtiski ietekmēt vīriešu mentālo veselību, uzdrīkstēšanos izpaust patiesās emocijas un lūgt līdzcilvēku palīdzību.

Sestajā vloga epizodē "Noslēgums. Īsts vecis. Nākotnes vīrieši" studijā viesojās biedrības ģimenes atbalstam "Tēvi" pārstāvis Lauris Bokišs. Viņa ģimenē aug divi dēli un divas meitas, un Bokišs dalās novērojumos un pieredzē par tēva lomu, sabiedrības radīto ietekmi un izaicinājumiem, veidojot nākotnes vīrieti.

Tēva lomas būtiskā ietekme

To, cik ļoti attiecības ar tēvu var ietekmēt pieaugušu vīrieti, Lauris saprata, kad piedzima viņa pirmais dēls: "Kad pasaulē nāca mans pirmais puika, es sapratu, ka man dzīvē pietrūcis pilnvērtīgs tēva modelis, jo mans tēvs izdarīja pašnāvību, un es ar šo nastu dzīvoju lielāko savas apzinātās dzīves daļu." Kļūstot par tēvu, Lauris pievērsās jautājumam, kā pareizi audzināt dēlus un veidot attiecības, apzinoties, ka bērna turpmākajā dzīvē būtiska loma ir attiecībām gan ar māti, gan tēvu: "Laimīgi ir tie, kuri ir izauguši pilnās ģimenēs ar funkcionāliem vecākiem. Man liekas, ka viņiem ir daudz labāks pamats, lai veidotu veselīgāku sabiedrību."

Diemžēl daudzi tēvi nesaprot, kādu ietekmi var radīt viņu attieksme pret bērniem, piemēram, stingrība un aukstums, audzinot "īstu vīrieti". "Spēcīgs virzītājspēks ir bailes, un tētis var radīt bailes ne vien ar žagariem un pēršanu, bet arī ar nesavaldību un balss pacelšanu. Ar rupjību puikās, nākotnes vīriešos, tiek radītas bailes kļūdīties, izteikties un aizrādīt, jo bērns zina, ka dabūs pretī," stāsta Lauris un pauž pārliecību, ka arī fiziska bērnu ietekme nepalīdzēs izaudzināt "īstu vīrieti". "Ja tēvs atļaujas pacelt roku pret bērnu, vai tajā ir spēks? Vai tajā ir drosme un vīrišķība? Nē! Tas signalizē par vīrieša bailēm, bezpalīdzību un izmisumu," saka Lauris.

Iespēja labot iepriekšējās paaudzes kļūdas

Katrai paaudzei ir iespēja saviem bērniem sniegt vairāk, nekā to darīja viņu vecāki, tomēr tas bieži arī nozīmē darbu ar sevi. Piemēram, Lauris, strādājot ar vīriešiem, ir novērojis, ka tēvi nespēj izteikt mīlestības un novērtējuma vārdus: "Ļoti daudzi vīrieši atzīst, ka nespēj savam bērnam pateikt "es tevi mīlu". Un tas nav stereotips. Viņi paši to nekad nav dzirdējuši no sava tēva, tādēļ arī nespēj pateikt to skaļi." Tas var būt skaidrojams ar sabiedrībā pastāvošu priekšstatu, ka vīrietis par jūtām var nerunāt, jo vārdus aizstāj viņa darbības. Tomēr Lauris aicina šo prasmi apgūt: "Skaidrs, ka mīlestības vārdā tu rūpēsies, gādāsi, vedīsi uz treniņiem un tā tālāk, bet mīlestības vārdā ir jāspēj arī pateikt, ka tu mīli. Kad tu spēj to atzīt un izteikt, iekšā kaut kas sakustas."

Tāpat vīriešiem grūtības sagādā arī citu emociju izteikšana. "Man liekas, ka ir forši mazajiem puikām iemācīt jau vairāk par sešām pamata emocijām – priecīgs, bēdīgs, dusmīgs, laimīgs, skaudīgs, aizvainots –, lai bērns prastu paskaidrot, kā jūtas. Piemēram, paskaidrot, ka viņš ir nevis dusmīgs, bet jūtas apjucis," pārdomās dalās Lauris. Tomēr, lai iemācītu bērnam runāt par savām izjūtām, vecākiem ir jāsāk ar sevi. "Mēs dzīvojam sabiedrībā, kur joprojām daudzi vīrieši emocijas izpauž tādā alu laikmeta līmenī. Viņi neprot tās vienkārši izteikt citiem vārdiem," stāsta Lauris un ir pārliecināts, ka, apgūstot šo prasmi, viņi to spēs nodot arī nākamajai paaudzei.

Nākotnes vīrietis

Arī pats Lauris turpina strādāt pie dēlu audzināšanas, meklējot balansu, lai sniegtu viņiem visu nepieciešamo: "Es ļoti domāju par to, ko es viņiem dodu un ko varu iedod. Tas ir "miksiņš" starp stingrību un manas pieredzes nodošanu vai nenodošanu. Un tas ir izaicinoši, jo mēs saprotam, kas ir tās labās un pareizās lietas, bet tā aste no pagātnes ar priekšstatiem par to, ko puikas var un ko nevar, dara savu."

Lauris aicina neaizmirst, ka nākotnes vīrieši – to priekšstati par ģimeni, pasaules uztvere un attieksme – ir jāsāk veidot jau tagad: "Nākotnes čali veidojam mēs, tagadnes vīrieši, un ar to ir jārēķinās. Mums par to ir jādomā, izvērtējot savu attieksmi un uzvedību."

Par kampaņu

Latvija jau gadiem ierindojas Eiropā veikto pašnāvību skaita TOP 3, un lielāko daļu pašnāvību veic tieši vīrieši. Vairums pašnāvību saistīts ar depresiju, psihoemocionālās veselības problēmām un nevēršanos pēc palīdzības.

Ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību un veicināt tās informētību par šo svarīgo, bet bieži vien nenovērtēto aspektu – vīriešu mentālo veselību, problēmu cēloņiem un iespējamām sekām –, februārī visos "Narvesen" veikalos norisināsies kampaņa "Nokod desiņu par vīriešiem": no katra nopirktā hotdoga pieci eiro centi tiks ziedoti biedrībai "Ogle" vīriešu mentālās veselības atbalstam.

Biedrības "Ogle" misija ir mazināt pašnāvību riska izplatību Latvijas sabiedrībā un novērst mentālās veselības problēmu rašanos, izglītojot sabiedrību par to nozīmi. Arī biedrība radās kāda traģiska notikuma rezultātā, kad dzīvi pamest izvēlējās kāds tuvs un mīļš ģimenes cilvēks. Ģimene nolēma darīt visu, lai pēc iespējas vairāk cilvēku redzētu citu izeju no mentālās veselības problēmām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!