Foto: stock.xchng
Cik daudz mītu mēs radām par lietām tikai tāpēc, ka kaut ko par tām nezinām vai neizprotam līdz galam! Zināšanu trūkuma vai nepilnīgas informācijas dēļ dažkārt "aplaupām" paši sevi, palaižot garām iespējas. Tā ir arī ar apkures izdevīgumu, dažādu apkures veidu priekšrocībām un trūkumiem.

Laikā, kad cenas pieaug visās nozarēs, tas jūtams arī apkures izmaksās, un būtiska loma apkures ekonomiskajā izdevīgumā ir kurināmā cenai.

Malka Latvijā jau izsenis bijis lētākais kurināmais. Pašlaik cena pieaug arī malkai, bet tās palielinājumu mēs neizjūtam tik ļoti kā citiem kurināmā veidiem. Toties ieguvumi ir daudz taustāmāki - neatkarība un izvēles iespējas.

Izsenis Latvijā kā malkas apkures ierīce tiek izmantota krāsns. Bet kā ir ar kamīniem?

1. mīts. Kamīns nav apkure
Daudzi neuztver kamīnu kā apkures sistēmu, bet kā īslaicīgu siltuma nodrošinātāju un patīkamu sajūtu radītāju. Kā vietu, kur sapulcēties ģimenei vakaros. Patiesībā kamīns var kalpot kā nopietna apkures sistēma, pie nosacījuma, ka izbūvējot tiek ņemti vērā šādi kritēriji: speciāla kurtuve, pareiza dūmkanālu un ventilācijas sistēmu izbūve, tādējādi nodrošinot efektīvu siltuma izmantošanu un patēriņu.

2. mīts. Kamīns ir skaists dizaina elements turīgu cilvēku mājokļos
Pirmās asociācijas, kuras rodas, izdzirdot vārdu "kamīns", ir skaists dizaina elements, kurš rotā turīgu cilvēku mājokļus. Taču uzskats, ka to var atļauties tikai labi situēti ļaudis, ir maldīgs. Ja kamīna galvenā funkcija ir kalpot kā dizaina elementam, tad, neapšaubāmi, tā ir dārga un ekskluzīva investīcija. Taču, ja tas tiek izmantots kā apkures sistēma, kamīnā ieguldītie līdzekļi atmaksāsies.

3. mīts. Kamīnam ir sarežģīta un laikietilpīga iekure
Daudzi domā, ka malkas apkure nav komfortabla. Pārnākot mājās, ir jādomā par malkas sanešanu un kamīna iekuršanu. Nerunājot jau par to, ka ne visiem izdodas kamīnu iekurt ar pirmo reizi. Ja, izbūvējot apkuri, esat paredzējis vietu, kur uzkrāt malku, tad īpašas neērtības tas nerada. Reizi nedēļā sanesot malku, jums pietiks ilgam laikam. Speciālas kamīnkrāsns kurtuves ir izstrādātas tā, lai ar mazu malkas daudzumu ~ 7 kg spētu uzkarsēt aptuveni 3000 kg akumulējošas masas. Krāsns iekurināšana neprasa specifiskas zināšanas, mūsdienās ražotāji piedāvā dažnedažādus aizdedzināšanas līdzekļus, kas ļauj mums aizmirst speciālu skaliņu sagatavošanu un līdz ar to - sava laika zaudēšanu.

4. mīts. Telpā ar kamīnu bieži ir auksti
Vairākums uzskata, ka mājokļos, kuri tiek apsildīti ar kamīnu, māju jākurina katru dienu, jo siltums ir īslaicīgs. Tas nozīmē, ka nevar doties ciemos vai kur citur, atstājot savu māju neapkurinātu.
Patiesībā, izmantojot mūrētu kamīnkrāsni, siltums pēc kamīna izkurināšanās saglabāsies vēl ilgi, līdz pat 48 stundām. Kamīnkrāsns, kas aprīkota ar gaisa siltuma sadales sistēmu, ātri nogādā siltumu visās telpās. Gaisa sadales sistēma nodrošina ari pareizu ventilāciju katrā istabā, jo vienmēr būs pieplūstošs un aizplūstošs gaiss, tādējādi panākot vecā, sastāvējušā gaisa nomaiņu.

5. mīts. Kamīns nav izmantojams siltā ūdens iegūšanai
Tas šķiet neiespējami - kurinot kamīnu, uzsildīt arī ūdeni saimnieciskajām vajadzībām.
Tomēr tas ir iespējams, ja izvēlas speciālas kamīna kurtuves, kam ir šāda funkcija.

Raksts veidots sadarbībā ar "Tina kamīni un krāsnis" konsultantu, sertificētu meistaru Raimondu Zālīti.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!