Kamēr liela daļa domā, ko iesākt ar nezālēm, kas šādā siltā un mitrā laikā kuplo īpaši neatlaidīgi, blogere un svaigi izdotās grāmatas "Zaļās receptes" autore Ilze Lipska ravēšanu un cīņu ar nezālēm aicina uztvert nevis kā apnicīgu pienākumu, ko veic, lai izaudzētu burkānus, bet gan kā iespēju vienlaicīgi izaudzēt burkānus un salasīt salātus pusdienām.

Kopš sendiemām cilvēki ir vākuši un ēduši savvaļas augus, to pierāda ļoti daudzas vēstures liecības un arheoloģiskie izrakumi. Un kurš gan nav dzirdējis vecmāmiņu stāstus par grūtajiem kara laika pavasariem, kad ēduši nātru zupu un balandu salātus?

"Dažas kultūras cilvēks ir iemanījies pieradināt, dažas - ne. Vai vācēju kultūras ērai, sākoties lauksaimniecības laikmetam, ir pielikts punkts? Pirmajā brīdī varbūt tā šķiet, bet... Interesanti ir papētīt citu valstu piedāvātos sēklu katalogus, kuros līdzās redīsu sēklām iespējams pasūtīt arī balandu, nātru un pieneņu sēklas. Iespējams, tas pirmajā mirklī šķiet smieklīgi, bet patiesībā šie katalogi saviem klientiem piedāvā nevis nezāļu sēklas, bet gan salātu sēklas. Pareizāk būtu gan balandu, gan nātres un citas turpmāk minētās zālītes dēvēt par salātiem. Arī kāposts burkānu vagā taču jāsauc par nezāli, vai ne?" raksta Ilze.

Visvērtīgākās ir svaigi plūktas nezāles, tās jāvāc tīrās vietās. Ēšanai paredzētās zālītes nedrīkst lasīt ceļmalās vai citās piesārņotās vietās.

Nezāles palīdz izvadīt no organisma sārņus un šlakvielas, tās ir ļoti bagātīgs šķiedrvielu, minerālvielu un vitamīnu avots, piemēram, nātrēs ir divreiz vairāk C vitamīna kā upenēs.

Ņem vērā - nezāles tikai papildina un bagātina uzturu, no tām nevar pārtikt visu laiku!

Lūk, trīs Ilzes Lipskas radītas un pārbaudītas receptes, kurās izmantotas teju ikvienam labi zināmas nezāles. Kā iesaka recepšu autore, norādījumi nav jāievēro precīzi -  salātos var likt arī citus zaļumus, un arī virzu var aizstāt ar tādām zaļajām lapiņām, kas garšo vairāk. "Šīs receptes pamudinās un iedvesmos ikvienu nogaršot un pamēģināt kaut ko jaunu. Ceru, ka tās palīdzēs atskārst, ka nezāles nebūt nav sliktākas par lapu salātiem."

Aukstā zupa ar virzu

Virzai ir svaiga, maiga garša, tā lieliski var aizstāt veikalā nopērkamos salātus podiņā, turklāt tā ir daudz vērtīgāka par zaļajiem lapu salātiem.

 • 1 litrs kefīra vai paniņu
 • 10 redīsi
 • 1 gurķis
 • sauja virzas
 • daži lociņi
 • sāls pēc garšas

Redīsus un gurķi sagriež smalkos salmiņos, virzu saplucina smalkāk, lociņus sagriež. Pielej kefīru vai paniņas un pievieno sāli. Ja vēlas, zupai var pievienot arī citas sastāvdaļas, piemēram, vārītus kartupeļus vai gaļu. No norādītajiem daudzumiem sanāks trīs vai četras porcijas.

Nātru pesto

Foto: Scanpix

Apbrīnojami, cik vērtīgas ir nātres! Tajās ir krietni vairāk C vitamīna nekā upenēs, vairāk karotīna nekā burkānos un vairāk dzelzs nekā spinātos!

Tomēr, lai arī ļoti vērtīga, nātre uzturā jālieto ar mēra, īpaši tiem, kam ir problēmas ar nierakmeņiem, jo nātres attīra nieres.

Vārītas nātres ir līdzīgas spinātiem, un tās var pievienot salātiem, izmantot uzkodās, kā pildījumu gaļas ēdienos, zupās un sautējumos. Nātru lapas var kaltēt tējai.

Jaunās nātru lapiņas nedzeļ, savukārt, lielākas nātres vācot, tiek ieteikts pirms lietošanas uzturā tās vai nu saburzīt, vai arī noblanšēt.

 • 200 g nātru
 • 100 g cietā siera (var izmantot arī kādu no puscietajiem, piemēram, Čedaras)
 • 2 ķiploka daiviņas
 • 50 g lazdu riekstu
 • 50-70 ml olīveļļas
 • sāls un melnie pipari pēc garšas

Sieru sarīvē un kopā ar visām pārējām sastāvdaļām liek traukā un sablenderē, līdz visas sastāvdaļas kārtīgi sajaukušās.

Pesto pasniedz pie rīsiem, makaroniem, gaļas ēdieniem, to liek uz maizītēm, tomātiem, pie salātu mērcēm. Vislabāk pesto gatavot nelielā daudzumā un ēst uzreiz. To var arī pāris dienas uzglabāt ledusskapī.

Siltie balandas, zirnīšu un siera salāti

Svaigas balandas garša ir neitrāla, tā noteikti garšos daudziem.

Salātiem vajadzēs:

 • 250 grami saldētu vai svaigu zaļo zirnīšu
 • sauja balandas
 • 100 grami siera

Zirnīšus izvāra un vēl siltus sajauc kopā ar balandu un kubiņos sagrieztu sieru, kas siltumā nedaudz pakusīs. Papildu sātīgumam salātiem var pievienot arī grauzdiņus un skābo krējumu. No norādītajiem daudzumiem sanāks divas, trīs porcijas.

Neēd to, ko nepazīsti!

Gluži tāpat kā sēņojot neliek grozā nepazīstamās sēnes, arī savvaļas augus, par kuriem nav pārliecības, ka tos drīkst ēst, labāk neaiztikt.

Ēst var jaunās nātres, pienenes, balandas, virzu, gārsu, ceļteku lapas, gaiļbiksīšu lapas, zaķkāpostus.

"Ēd to, kas garšo! Bet, lai saprastu, kas garšo, jādodas dabā un jāpagaršo tikko plūktas lapiņas," savā grāmatā "Zaļās receptes" aicina Ilze Lipska.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!