Foto: Shutterstock
Kamīns ir ne tikai dekoratīvs un mājīgs interjera priekšmets, bet arī praktisks risinājums siltuma uzturēšanai mājā un naudas ekonomijai. Ja līdz šim nav izdevies radīt iespēju vēsajās rudens dienās un ziemas vakaros saritināties uz dīvāna pie sava kamīna, vērts padomāt par kamīna ierīkošanu arī savā mājoklī.

Apkurē būtiski – lai ilgāk silts

Pirms izlemt, kāds kamīna dizains vislabāk iederēsies interjerā, ir jāpadomā par to, cik lielu sildīšanas lomu ir plānots tam piešķirt, atgādina veikalu tīkla K-rauta projektu vadītājs Viesturs Praulītis. Kamīni, kas ziemā veic pamatīgu apkures funkciju, palīdzot ietaupīt pamata apkures izmaksas, visbiežāk ir ar čuguna kurtuvēm.

Kamīni ar akumulējošu efektu nodrošina vienmērīgu un veselīgu siltumu telpā vēl vairākas stundas pēc liesmas nodzišanas. Šādu akumulējošo efektu sniedz speciālie apdares materiāli, kas spēj turēt sevī un vienmērīgi atdot siltumu jau pēc uguns nodzišanas.

Kamīna izbūvi uztic profesionāļiem

Lai kamīns veiktu nopietnāku mājas sildīšanas funkciju, to var savienot ar centrālo apkuri. Piemēram, jau esošo apkures sistēmu iespējams apvienot ar kamīna kurtuvi, kas atrodas viesistabā. Tā vienlaicīgi baudot kamīna liesmu spēli istabā, mēs varam apkurināt savu māju. "Aizvien populārākas kļūst ar granulām kurināmas krāsniņas, ko izmanto gan siltā gaisa brīvai konvekcijai (cirkulācijai) telpās, gan mājas pamata apkurei. Turklāt, tuvojoties vēsākam laikam, novērojams ir gan pieprasījums pēc kamīniem, krāsniņām, gan sertificētu meistaru uzstādīšanas pakalpojumiem. Priecē, ka apkures ierīkotājiem veidojas aizvien lielāka izpratne, ka, lai varētu būt pārliecināti par kamīna pareizu darbību un drošību, kamīnu būvniecībā ieteicams izmantot tomēr profesionāļu pakalpojumus," stāsta Viesturs Praulītis.

"Grīdai, uz kuras paredzēts uzstādīt krāsniņu vai kamīnu un to konstrukciju, montāžas zonā ir jābūt līdzenai un spējīgai izturēt jauno smagumu. Būtiski, ka sienai, pie kuras paredzēts uzstādīt kamīnu, ir jābūt izbūvētai no ugunsdroša materiāla. Dūmvada diametram ir jāatbilst kurtuves diametram, bet tas var būt arī lielāks. Ugunsdrošības nolūkos dūmvadam, pie kā paredzēts pieslēgt kamīnu vai krāsniņu, ir jābūt aprīkotam ar tīrīšanas lūku un jābūt norobežotam no ēkas ugunsnedrošām konstrukcijām," stāsta Praulītis.

Jāvelta uzmanība sausai malkai un kamīna kopšanai

Liela nozīme kamīna darbībā ir atbilstošs dūmvads. Kamīns kā jebkurš apkures elements ir pareizi jākopj – sākot no dūmvada tīrīšanas un beidzot ar pelnu kastes regulāru iztukšošanu un kamīna stikla durtiņu tīrīšanu ar karstumizturīgo tīrītāju. Ja mērķis ir ne tikai apkure, bet arī patīkami mirkļi pie sprēgājošas uguns, tad noteikti pārliecinieties, lai malkas mitrums nebūtu lielāks par 20%, iesaka Praulītis. Šāda kamīnam veltītā uzmanība novērsīs stikla un dūmvada svīšanu. Ne tikai uguns degs ar skaistām liesmām, bet būs arī plānotā siltuma atdeve.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!