Foto: Shutterstock
Svētkos parasti tiek izmantotas pašas greznākās glāzes, kas ikdienā glabājas plauktos un kumodēs, tāpēc pirms pasniegšanas un dzērienu iepildīšanas, bez spodrināšanas neiztikt. Kā pareizi spodrināt glāzes un ko ieteicams izmantot, lai glāzes nebūtu kauns likt uz svētku galda?

Mazgāšanas likumi

Protams, visspožāk glāzes nomazgāsies trauku mašīnā, bet, ja tās nav, tad ar rokām mazgājot, izmanto dzeramo sodu vai etiķi. Trauku mašīnas gadījumā noteikti pievieno speciālo skalošanas līdzekli, kas nodrošinās kristāldzidru spožumu. Mazgāšanā ar rokām, noteikti noderēs kāda citronu šķēle, ar to izdosies atgūt stikla spožumu un tās būs arī vieglāk slaukāmas pēc mazgāšanas.

Ja mazgā stikla glāzes ar rokām, ieteicams to darīt uzreiz pēc lietošanas, īpaši tās glāzes, kurās bijis vīns, jo tajā esošās skābes var bojāt stiklu, un ar laiku tas kļūs blāvs un nespodrs. Tāpēc vakara gaitā nekrāj glāzes izlietnē, bet vismaz izskalo tās, lai pēc tam tās vieglāk kārtīgi nomazgāt.

Nelieto pārāk daudz trauku mazgājamo līdzekli, jo tas veidos neredzamu kārtu, kas neļaus stiklam labi nožūt, tāpēc parādīsies pleķi. Glāžu skalošanā noteikti jāizmanto auksts un tekošs ūdens – tad neparādīsies pleķi no ūdens pēc izžūšanas.

Ja glāzes ir no kristāla, tad tās jāmazgā remdenā ūdenī (aptuveni +30 grādu temperatūrā), kam pievienots ožamais spirts. Skalojot glāzes, ūdenim var pievienot nedaudz etiķa.

Senlatvieši savulaik glāzes mazgājuši pat ar svaigām kartupeļu šķēlēm, sasmalcinātām olu čaumalām, rupjo sāli, smiltīm un saburzītu avīzi. Kādu no šīm metodēm vērts izmēģināt arī šobaltdien.

Foto: Shutterstock

Žāvēšana un slaucīšana

Lai glāzes spožumu nenomāktu ūdens paliekas, to vispirms uz dvieļa novieto ar kājiņu uz augšu un, kad ūdens būs notecējis, apgriez otrādi, un noslauki stiklu ar kustībām vienā virzienā. Ja glāzi slaucīsi dažādos virzienos, to ir viegli saplēst, īpaši tas attiecas uz lielajām vīna glāzēm.

Glāžu slaucīšanā izmanto mīkstu lina dvieli vai mikrošķiedras drānu, bet noteikti ne pūkainu dvieli vai papīra salvetes, jo šie materiāli atstās pūkainus nosēdumus.

Lai glāzes iegūtu vēl spožākas, slauki tās ar degvīnā vai spirtā samitrinātu vates plāksnīti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!