Foto: Shutterstock

Mēs zinām, ka etiķis, citrons, dzeramā soda un pat zobu pasta ir lielisks līdzeklis dažādiem mājas tīrīšanas un uzkopšanas darbiem. Bet vai esi izmantojis sāli? Portāls mnn.com apkopojis bieži sastopamas situācijas, kuras var vērst par labu ar sāls izmantošanu.

Čuguna pannu atjaunošanai

Ja tavai vērtīgajai čuguna pannai vai katlam radušies nenoberžami traipi, izmanto sāli tā atjaunošanā. Ielej tajā jebkuru eļļu, uzkarsē to un tad pievieno dažas ēdamkarotes rupjā sāls. Izveidosies raupja pasta jeb skrubis, ar kuru ļoti viegli varēsi noberzt jebkuru piedegušo traipu. Pēc tam ar karstu ūdeni noskalo trauku, nosusini to un iesmērē ar kādu taukvielu. Šādu līdzekli vari izmantot arī parasto pannu tīrīšanā. 

Netīrās krūzes

Ja arī tavai mīļākajai krūzītei parādījušies nenomazgājami traipi no kafijas vai melnās tējas, izmanto sāli, ūdeni un nedaudz etiķa to novēršanā. Samaisi šīs sastāvdaļas un izmanto to traipu notīrīšanai. Pēc tam noskalo krūzi ar ūdeni.

Metālu mirdzums

Ja mājās esošie metāliskie priekšmeti no tērauda, sudraba, zelta vai alvas ir zaudējuši savu spožumu, pagatavo atjaunojošu līdzekli no sastāvdaļām, kuru starpā ir arī sāls. Vienādās daļās samaisi sāli ar miltiem un etiķi, un iesmērē ar to nosūbējušos metālus. Pēc stundas rūpīgi noskalo metāliskos priekšmetus ar ūdeni.

Stikla glāzēm

Lai glāzes nezaudētu savu spožumu, vispirms nomazgā tās sālsūdenī, un pēc tam noskalo ar aukstu ūdeni. Sāls piešķir glāzēm kristālisku mirdzumu.

Sūklim

Lai sūklis vai švamme ilgāk kalpotu un labāk uzsūktu mitrumu, pēc izmantošanas, iemērc to sālsūdens šķīdumā.

Ledusskapja tīrīšanai

Joprojām nav atklāts labāks veids, kā bez ķīmiskiem līdzekļiem iztīrīt ledusskapi. Sāls apvienojumā ar dzeramo sodu un ūdeni ir labākais maisījums, kas novērsīs nepatīkamus aromātus un noberzīs radušos traipus. 

Izlietnes tīrīšanai

Ja esi saskāries ar nepatīkamu smaku izlietnes notekās, karstā ūdenī iemaisi sāli un ielej to notekā. Veicot regulāri šādu skalošanu, tiks novērsta nepatīkamā smaka un uzkrājušās nogulsnes. 

Rūsas novēršanai

Sāls būs lielisks līdzeklis, ar ko novērst radušos rūsas nosēdumus. Sajauc sāli ar citronu sulu un ļauj līdzeklim iedarboties uz rūsas nosēdumiem, līdz tie ir viegli notīrāmi.

Izlietam vīnam

Ja esi restorānā, kādā ballītē vai jebkurā saviesīgā pasākumā ar klātiem galdiem, un tev vai blakus sēdētājam gadījies izliet vīnu, nekavējoties uzber uz traipa sāls kaudzi. Tas palīdzēs vīnam neizplesties tālāk pa galdu un galdautu, kā arī aizturēs vīna uzsūkšanos audumā. Arī tad, ja vīns uzlijis uz apģērba, nekavējoties uzber uz traipa vietas sāli, lai tas neiesūktos audumā vēl vairāk.

Pret auduma sasalšanu

Šis varētu būt aktuāli tiem, kam bērni labprāt bauda ziemas priekus. Lai mājās bērni neatgrieztos ar sasalušām un sniegu aplipušām drēbēm, pēc veļas mazgāšanas izskalo tās ar sālsūdeni. Tas novērsīs mitruma uzsūkšanos un auduma sasalšanu stindzinošajā aukstumā.

Sviedru aromāts

Jebkuru apģērba nepatīkamo sviedru aromātu var novērst ar sāli un karstu ūdeni. Sajauc šīs sastāvdaļas, izmazgā ar to apģērbu un pēc tam kārtīgi izskalo.

Apdedzis vai netīrs gludeklis

Ja gludekļa pamatnei radušies traipi, ņem talkā sāli un papīra lapu. Izkaisi sāli uz papīra un ar karstu gludekli gludini tam pāri, līdz traipi tiek novērsti.

Zobubirstes kopšanai

Ja vēlies, lai zobubirste ilgāk kalpotu, iemērcē to sālsūdenī pirms pirmās lietošanas reizes.  

Asins traipi

Sāls ļoti labi spēj novērst radušos asins traipus uz auduma. Iemērcē notraipīto audumu ledus aukstā sālsūdenī un ļauj tam kādu laiku mērcēties. Pēc tam nomazgā siltā ziepjūdenī.

Grieztajiem ziediem

Ja vēlies, lai ziedi vāzē ilgāk saglabā savu svaigumu, pievieno vāzes saturam nedaudz sāls.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!