Foto: Shutterstock
Kurš gan nezina senseno latviešu tautas gudrību: "Kal ratus ziemā, ragavas vasarā!". Arī logi, lai tie allaž būtu tehniskā kārtībā un labā vizuālajā izskatā, ir jāpārbauda un jākopj, un vislabāk to darīt tieši vasarā. Turklāt logu kopšana nenozīmē tikai stikla mazgāšanu un profilu jeb rāmju nospodrināšanu, ir jāpārbauda arī citas loga konstrukcijas detaļas un furnitūra, apgalvo ''Rehau'' pārstāvis Aldis Sirmačs.

Logi ikdienā ir pakļauti vērā ņemamai slodzei – tos ietekmē klimatiskie apstākļi, gaisa piesārņojums un regulāra atvēršana un aizvēršana. Arī loga konstrukciju veidojošie elementi, ja tie netiek pareizi kopti, ar laiku zaudē savu funkcionalitāti. Tiesa, liela daļa logu detaļu ir nomaināmas un aizstājama ar jaunām, taču tas rada liekus izdevumus un laika patēriņu, tāpēc izdevīgāk un lētāk ir pašiem savlaicīgi parūpēties par logu ''labsajūtu''.

Logu vienkāršā kopšana

Loga vienkāršā apkope ietver rāmja un stikla tīrīšanu. Pateicoties mūsdienīgām ražošanas tehnoloģijām un izmantotajiem materiāliem, PVH materiāla logu profilu tīrīšana kļuvusi vieglāka par vieglu. Putekļus viegli notīrīt ar mīkstu, mitru lupatiņu, bet ''stingrākiem'' traipiem var izmantot kādu no ikdienā lietotajiem neabrazīvajiem sadzīves tīrīšanas līdzekļiem. Arī stikla kopšana ir vienkārša, jo jaunākās paaudzes stikli nepievelk putekļus un netīrumus tik ātri kā agrāko gadu logu modeļi. Tīrīšanai pietiks ar siltu ūdeni, mikrošķiedras drāniņu vai speciālajām, stiklam domātajām salvetēm, kas iegādājamas jebkurā lielveikalā.

Furnitūras apkope

Ikviens veramā loga uzbūves konstrukcija sastāv no dažādām kustīgām furnitūras detaļām – rokturiem, eņģēm, slēgmehānismiem, atvēršanas ierobežotājiem u.c. sastāvdaļām. Ikdienā šīs daļas tiek regulāri darbinātas, un, lai tās funkcionētu bez aizķeršanās, logi būtu viegli aizverami un atverami, vismaz reizi gadā kustīgās detaļas nepieciešams ieeļļot. Šim nolūkam izmanto speciālu metāla furnitūrai paredzētu eļļu, kas satur speciālas piedevas pret rūsēšanu un novērš berzi. Eļļai ir neitrāls aromāts un to iepilina atverēs pie furnitūras kustīgajām daļām. Ja nav pieejama speciālā eļļa, izmantojama arī parastā minerāleļļa vai mašīneļļa, kas nesatur sveķus un taukskābes.

Pie furnitūras apkopes pieder arī furnitūras regulēšana, lai pārbaudītu vai visas daļas ir pietiekami stingras un nodrošina loga vērtnes pareizu darbību attiecībā pret loga rāmi. Detaļu regulēšanu vēlams uzticēt profesionālam logu speciālistam, kas pārzina konkrētā logu modeļa specifiku.

Blīvējumu kopšana

Starp loga kustīgajām detaļām gan rāmī, gan vērtnēs ir iestrādātas blīvgumijas, kas, logam esot aizvērtā pozīcijā, blīvi noslēdz jebkādas spraugas. Blīvgumijas izgatavotas no elastīga, augstas izturības materiāla un aiztur putekļus, ūdeni un pasargā no gaisa caurplūšanas. Lai tās pēc iespējas ilgāk saglabātu savas teicamās īpašības, vismaz divas reizes gadā nepieciešama blīvgumiju apkope. Vispirms ar mitru lupatiņu gumijas notīra no putekļiem un citiem netīrumiem. Kad gumija nožuvusi, tās virsmu ietauko ar speciālu silikona zīmuli, ko piedāvā logu ražotāji, vai tehnisko vazelīnu. Ja gumija netiek apkopta, ar gadiem tā var zaudēt savas īpašības, saplaisāt, vērtne nepiekļausies rāmim tik cieši un būs jūtama caurplūšana un ziemā arī caursalšana. Ikvienu blīvgumiju var nomainīt un to vislabāk paveiks profesionāļi, kas arī piemeklēs pareiza biezuma, platuma un garuma gumiju attiecīgajam logu modelim.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!