Foto: Shutterstock
Koka dēlīši ir klasika, kas nekad neiziet no modes, tie ir neiztrūkstoša sastāvdaļa katrā amatnieku tirdziņā, pa koka dēlītim noteikti ir katra mājās, taču nepelnīti tie atstāti novārtā, uzskatot, ka mūsdienīgā interjerā tie neiederas. Radošās idejās un padomos koka dēlīšu pielietojumā dalās pieredzējusī Sandra Partasova no vietējā uzņēmuma ''Duck Woodworks''.

Neaizstājams palīgs virtuves darbos

Tam, kāpēc tieši koka dēlīši joprojām ir tie pieprasītākie, ir gluži praktiski iemesli. Nav dabīgāka materiāla par koku, turklāt tas ir vissaudzīgākais nažiem, jo stikls vai akmens sabojā naža asmeņus, savukārt plastmasa nav dabīgs materiāls. Koks, kas tiek izmantots dēlīšiem, visbiežāk ir ozols, osis un riekstkoks, jo tie ir visizturīgākie no visiem kokiem.

Koka dēlīši kalpos ilgi un tie labi izskatīsies, ja par tiem pienācīgi rūpēsies. Koka dēlīšu ražotāju pārstāve stāsta, ka vislabāk tos mazgāt zem tekoša ūdens, turklāt pēc mazgāšanas tas jānoliek žāvēties tā, lai gaiss tiktu klāt no visām pusēm. Pēc izžāvēšanas to ieteicams iesmērēt ar olīveļļu, lai koks saglabātu savu dabisko nokrāsu. Savukārt, ja ēdiena gatavošanas laikā koka dēlis uzsūcis kādu smaku, to novērsīs citronu šķēle vai citronskābe, ar ko ierīvēt saslapinātu dēli. Ja uz dēļa palikuši kādi traipi, piemēram, no biešu sulas, arī tos var nomazgāt ar citronu vai sāli. Neatgriezeniski sabojāt koka dēlīti var, ja to mazgās trauku mazgājamajā mašīnā.

Lai koka dēlītis labi kalpotu, tos vajadzētu pielāgot izmantojumam. Piemēram, gaļas un zivs griešanai vienu, bet dārzeņiem, augļiem un garšaugiem - citu. Vislabāk, ja mājās būs vairāki dažāda izmēra dēlīši, tad tos varēs pielāgot katrai situācijai.

Katrā virtuvē ir jābūt vismaz divu veidu koka dēlīšiem - gaļas gatavošanai un produktu griešanai. Gaļas klapēšanai piemērotāks būs vienkāršs, taisnšķiedras dēlītis, kuru bieži var mainīt, bet produktu griešanai atbilstošs ir galašķiedras dēlis - tas ir saudzīgāks pret nazi un noturīgāks pret griezumiem.

Daudzfunkcionāla interjera sastāvdaļa

Skaidrs, ka virtuvē neiztikt bez dēlīšiem, taču tie noteikti ir daudzfunkcionāli izmantojami un pielietojami, un ne tikai virtuvē. Mūsdienās aktuāli koka dēlīšus izmantot ne tikai produktu griešanai, bet arī pasniegšanai. Tā vietā, lai uzkodas, piemēram, siera plati, cepumus, maizi vai cepeti pasniegtu uz kāda šķīvja, izmanto skaistu koka dēli, kas ar savu dabiskumu lieliski iederēsies galda klājumā. Kā stāsta Sandra, tad mūsdienās griežamais dēlis sāk aizstāt ierasto šķīvi, turklāt šāds pasniegšanas veids izceļas ar oriģinalitāti.

Koka dēlis var kalpot kā pamats sveču dekorāciju veidošanai – izkārto uz tā sveces, saliec apkārt kādus dabas materiālus, piemēram, kastaņus, čiekurus, sūnas un liec galda vidū jau gatavu kompozīciju.

Lielāks koka dēlītis var būt noderīgs ēdiena pasniegšanai gultā – stilizēta paplāte, kas stabili novietojama uz dažādām virsmām. Uz dēlīša var stabili nolikt kafijas krūzi, kādu šķīvīti, un nebaidīties, ka kaut kas sagāzīsies. Lielo koka dēlīti var izmantot arī kā paliktni portatīvajam datoram, kad gribas gultā skatīties kādu filmu.

Ja var gleznot uz audekla, kāpēc gan tas nevarētu būt arī koka dēlis? Radošiem cilvēkiem noteikti vērts īstenot ideju ar pašu apgleznotu dēlīti, ko pēc tam pielikt pie sienas vai nolikt uz plaukta kā mākslas darbu virtuvē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!