Foto: Shutterstock
Garo lapu karalienes līdakastes jeb sensevjēras savulaik bija teju katras vecmāmiņas mājās. Arī mūsdienās tās savu popularitāti sāk iekarot lielveikalu plauktos un telpaugu entuziastu mājokļos, jo šie augi ir ne tikai ļoti viegli kopjami, bet tie arī pārsteidz ar lapu krāšņumu un daudzveidību.

Sarunvalodā allaž šo augu saucam par līdakasti, bet patiesībā šo augu dēvē par sensevjēru. Tā nosaukta par godu Sensevjēras firstam un itāliešu zinātniekam Raimondam de Sangro.

Līdakastēm ir ļoti garas un stingras lapas, kas mēdz būt ne tikai tumši zaļā krāsā, bet arī ar lāsumiņiem vai pat ar dzeltenām maliņām. Ja šim augam nodrošināta pareiza kopšana, tad tas var iepriecināt arī ar krāšņu un aromātisku ziedēšanu, kas piepildīs visu telpu. Skaidrs ir viens – bez pareizas aprūpes pie skaistiem līdakastes ziediem netikt, tāpēc "Tavs Dārzs" ir sarūpējis padomu izlasi par sensevjērām – to kopšanu, laistīšanu un pārstādīšanu. Tāpat esam apkopojuši auga likstas un to risinājumus, lai tas atkal augtu bez problēmām.

Ja arī tev ir kāds jautājums par līdakastēm, to kopšanu vai arī citiem telpaugiem, tad raksti jautājumu "Tavs Dārzs" e-pasta adresē: maja@delfi.lv vai arī komentāru sadaļā!

Noderīgi padomi pacietīgā telpauga audzēšanā

Foto: Shutterstock

Patiesībā šo visiem labi atpazīstamo augu dēvē par sensevjēru, taču sarunvalodā tas vienmēr ticis dēvēts par līdakasti, skaidrots izdevumā "Praktiskais Latvietis". Izrādās auga oriģinālais nosaukums, sensevjēra, ir radies par godu itāliešu zinātniekam Sensevjēras firstam Raimondam de Sangro, tāpēc auga senumu nav nemaz vērts apšaubīt. Izrādās pat kādreiz šis augs izpelnījies vislielāko slavu vieglās apkopes dēļ, un savu aktualitāti tas nav zaudējis vēl šobaltdien.

Tautā tiek uzskatīts, ka līdakaste attīra mājokli no sliktas enerģijas, tāpēc to iesaka ieviest katrā mājoklī. Turklāt, neskatoties uz to, ka vairums augu nakts laikā noēd skābekli, sansevjēra nakts laikā to saražo.

Lasīt vairāk

Kā kopt līdakasti ziedēšanas laikā

Foto: Shutterstock

Iespējams, kāds nemaz nezina, ka arī līdakaste, ko pareizāk dēvēt par sansevjēru, mēdz atrādīt savus smalkos, baltos ziediņus, un tas patiesi ir reti, krietni ierastāk redzēt skaisti izslējušās stingrās lapas. Kā tad rūpēties par augu, kad tas saņēmies atrādīt arī smalkos ziedus?

Līdakastei ziedēšanas laikā parādās garas vārpas, uz kurām pakāpeniski atveras nelieli ziediņi, kas mēdz arī patīkami smaržot. ''Cālis'' forumā šī auga saimnieki stāsta, ka ziedu smarža atgādinot naktsvijoles, tikai nedaudz maigāku. Ziedu krāsa visbiežāk ir blāvi dzeltena vai balta. Ziedēšana visbiežāk novērojama tieši ziemas un pavasara sezonā, kad gaisa temperatūra ir zemāka.

Lasīt vairāk

Kā pareizi laistīt pacietīgo sansevjēru jeb līdakasti

Foto: Shutterstock

Sansevjēra, kas lielākoties tiek dēvēta par līdakasti, ierindojas starp vieglāk kopjamajiem telpaugiem. Taču, kā jau jebkurš augs, tas laiku pa laikam arī jāaplaista, un, ja vēlies kādu reizi sagaidīt arī smalkos ziediņus, pievērs uzmanību pareizai substrāta mitrināšanai.

Lai arī daudz dzirdēts un, iespējams, arī pašu pieredzē piedzīvots, ka šim augam pat visai reta laistīšana nenāk par sliktu, ja darīsi to pareizi un pietiekami bieži, vari sagaidīt arī retos, bezgala skaistos un smaržīgos ziedus, raksta ''Rīgas ziedi'' augu kopšanas speciālisti.

Lasīt vairāk

Dzeltenīgi un mīksti lapu gali līdakastei – kas kaiš augam

Foto: Privātais arhīvs

Tā kā augi neprot runāt, tie par nelabo dūšu ziņo kā citādāk, mainot izskatu un pievēršot saimnieka uzmanību ar krasām pārmaiņām. Tā gadījies arī kādai līdakastes jeb cilindriskās sansevjēras saimniecei. Viņa vaicā pēc palīdzības, kas varētu nepatikt augam un kā pareizi rīkoties, ja lapu spice kļuvusi mīksta un dzeltena. "Tavs Dārzs" padomu vaicāja Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas augu nodaļas vadītājai Zanei Purnei.

Lasīt vairāk

Dalīties ar skaisto – kā pavairot iecienīto līdakasti

Foto: Shutterstock

Sansevjēras (Sansevieria trifasciata) jeb tautā dēvētās līdakastes ir daudzu iecienīts telpaugs, tāpēc, ja zini kādu, kam tas izaudzis jau ļoti liels vai pats vēlies padalīties ar loloto rotu, pavairo to! Tas it nemaz nav sarežģīti!

Kā ''Tavs Dārzs'' atklāja Nacionālā Botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne, visvieglāk sansevjēru pavairot ar cera dalīšanu. Tad būs iegūts jau augs ar visām saknēm un nelielām lapām, turklāt tas ātrāk izaugs.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!