Foto: Shutterstock

Portugāles sala Madeira ir absolūti brīnišķīgs ceļojumu galamērķis aktīviem ceļotājiem. Šī sala, ko mēdz dēvēt par Atlantijas okeāna pērli, lutina ar neskartu dabas skaistumu, bagātu kultūru un aktivitāšu daudzveidību. Kad laiks šīs apburošās salas apciemojumam ir ierobežots, kā saprast, ko vērts ir iekļaut savos plānos?

Madeiru dēvē par mūžīgā pavasara salu, jo pavasarīgs laiks šeit ir visu gadu, stāsta tūroperatora "Novatours" eksperti. Vasarā vidējā gaisa temperatūra sasniedz +23 grādus, bet ziemas dienās tā reti ir zemāka par +16 grādiem. Salas garums ir 57 kilometri un platums ir 23 kilometri. Divas trešdaļas salas ir dabas rezervāts. Apmēram 22 tūkstošos hektāru aug lauru koku meži. Madeira ir vulkāniskas izcelsmes sala, tāpēc šeit nav dabīgas smilšu pludmales.

Pirmā diena – pludmales

Iejusties brīvdienu noskaņā noteikti palīdzēs Madeiras unikālā piekraste, kur sastopamas gan varenas klinšu kraujas un vulkāniski iežu veidojumi, gan lieliskas pludmales un dabiski peldbaseini. Salas daudzveidīgajā piekrastē ir pieejamas dažādas pludmales, sākot no oļu un melno smilšu pludmalēm līdz izolētiem līčiem un mākslīgām peldvietām. Ieskatam dažas no Madeiras ievērojamākajām pludmalēm:

  • "Praia Formosa" – šī Funšalas oļu pludmale ir viena no Madeiras populārākajām un lielākajām pludmalēm;

  • "Calheta Beaches" – šī pilsēta lepojas ar divām mākslīgām zelta smilšu pludmalēm, kas lutina ar drošus peldēšanos un gleznainu vidi;

  • "Praia do Garajau" – neliela oļu pludmale, kas atrodas aizsargātā līcī zem iespaidīgajām "Caniço de Baixo" klintīm. To apskalo mierīgi ūdeņi, kas ir ideāli piemēroti peldēšanai un snorkelēšanai;

  • "Praia dos Reis Magos" – patiesi gleznaina, pusmēness formas pludmale ar tumšām, vulkāniskām smiltīm un dzidru ūdeni.

Otrā diena – pastaiga lauru mežā

Foto: Shutterstock

Madeiras lauru meži ir iekļauti UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā. To iepazīšanai, ieteicams doties pārgājienos pa levadām – apūdeņošanas sistēmas kanāliem. Pa šiem kanāliem ūdens tiek pārvadīts no salas mitrākajām vietām uz sausākajām. Blakus apūdeņošanas kanāliem ir ierīkotas takas, kas dod iespēju iepazīt ne tikai brīnumainas dabas caurvītos lauru mežus, bet arī pašu salu.

Trešā diena – delfīnu un vaļu vērošana

Nelielai atelpai pēc pārgājiena var ieplānot rāmu, taču iespaidiem bagātu graciozo ūdens iemītnieku vērošanu. Madeiras apkārtnes ūdeņi ir pazīstami ar savu mierīgumu un labvēlīgo vidi plašai jūras bioloģiskai daudzveidībai, tāpēc tie ir ideāli piemēroti delfīnu un vaļu dzīves ritmam. Madeiras apkārtnē ir sastopamas vairāk nekā 20 delfīnu un vaļu sugas, kas labprāt arī pagozējas cilvēka skatam.

Foto: Shutterstock

Ceturtā diena – kalnu iepazīšana

Ciemošanās Madeirā nav pilnīga bez viesošanās tās kalnu reljefā. Kalnus caurvij neskaitāmu taku labirints, kurā ikviens var atrast savām spējām un vēlmēm atbilstošu maršrutu – no vieglām pastaigām pa zaļojošām ielejām līdz izaicinošiem kāpieniem kādā no virsotnēm.

Viens no ieteicamiem maršrutiem ir no ""Pico do Arieiro" uz "Pico Ruivo", salas augstāko virsotni. Taka ved cauri dramatiskām kalnu ainavām un ļauj atrasties virs mākoņiem. Mainīgie laikapstākļi padara šo pārgājienu par dinamisku un neaizmirstamu piedzīvojumu.

Foto: Shutterstock

Dodoties Madeiras kalnu takās, ir jāparūpējas par atbilstošiem apaviem un apģērbu. Kā jau visos kalnos, laika apstākļi var būt mainīgi, tāpēc pareizs apģērbs ir patiesi svarīgi. Noderēs arī pārgājienu nūjas. Tāpat ir jāparūpējas arī, lai līdzi būtu ūdens un uzkodas.

Piektā diena – galvaspilsēta Funšala

Pieredzes dažādošanai, nomainot atpūtu dabā, ir vērts ieplānot vienu dienu arī Madeiras galvaspilsētā Funšalā. Pilsēta ir bagāta ar vēsturiskā mantojuma objektiem: katedrāle, pilsētas teātris, XVIII celtas ēkas. Funšalā atrodas neskaitāmi veikali, kuros var atrast oriģinālus un tradicionālus priekšmetus, kā arī izcili restorāni un tirgus ar svaigiem augļiem un zivīm.

Pilsētas un arī salas iepazīšanai no cita skatu punkta var doties aptuveni 15 minūšu ilgā braucienā ar funikulieri uz kalna Monte virsotni, kur būs botāniskais dārzs "Jardim Tropical Monte Palace". Savukārt atpakaļ uz pilsētu iespējams nokļūt visai aizraujošā un izklaidējošā veidā – ar īpašajām "toboggan" ragavām. Tās ir pītas ragavas, kuras stumj un stūrē divi tradicionālos apģērbos tērpti madeirieši. Ragavas slīd pa īpaši gludo asfaltu un ātrums, kādu tās sasniedz pa stāvajiem celiņiem lejup, ir diezgan iespaidīgs. Tās būs 10 minūtes nebeidzamu smieklu un gandarījuma.

Sestā diena – Mūķeņu ieleja

Foto: Shutterstock

Mazais ciematiņš Kural das Freiras (Curral das Freiras) jeb "Mūķeņu ieleja" piesaista apmeklētājus ar elpu aizraujošiem skatiem uz kalniem, mierīgu gaisotni un bagātu kultūras mantojumu. Šis nomaļais ciemats, kas atrodas Madeiras majestātisko kalnu vidienē, ļauj uz mirkli aizmirst par mūsdienu ikdienas dzīves steigu un burzmu, aicinot baudīt dabas skaistumu un lauku dzīves vienkāršību. Ar savām līkumotajām bruģakmens ieliņām, baltajiem namiņiem un vēsturiskām baznīcām ciems staro mūžīgu šarmu.

Septītā diena – skatu laukums ar stikla grīdu

Madeiras salā atrodas vieta, kur aizraujas elpa. Dažus kilometrus uz rietumiem no Funšalas, 589 metrus virs jūras līmeņa ierīkots skatu laukums ar stikla grīdu "Cabo Girao". Tas ir liels pārbaudījums tiem, kas baidās no augstuma, jo zem kājām paveras dramatiski skaists skats uz Atlantijas okeāna apskalotajām klintīm. Skaidrā dienā tālumā redzama Funšalas pilsētas panorāma un zilā okeāna plašumi.

No galvaspilsētas uz skatupunktu kursē sabiedriskais transports: līdz Kamara di Lobuša (Camara de Lobos) ar autobusu, tālāk ar mikroautobusu vai vilcieniņu.

Madeira ir vārdos neaprakstāmi brīnišķīgs ceļojumu galamērķis, it sevišķi pavasarī – laikā, kad vasaru kārojas arvien vairāk. Tās zaļojošā daba ir patiesi maģiska, bet visvarenais okeāns liek uz mirkli pierimt pat vissteidzīgākajiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!