Foto: PantherMedia/Scanpix
Kopš slavenā Berlīnes mūra krišanas, Berlīne pakāpeniski pārvērtās par vienu no visradošākajiem kultūras centriem Eiropā. Mūsdienās šī pilsēta ir tik dažāda – gan izklaižu centrs (ballītes šeit ilgst dienām ilgi), gan vēstures cienītāju piesaistes vieta (20. gadsimtā pilsēta nenoliedzami bija daudzu notikumu centrā).

Kādēļ apmeklēt?

Vislabākais laiks, kad apmeklēt Berlīni ir vasara. Pilsētas iedzīvotāji steidz izmantot silto laiku, lai dotos ielās, pie upēm un ezeriem, kā arī, lai piedalītos neskaitāmajos pilsētas pasākumos.
Pateicoties zaļo teritoriju bagātībai, Berlīne pakāpeniski kļuvusi arī par ģimeņu galamērķi. Ģimenes interesē tādi objekti kā, piemēram, Tiergarten, svētdienas Mauerpark sīkumtirgus un Volkspark Friedrichshain.

Šeit ir plašs brīvdabas rotaļu laukumu un atrakciju klāsts, kur nodarboties mazajiem apmeklētājiem. Te ir lētas (bet pamazām pieaugošas) īres cenas, pilsētai ir bohēmiskas vietas reputācija, tomēr šeit ir izdevīgi uzkavēties arī bagātiem un uz uzņēmējdarbību orientētiem ceļotājiem. Te piedāvājums iekļauj arī greznas viesnīcas un stilīgus modes veikalus, kā arī ar Michelin zvaigznēm novērtētas maltīšu ieturēšanas vietas.

Kad apmeklēt?

Nostāsti par Berlīnes bargajām un garajām ziemām nereti atbaida ceļotājus. Neuztraucieties - tās nav daudz sliktākas par vidusmēra Eiropas ziemām. Tomēr ieteicamākais laiks, kad apmeklēt šo pilsētu, ir siltie mēneši (aprīlis-septembris), kad varēsiet iepazīt pilsētas ūdensceļus un parkus, kā arī neskaitāmos ezerus un vietas, kas atrodas pavisam tuvu centram.

Visu gadu Berlīnē notiek dažādi pasākumi. Pārfrāzējot komiķi Billiju Konoliju (Billy Connolly) - "nav nepiemērota laika Berlīnes apmeklējumam, ir tikai nepiemērots apģērbs...".

Nokļūšana

Lidojumi

Šobrīd Berlīnē ir divas galvenās lidostas: Berlin-Tegel un Berlin-Schönefeld (www.berlin-airport.de). Pirmā ir nedaudz tuvāka centram, tomēr no abām ir viegli nokļūt pilsētā. Jāņem vērā, ka 2014. gadā bija plānots slēgt Tegel lidostu un pēc paplašināšanas Schönefeld vajadzētu kļūt par Berlīnes galveno lidostu (to pārdēvēs par Berlīnes Brandenburgas Starptautisko lidostu (Berlin Brandenburg International Airport)), tomēr būvniecības darbi ir aizkavējušies un viss joprojām ir pa vecam.

Pārsēšanās

Ik pēc 10-15 minūtēm no Tegel lidostas uz Bahnhof Zoologischer Garten atiet autobusi X9 un109. Jetexpressbus TXL dodas uz Friedrichstrasse un Unter den Linden. Arī S-Bahn un U-Bahn dodas uz centru. Biļetes cena vienam braucienam ir 2,40 eiro, bet parastai biļetei A un B zonās cena ir 3,30 eiro - pirms iekāpšanas apstipriniet savu biļeti īpašā automātā. Pēc tam biļete būs derīga divas stundas braucieniem ar autobusiem un vilcieniem. Taksometri maksā €20 - €25 par braucienu uz centrālo Berlīni - atkarībā no vietas, kur vēlaties izkāpt.

No Schönefeld lidostas uz Rudow kursē autobuss Nr. 171, tālāk jāpārsēžas metro U 7 līdz Berlīnei. Schnellbus SXF 1 kursē starp Südkreuz un Schönefeld. 45 minūtēs līdz centram aizvedīs S-Bahn līnijas S45 un S9, vēl ir iespēja izmantot AirportExpress (15-30 minūtes), kas kursē katru pusstundu līdz Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Friedrichstrasse, Alexanderplatz un Ostbahnhof . (A, B un C zonas).

Apstipriniet biļeti automātā pirms iekāpšanas. Kad tas izdarīts, biļetes būs atkal derīgas divu stundu braucieniem ar autobusiem un vilcieniem. Brauciens ar taksometru no Schönefeld līdz centram izmaksās €30 - €40 - atkarībā no vietas, kur vēlaties izkāpt.

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports

Pateicoties Berlīnes izcilajai sabiedriskā transporta sistēmai, pa pilsētu iespējams pārvietoties 24 stundas diennaktī. Šim nolūkam ir izveidots savstarpēji saistīts metro (U-Bahn), priekšpilsētas dzelzceļa (S-Bahn), autobusu, tramvaju un prāmju tīkls. Pilsētā ir izvietotas kartes, lielākajā daļā vilcienu staciju pieejami arī ceļojumu centri (Reisezentrum) (ja gadās apmaldīties, zvaniet 0800 150 7090 vai apmeklējiet www.bahn.de vai www.bvg.de ).

Stacijās izvietotajos automātos ir pieejamas kombinētās biļetes galvenajām tarifu zonām (A, B un C, kas ietver arī Potsdamu). Biļešu cenas variē no €2,40 par vienvirziena AB biļeti līdz €6,50 par dienas biļeti (Tageskarte derīga visu dienu līdz pulksten 3.00). Īsā brauciena biļeti (Kurzstrecke), kur iekļautas līdz trijām pieturām, var iegādāties par €1,40. Bērniem, kas jaunāki par 6 gadiem, nav nepieciešama biļete. Ja braucat nelielā grupā, varat iegādāties mazām grupām paredzēto biļeti (Kleingruppenkarte) -pieciem cilvēkiem, cena €15,50.

Velosipēdi

Berlīne ir katra velosipēdista sapnis, jo šeit ir īpaši velosipēdistu celiņi un daudz ainavu, kuras var izbaudīt velobraucienā. Labos laika apstākļos brauciens ar velosipēdu ir labākais veids kā iepazīt pilsētu. Fahrradstation (Dorotheenstrasse 30; 0049 30 2045 4500, www.fahrradstation.de) sniedz velosipēdu nomas pakalpojumus par cenām, sākot no €15 dienā/€35 par nedēļas nogali; Finding Berlin Tours (www.findingberlin-tours.com/bikes/#all) organizē tūres un iznomā velosipēdus, sākot no 13€ dienā.

Protams ir arī privāti velonomas uzņēmumi.

DB Call-A-Bikes sistēmas izmantošana (www.callabike-interaktiv.de) izmaksās €0,8 minūtē vai aptuveni €15 par 24 stundām; reģistrācijas maksa €5. Kad esat atraduši šīs sistēmas velosipēdu (tie ir gandrīz visur pilsētā), zvaniet uz telefona numuru 07000 522 5522, lai atbloķētu velosipēdu un reģistrētos - kad braucienu esat beiguši, zvaniet uz šo numuru, lai velosipēdu atkal nobloķētu.

Automašīnu noma

Personīgā automašīna ir ļoti noderīga, ja plānojat doties ārpus pilsētas, tomēr arī vilcieni un autobusi ir ātri un ērti. Vairākas automašīnu nomas kompānijas ir pieejamas lidostā un daudzviet pilsētā, piemēram, Avis (00 49 30 60 91 57 10, www.avis.com), Budget (00 49 30 60 91 57 10, www.budget.com) un Europcar (00 49 30 63 49 160, www.Europcar.com).

Noderīgi

VisitBerlin.de izveidotās Welcome Cards nodrošina 2 - 5 dienu neierobežotu braukšanas iespēju A un B zonās, kā arī 25 līdz 100 procentu atlaides apskates tūrēm, laivu braucieniem un velotūrēm, kā arī kultūras pasākumiem un ieejai muzejos. 48 stundu karte maksā no €18,50. 72 stundu versija maksā no €24,50. Vairāk informācijas mājas lapā: www.visitberlin.de.

Fakti, kas jāzina

Svarīgi kontakti

Policija (Polizei): 110.

Ambulance (Rettungswagen): 112.

Starptautiskā medicīniskā neatliekamā palīdzība: 00 49 30 31 00 32 22.

Tūrisma informācijas birojs: pilsētā ir vairāki tūrisma biroji (par kuriem atbild visitberlin.de), galvenie atrodas Brandenburg Gate, Kurfürstendamm 22 un galvenajā vilcienu stacijā (Hauptbahnhof).

Pamatfakti

Valūta: Eiro.

Telefona kods: ja atrodaties ārpus Vācijas, izmantojiet kodu 00 49 30; Vācijā ievadiet 030 - pēc tam numuru.

Vietējie likumi un etiķete

Pakalpojumu sniegšanas kvalitāte Berlīnē ir laba, tomēr, ja pakalpojumi ir sliktā kvalitātē, tad ar to vienkārši jāsamierinās. Iespējams saskarsieties ar kavēšanos (tā notiek neregulāri), nepieklājīgu viesmīli vai nepatīkamu garāmgājēja skatienu, tomēr neuztveriet to personīgi - tā Berlīnē mēdz notikt.

Berlīnieši, tāpat kā visi vācieši, ļoti nopietni attiecas pret saviem noteikumiem, it īpaši, ja tas ir saistīts ar neatļautu ielas šķērsošanu un atkritumu izmešanu. Atkritumu atstāšana uz ielas un šķērsošana pie sarkanās gaismas noteikti piesaistīs daudzus nosodošus skatienus un izraisīs pat publisku nosodījumu.

Berlīnieši ir toleranti un "viss derēs" attieksme visbiežāk ir sastopama nakts dzīves baudītāju vidē. Nakts uzdzīves iestādes darbojas ilgi vai arī līdz pēdējām klientam; šeit valda ļoti brīva atmosfēra.

Dažos bāros un klubos pudeļu un glāžu cenām ir pievienots uzcenojums ("Pfand") (no 20 eiro centiem līdz €1 vai pat vairāk, piemēram, Ziemassvētku tirdziņos), ko atdod, atgriežot pudeles/glāzes atpakaļ bārā. Dažviet tiek piešķirti īpaši žetoni, kurus atdodot, saņemsiet atpakaļ savu naudu.

Berlīnes sabiedriskais transports darbojas uz godprātības principa, tomēr, ja metro kontrolieris noķers pārkāpēju, nekavējoties būs jāmaksā līdz pat €40 soda nauda. Pārliecinieties, ka jūsu biļete ir apstiprināta pirms iekāpšanas vilcienā (automāti parasti atrodas pie iegādes vietas).

Pakalpojumu cena ir iekļauta rēķinos, tomēr uzkodu un dzērienu cenas pieņemts noapaļot vai arī atstāt dzeramnaudu par notiesāto maltīti.

Berlīnes apskates vietas

Berlīnē ir neaprakstāmi daudz apskates vietu - jo vairāk uzzināsiet, jo vairāk vēlēsieties redzēt.

Septiņas galvenās apskates vietas

Reichstag

Vācijas Parlamenta mītne ir viena no Berlīnes slavenākajām apskates vietām. Pēc "mistiskās" nodegšanas 1933. gadā (nacisti vainoja komunistus un otrādi), ēka tika pilnībā pamesta. Pēc tam mākslinieki - Kristo (Christo) un Žans Klods (Jeanne-Claude) - to ietina milzīgā ugunsizturīgā polipropilēna audumā un noslēgumā ēka ieguva labi redzamu un skaistu kupolu, kuras autors bija Sers Normans Fosters (Sir Norman Foster). Ēka ir piedzīvojusi dažādus periodus.

Tūres gida pavadībā (ilgst 90 minūtes) ir pieejamas ārpus Parlamenta sēžu laika (iepriekš rezervējot). Citas tūres pieejamas katru dienu plkst. 10.30, 13.30, 15.30 un 18.30. Iepriekš rezervējot tūri, izvairīsieties no rindām, ar kurām šeit nākas saskarties gandrīz vienmēr. Savas pusdienas vai lenču ieplānojiet jumta restorānā (ieteicams rezervēt iepriekš).

Adrese: Platz der Republik 1.
Kontakti: 00 49 30 22 73 21 52, www.bundestag.de
Darba laiks: katru dienu, no 8.00 - pusnaktij (pēdējais ieejas laiks plkst. 22.00)
Ieeja: bez maksas

Muzeju sala

UNESCO mantojuma sarakstā iekļautajā Muzeju salā ir pieci blakus izvietoti muzeji - visi atrodas uz Šprē upes "salas". Katrs muzejs ir apmeklēšanas vērts un katrā no tām var pavadīt pusi dienas. Pergamona muzejā ir plašs senās Tuvo Austrumu un islāma mākslas dārgumu klāsts, Neues muzejā atrodas ēģiptiešu, aizvēsturiskie un klasiskie eksponāti, savukārt Bode muzejā aplūkojama izcila skulptūru kolekcija. Uz visiem pieciem muzejiem ir pieejamas kombinētās biļetes.

Adrese: Museumsinsel, Berlin 10117.
Kontakti: 00 49 30 26 62 98 7, www.smb.museum/museumsinsel
Darba laiks: katrā muzejā atšķiras, skatiet mājas lapu.
Ieeja: skatiet mājas lapu.

Checkpoint Charlie un Mauera muzejs
Foto: Reuters/Scanpix

Interesējaties par auksto karu? Checkpoint Charlie bija galvenā ieejas vieta tiem, kas vēlējās šķērsot bēdīgi slaveno Dzelzs priekškaru uz Austrumberlīni laikā, kad pilsēta bija sadalīta. Tā bija vieta, kur 1961. gadā ASV un Krievijas tanki burtiski nostājās viens pret otru, radot situāciju, kas draudēja ar jauna kara sākumu. Šis objekts ir uzcelts saskaņā ar tā oriģinālu, un šo atrakciju papildina robežsargi un muzejs, kurā var iepazīt reālus bēgļu stāstus (gan veiksmīgus, gan neveiksmīgus); tāpat šeit var aplūkot dažādas tam laikam raksturīgas mantas interesantās izstādēs.

Adrese: Friedrichstrasse 43-45.
Kontakti: 00 49 30 25 37 25 0, www.mauer-museum.com
Darba laiks: katru dienu, 9.00-22.00
Ieeja: €12,50 pieaugušajiem, €9,50 ar atlaidēm, jaunākiem par 6 gadiem - bez maksas.

Ebreju (Jüdisches) muzejs

Daniela Libeskinda (Daniel Libeskind) Ebreju muzejs ir obligāti apmeklējamo Berlīnes vietu sarakstā - gan no vēstures, gan no arhitektūras aspekta. Zigzagveidīgā ēka ir pārdomāti uzbūvēta un tajā esošās lietas, kas izvietotas 14 dažādās telpās un zonās, atspoguļo vairāk nekā 2000 gadus no ebreju vēstures (sākot no romiešu ēras, līdz pat mūsdienām). Ēkai ir betona sienas, iespaidīgs stikla pagalms un 2012. gadā to papildināja jauns arhīvs. Pieejamas tūres gida pavadībā, kā arī košera kafejnīca-restorāns.

Adrese: Lindenstrasse 9-14.
Kontakti: 00 49 30 25 99 33 00; informācijas stends 00 49 30 25 99 34 34, www.jmberlin.de
Atvērts: pirmdiena, 10.00-22.00; otrdiena-svētdiena, 10.00-20.00; pēdējiem apmeklētājiem ieeja atļauta stundu pirms slēgšanas.
Ieeja: €7 pieaugušajiem, €3,50 ar atlaidēm, jaunākiem par 6 gadiem - bez maksas.

Eiropā nogalināto ebreju memoriāls

Pītera Eisenmana (Peter Eisenman) strīdīgi vērtētās 2700 īpaši veidotās betona konstrukcijas ir akurāti izvietotas pa lielu teritoriju netālu no Brandenburger Tor. Šīs konstrukcijas apzināti izveidotas dažādos augstumos, lai apmeklētājiem rastos dezorientācijas un apjukuma sajūta; dienvidaustrumu virzienā izveidotais pazemes informācijas centrs neatstās vienaldzīgu nevienu.

Adrese: Cora-Berliner-Strasse 1.
Kontakti: 00 49 30 20 07 66 0 (informācijas centrs), 00 49 30 26 39 43 36 (tūres gida pavadībā), www.holocaust-mahnmal.de/en
Darba laiks: memoriāls, visu diennakti. Informācijas centrs, 10.00-19.00 (pēdējais apmeklētājs 18.15); slēgts pirmdienās (izņemot svētku dienas). Aprīlis-septembris: otrdiena-svētdiena, 10.00 -20.00 (pēdējais apmeklētājs 19.15); oktobris-marts: otrdiena-svētdiena, 10.00 -19.00 (pēdējais apmeklētājs 18.15).

Ieeja: bez maksas

Berlīnes Zoodārzs
Foto: AFP/Scanpix

Vācijas vecākais zoodārzs (kopš 1844.g.) aizņem lielu Tiergarten parka teritoriju. Tajā aplūkojami vairāk nekā 15 000 dzīvnieku, ieskaitot lielās pandas - daudzi no dzīvniekiem (bet ne visi) mitinās lielās brīvdabas zonās. Zoodārzā atrodas Eiropas modernākā putnu māja ar vairāk nekā 550 sugām; blakus atrodas akvārijs (to uzbūvēja 1913. gadā, atsevišķa ieejas maksa) ar 9000 zivju sugām, abiniekiem, rāpuļiem un citām interesantām radībām.

Adrese: Hardenbergplatz 8.
Kontakti: 00 49 30 25 40 10, www.zoo-berlin.de
Darba laiks: 1. janvāris-20. marts, katru dienu, 9.00-17.00; 21. marts -14. septembris, katru dienu, 9.00-19.00; 15. septembris-25. oktobris, katri dienu, 9.00-18.00; 26. oktobris-31. decembris, katru dienu, 9.00-17.00; 24. decembris , 9.00-14.00; 31. decembris, 9.00-17.00; 1. janvāris-20. marts, katru dienu, 9.00-17.00; 16. marts-23. marts, 9.00-19.30; 24. marts-8. septembris, 9.00-19.00; 9. septembris-20. oktobris, 9.00-18.30; 21. oktobris-31.decembris, 9.00-17.00
(biļešu kases tiek slēgtas stundu pirms zoodārza aizvēršanas).
Ieeja: pieaugušie €13 (tikai zoo teritorija)/€20 (zoo un akvārijs); bērni no 5-15 gadiem €6,50/€10.

Brandenburgas vārti (Bradenburger Tor)

Vieta, ko Napoleona armija "aizņēmās", vieta, pie kuras Ronalds Reigans aicināja Gorbačovu nojaukt Berlīnes mūri. Vārti bijuši simbols uzvarai, mieram, sašķeltībai un vienotībai un vēl joprojām piesaista daudzu uzmanību, kas tikai apstiprina, ka Brandenburgas vārti ir viena no atpazīstamākajām Berlīnes apskates vietām.

Vislabāk vārtus var aplūkot, dodoties pastaigā pa Unter den Linden, kas ir sava veida Berlīnes Elizejas lauki. Pa ceļam varat izbaudīt kastaņkoku burvību un ainavu ar neskaitāmiem veikaliem, vilinošiem teātriem un izciliem muzejiem. Šeit vienmēr ir daudz tūristu, tāpēc, ja vēlaties nedaudz atpūsties no burzmas, iegriezieties ziemeļu pusē izveidotajā Klusuma telpā, kas veidota īpaši šādiem gadījumiem.

Adrese: Pariser Platz, Mitte.
Kontakti: 00 49 30 22 63 30 17.
Darba laiks: visu diennakti.
Ieeja: bez maksas.

Dienas ceļojumi

KZ Sachsenhausen

Sachsenhausen koncentrācijas nometne tika uzcelta 1936. gadā; tā bija pirmā, ko izveidoja Heinrihs Himlers (Heinrich Himmler) pēc tam, kad kļuva par Vācijas policijas vadītāju. Ēkas dizainu izstrādāja SS arhitekti, uzskatot to par ideālo koncentrācijas nometni, tāpēc tā kalpoja par paraugu citām koncentrācijas nometnēm.

Laikā no 1936-1945. gadam šeit tika ieslodzīti vairāk kā 200 000 cilvēku, desmitiem tūkstošu no tiem dzīvoja badā, strādāja piespiedu darbus, slimoja, kā arī mira sistemātiskas iznīcināšanas rezultātā. Tūkstošiem mira 1945. gada aprīļa beigās; nometnē, kura ir atjaunota, visi notikumi ir aplūkojami dokumentētā veidā.

Pēc nometnes atbrīvošanas, Padomju slepenā dienesta policija uz pieciem gadiem to pārveidoja par cietuma nometni. Ievērojiet, ka muzeji, arhīvs un bibliotēka pirmdienās ir slēgta, savukārt brīvdabas izstādes un informācijas centrs ir atvērts visu laiku.

Adrese: Strasse der Nationen 22, D-16515 Oranienburg.
Kontakti: 00 49 3301 200 0; apmeklētāju informācijai 00 49 3301 200 200, www.stiftung-bg.de.
Darba laiks: 15. marts -14.oktobris, katru dienu, 8.30-18.00; 15. oktobris-14.marts, katru dienu, 8.30-16.30.
Ieeja: bez maksas.

Postdama (Potsdam)

30 minūšu attālumā no galvaspilsētas atrodas Postdama - jauks vienas dienas ceļojuma galamērķis. Šī Brandenburgas galvaspilsēta (Prūsijas karaļu rezidence līdz 1918. gadam), kas atrodas uz Hāfeles upes ir ievērojama ar Schloss Sanssouci - lielāko Pasaules Mantojuma vietu Vācijā; vecāko liela mēroga kinostudiju pasaulē -Babelsberg; Schinkel romiešu pirtīm, kā arī jauko divu ielu Dāņu kvartālu, kurā atrodas no sarkaniem ķieģeļiem celtas mājas.

PADOMS

Sabiedriskā transporta autobusi Nr. 100 un Nr. 200 kursē gar gandrīz visiem Berlīnes tūrisma objektiem - tas ir izdevīgāk nekā maksāt par speciālu tūri pa pilsētu (protams, pirms tam pašiem jāsagatavojas, jo autobusā nebūs gids). Izvēlieties sēdvietas augšējā autobusa stāvā, lai baudītu labākās ainavas.

Berlīnes naktsdzīve

Berlīnes naktsdzīve ieguvusi pasaules slavu piedāvātās dažādības dēļ - šeit ir neskaitāmi nakts klubi un valda brīva attieksme. Berlīnē uz ielu stūriem atradīsiet oldskūlīgus klubus (kneipes), elegantus vīna bārus, indie bārus, dzīvo koncertu vietas, kā arī izteiktas underground iestādes.

Prater

1837. gadā izveidotais Prater ir pilsētas vecākais alus dārzs, kur pasniedz dažāda veida lētu (un labu) alu, kā arī vienkāršus, bet gardus vācu ēdienus. Vasarā ieņemiet vietu pie lielajiem dārza koka galdiem un baudiet džezu visas dienas garumā (nedēļas nogalēs pasniedz branču, 10.00-16.00).

Adrese: Kastanienallee 7-9.
Kontakti: 00 49 30 44 85 68 8, www.pratergarten.de
Cenas: pamatēdiens restorānā izmaksās ap €8-11, hotdogs alus dārzā par €2-3.
Darba laiks: pirmdiena-sestdiena, 18.00-23.00; svētdiena, 12.00-23.00.

Berghain/Panorama Bar

Berghain varētu nodēvēt par Berlīnes naktsdzīves vectētiņu, kas ir vērā ņemams fakts. Agrāk šajā vietā atradās elektrostacija, kas tagad pārveidota oriģinālā industriālā dizainā (ar spoguļiem) un lielu plašumu (šeit ir vieta 1500 cilvēkiem) - šeit ierodas cilvēki, kas ir gatavi ballēties vairākas dienas. Izmēros mazākais Panorama Bar bārs otrajā stāvā ir paredzēts nedaudz stilīgākai, bet ne mazāk brīvāk domājošai publikai. Esiet īpaši laipni pret apsargiem (neejiet lielās grupās).

Adrese: Wriezener Karree.
Kontakti: 00 49 30 29 36 02 10, www.berghain.de
Cenas: ieejas maksa €8-€14.
Darba laiks: ceturtdiena, 23.00- vēlam vakaram; piektdiena-sestdiena (un svētdienas diena) no pusnakts- līdz vēlam vakaram.

Newton Bar

Šī iestāde nosaukta par godu slavenajam vācu fotogrāfam Helmutam Ņūtonam (Helmut Newton). Bāra dizains ir izteikti klasisks: sarkani ādas atzveltnes krēsli, marmora letes un plaša kokteiļu un viskija izlase un, protams, arī daži Ņūtona veidoti kailfoto uz bāra sienām. Lielie stikla logi ļauj nolūkoties uz skaistajiem Gendarmenmarkt skatiem. Šeit apgrozās turīga publika.

Adrese: Charlottenstrasse 57.
Kontakti: 00 49 30 20 29 54 21, www.newton-bar.de
Cenas: ieejas maksa.
Darba laiks: katru dienu, 10.00 līdz vēlam vakaram.

Clärchens Ballhaus

Kopš 1913. gada šī balles zāle ir bijusi slavena ar saviem deju vakariem. Vecmodīgā atmosfēra, džeza, svinga un soul mūzika šeit ir saglabājusies līdz mūsdienām. Pat mūsdienās Clärchens pulcē dažādus hipsterus, tūristus un vecāka gadagājuma ballēties gribētājus. Par vienu no filmēšanas vietām šo baļļu namu izmantoja arī režisors Kventins Tarantīno, uzņemot filmu Inglourious Bastards. Šai lielajai un vecajai ēkai ir divas deju zāles, no kurām otrā stāva Spoguļu zāle ir visnozīmīgākā. Uz terases apmeklētāji pirms lielās dejošanas var ieturēties ar kādu no piedāvātajām picām.

Adrese: Auguststr. 24
kontakti: 00 49 30 28 292 95 http://www.ballhaus.de/
Cenas: ieeja €6-€10
Darba laiks: katru dienu, 11.00-vēlam vakaram.

White Trash Fast Food

Agrāk šī vieta bija īsts Berlīnes kiča atspoguļojums, bet tagad tā vairāk līdzinās tūrisma objektam. Neskatoties uz to, White Trash vēl joprojām spēj noorganizēt labas ballītes. Otrajā stāvā apvienots bārs, vieta dzīvajiem koncertiem un DJ, kā arī restorāns, savukārt lielie pasākumi, piedaloties topošajām starptautiskajām mūzikas zvaigznēm un mazāk atzinību ieguvušajām, notiek bunkuram līdzīgajā apakšējā stāva telpā. Šeit pieejami arī visai labi burgeri.

Adrese: Schönhauser Allee 6/7.
Kontakti: 00 49 30 50 34 86 68, www.whitetrashfastfood.com
Cenas: ieeja €3-€8 (kad uzstājas grupas).
Darba laiks: pirmdiena-piektdiena, no 12.00; sestdiena-svētdiena, no 18.00.

A Trane

Šis Ņujorkas stila Charlottenburg džeza bārs ir ļoti iecienīts attiecīgu Berlīnes iedzīvotāju vidū. Reizi mēnesī klubā notiek vairāki augstas klases džeza koncerti. Vietas šeit nav daudz un tāpēc priekšnesumi tiek aizvadīti itin intīmā atmosfērā. Sestdienas vakaros notiek atklātais džemošanas pasākums.

Adrese: Bleibtreustrasse 1.
Kontakti: 00 49 30 31 32 55 0, www.a-trane.de
Cenas: ieeja €5-€20, otrdiena-svētdiena; pirmdienās-bez maksas.
Darba laiks: pirmdiena-ceturtdiena, 21.00-2.00; svētdiena, 21.00- vēlam vakaram; piektdiena-sestdiena, 22.00- vēlam vakaram.

36 stundas Berlīnē

Foto: AFP/Scanpix

Kādēļ doties tieši tagad?

Ja plānojat apmeklēt Berlīni, mēģiniet tikt laikā, kad šeit notiek viens no pasaules interesantākajiem un apmeklētākajiem kino festivāliem - Berlinale (berlinale.de); tas ir viens no Berlīnes spožākajiem un internacionālākajiem pasākumiem.

Visa Berlīnes dzīve ir pakārtota pilsētas pārvērtībām ceļā uz Eiropas kultūras centra titulu. Mūsdienās šī pilsēta ir tik dažāda - gan kā izklaižu centrs, gan kā magnēts, kas pievelk vēstures cienītājus.

Bez kino festivāla šeit tiek aizvadīta arī neatkarīgo teātru nedēļas nogale (Long Weekend of Independent Theatres) un Eat Berlin festivāls (eat-berlin-festival.de) gardēžiem. Muzeju cienītājiem uz Berlīni jādodas laikā, kad notiek garās muzeju naktis (Long Night of Museums) (lange-nacht-der-museen.de), kad apmeklētājiem bez maksas līdz vēlai naktij ir pieejami daudzi pilsētas muzeji.

Apmešanās

Īpaša attieksme
Ritz-Carlton viesnīca ir pārbaudīta klasiska vērtība, kur vienmēr viss ir pēc augstākajiem standartiem. Cenas sākot no €165.

Vidēja līmeņa
Soho House ir nedaudz elegantāka par saviem Londonas un Ņujorkas līdziniekiem, turklāt šeit kā pievienotā vērtība ir atrašanās vēsturiskā ēkā - vēlā Bauhaus stila ēka, kas atrodas Mitte rajonā. Cenas no €100.

Budžeta
Michelberger no kādreizējās rūpnīcas ēkas ir pārveidota par viesnīcu ar inovatīva stila istabām - atbildīs dažādām gaumēm un maciņiem. Cenas no €75.

Ierašanās

Dienu sāciet ar stilu, ieturot pusdienas Café Einstein, kas atrodas Kurfürstenstrasse (No. 58; cafeeinstein.com) - tā ir 20. gadsimta 20-o gadu villa ar parketa grīdām un ādas soliņiem, un šeit pasniedz dievišķīgu šniceli (€20), tomēr arī Apfelstrüdel ir nogaršošanas vērta. Otrajā stāvā ir Lebensstern, kur atlaižoties ādas klubkrēslos varēsiet malkot fantastiskus kokteiļus.

Pirmā diena

Plkst. 9.00
Ja Berlīnē esat pirmo reizi, saprotams, ka visvairāk laika vēlēsieties pavadīt, iepazīstot pilsētas klasiskās apskates vietas: Reichstag, kā arī Muzeju salu (vairāk informācijas par šīm vietām: telegraph.co.uk/berlin). Tomēr iespējams arī nedaudz novirzītes no ierastā un iepazīt pilsētu daudz rūpīgāk. Ceļojumu sāciet Mitte - Berlīnes iepirkšanās rajonā.

Nobaudiet brokastis Barcomi's (Sophienstrasse 21; 00 49 30 2859 8363; barcomis.de) - jauka kafejnīca, kas piedāvā uz vietas grauzdētu kafiju, elegantas brokastis un gardas barankas (aptuveni €8).

Plkst.
11.00
Tieši blakus atrodas brīnišķīgais Gestalten Space (gestalten.com; Sophie-Gips-Höfe, Sophienstraße 21) - 350 kvadrātmetru lielais grāmatu veikals un izstāžu telpa. Vairāk mākslas varēsiet atrast netālu esošajā Sammlung Hoffmann (00 49 30 2849 9120, sammlung-hoffmann.de; ieeja €10), kas ir kādreizējā rūpnīcā izveidots privāts mākslas muzejs ar dažiem izciliem mūsdienu mākslas paraugiem.

Plkst. 13.00

Jūsu atrašanās vieta ļauj izpētīt tuvākās Auguststrasse, Torstrasse and Linienstrasse ielas un šeit esošās kafejnīcas, modes veikalus un galerijas, tostarp C/O Berlin (Oranienburger Straße 35/36, co-berlin.info) fotogrāfiju muzeju, kas atrodas 19. gadsimta pasta nodaļā. Aiz stūra (Nr. 28-31) atrodas zelta kupoliem rotāta sinagoga (ieeja €4).

Pēc pastaigas izsalkumu remdēs Katz Orange (Bergstr. 22; katzorange.com; pamatēdieni no €20 līdz €25), kur pasniedz gardus, mūsdienīgus ēdienus- īpaši pagatavotu cūkgaļu, piparmētru liellopa gaļas tartaru, kā arī gardēžu burgerus, turklāt viss gatavots no vietējām izejvielām.

Plkst. 15.00
Tālāk uz ziemeļiem ir tūristu mazāk apmeklētā, tomēr ļoti pievilcīgā pilsētas daļa: Prenzlauer Berg. Tādos apzaļumotos parkos kā Kollwitzplatz un Helmholtzplatz (un apkārt esošajās ielās) pulcējas jauni cilvēki, ģimenes, kā arī pieejamas kafejnīcas un veikali. Ar īpašu atmosfēru apveltītais svētdienas lauku tirgus Kollwitzplatz pārdod visu, sākot ar izsmalcinātu šokolādi un beidzot ar garšīgu uz ielas nopērkamu pārtiku.

Netālu atrodas 19. gadsimta Wasserturm (ūdenstornis) (Knaackstr. 22; berlin-wasserturm.de), kur agrāk atradās nacistu cietums un vietējā sinagoga (Rykestraße 53; synagoge-rykestrasse.de), kuru kara laikā iznīcināja un 2007. gadā atjaunoja.

Plkst. 19.00
Stadt, Land, Fluss (slf-restaurant.de, Pappelallee 65; pamatēdieni €15-25) ir gaumīga vieta, kas piedāvā īpašnieku medītu, zvejotu un sagatavotu ēdienu. Šeit varēsiet nobaudīt tādu klasiku kā Wildschwein (meža kuili), Blutwurst (asinsdesu) un Saumagen, kā arī veģetāriešu ēdienus. Nedaudz tālāk atrodas bārs, kas nosaukts rakstnieka Semjuela Beketa (Samuel Beckett) vārdā. Piezvaniet pie durvīm, lai iekļūtu vietā, kur pasniedz šajā rajonā labākos kokteiļus..

Otrā diena

Plkst. 9.00
Dodieties uz Potsdamer Platz - laukumu, kas 20. gadsimta trīsdesmitajos gados bija viena no Eiropas rosīgākajām vietām, bet Berlīnes kara laikā - novārtā atstāts, izpostīts laukums. Mūsdienās šeit varēsiet ieraudzīt biroju augstceltnes, piemēram, Sony Center, kas ir viena no galvenajām Berlinale pasākuma vietām, kā arī Deutsche Kinemathek muzeju (Potsdamer Str. 2, T: 00 49 (0) 30 300 90 30; deutsche-kinemathek.de; ieeja €7), kur iespējams iepazīt Vācijas kino vēsturi.

Pēc tam apmeklējiet no tumšajiem ķieģeļiem būvēto Kollhoff Tower (Potsdamer Platz 1, 00 49 (0) 30 25 29 43 72, panoramapunkt.de, €5.50) un izmēģiniet braucienu ar pasaules ātrāko liftu, kurš uzvedīs 25 stāvu augstumā. Šeit varēsiet sajusties kā pasaules valdnieks, jo redzēsiet tālumā tādas vietas kā Reichstag, Brandenburg Gate, TV torni, kā arī Tiergarten un Kulturforum.

Plkst. 12.00
Iegriezieties brīnišķīgajā Brasserie Desbrosses, kas atrodas Ritz Carlton. Šeit piedāvā īpašu Berlinale ēdienkarti ar klasiskiem ēdieniem - Cēzara salātus un valriekstu ravioli, kā arī plašu vīnu un šampaniešu izvēli (pamatēdieni no €10 līdz €30).

PADOMS

Neuzticieties baumām par to, ka Berlinale biļetes vairs nav pieejamas. Biļetes uz gandrīz visām filmām ir nopērkamas trīs dienas pirms seansa biļešu kasēs, kas atrodas Potsdamer Platz, Kino International un/vai Urania.

Lietas, kas jāatceras

Šobrīd Berlīni apkalpo divas lidostas - Berlin-Tegel un Berlin-Schönefeld (0049 18 0500 0186, www.berlin-airport.de). Pirmā ir nedaudz tuvāka centram, tomēr no abām ir viegli nokļūt pilsētā.

Sabiedriskā transporta autobusi Nr. 100 un Nr. 200 kursē gar gandrīz visiem Berlīnes tūrisma objektiem - tas ir izdevīgāk nekā maksāt par speciālu tūri pa pilsētu (protams, pirms tam pašiem jāsagatavojas, jo autobusā nebūs gids). Lai baudītu labākās Berlīnes ainavas, izvēlieties sēdvietas augšējā autobusa stāvā.

Restorāni

Pēdējo gadu laikā ēdināšanas pakalpojumi Berlīnē ir ievērojami uzlabojušies. Uzkodas piedāvājošo iestāžu (ko šeit dēvē par imbiss) daudzums garantē, ka varēsiet iegādāties lieliskas falafeles jeb zirņu bumbiņas un citas uzkodas par mazāk kā €5; šeit ir arī pietiekami daudz restorānu, kam piešķirtas Michelin zvaigznes, tā kā katru dienu varat doties ieturēt maltīti citā vietā.

Weinbar Rutz

Michelin zvaigznes ieguvušā šefpavāra Marko Mullera (Marco Muller) gardēžiem paredzētie ēdieni ir pieejami à la carte vai kā daļa no četru, piecu vai sešu ēdienu ēdienkartes. Katrai ēdienkartei ir savi vīni, piemeklēti no bāra plašā internacionālā vīnu saraksta (vismaz 900). Šeit pieejama arī pārsteiguma ēdienkarte un nedaudz lētāks lenča piedāvājums. Ja laika apstākļi atļauj, varat ieturēt maltīti uz terases.

Adrese: Chausseestrasse 8.
Kontakti: 00 49 30 24 62 87 60, www.weinbar-rutz.de
Cenas: rēķinieties, ka par diviem ēdieniem un vīna glāzi būs jāmaksā vismaz €50 vai pat vairāk.
Darba laiks: otrdiena-sestdiena, 18.30-22.30 (restorāns); 16.00-23.00 (vīna bārs).
Rezervācija: restorānam obligāta.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Vau
Vēl viens Michelin zvaigžņu šefpavārs - Koļa Klēbergs (Kolja Kleeberg), kurš gatavo vācu klasiku ar internacionālu pieskaņu. Šis restorāns atrodas jaukajā Gendarmenmarkt; ēdienkartē atradīsiet pīli un sautētu cūkas vēderu, kā arī izcilas jūras veltes, piemēram, omāru un jūras ķemmītes. Tas viss pasniegts inovatīvā veidā, it kā saskaņojot ar stilīgo restorāna dizainu.

Adrese: Jägerstrasse 54.
Kontakti: 00 49 30 20 29 73 0, www.vau-berlin.de
Cenas: dievi ēdieni un glāze vīna no €50.
Darba laiks: pirmdiena-sestdiena, 12.00 -14.30; 19.00-22.30.
Rezervācija: obligāta.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Grill Royal

Šī ir viena no labākajām Berlīnes steika vietām. Izvēlieties labi pagatavotu argentīniešu, austrāliešu, vācu vai franču steiku (ja nevēlaties liellopu gaļu, tad nogaršojiet izteikti asās de Claire austeres vai ravioli). Atrašanās vieta ir lieliska (uz Šprē upes, tāpēc vasarā labāk baudiet maltīti brīvā dabā) un interjers ir ļoti stilīgs.

Adrese: Friedrichstrasse 105b.
Kontakti: 00 49 30 28 87 92 88, www.grillroyal.com
Cenas: divi ēdieni un vīna glāze, €30-€50.
Darba laiks: katru dienu no 18.00.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Cookies Cream

Berlīnē trūkst vietu veģetāriešiem, tomēr situācija mainījās līdz ar šīs vietas atvēršanu. Šeit pasniedz veģetārus ēdienus ar inovatīvu pieskaņu. Restorāns atrodas virs Cookies naktskluba; cilvēkus piesaista zemie griezti un apmeklētājiem redzamā virtuve, kā arī apakšstāva klubs, kur atsevišķos vakaros notiek pasākumi. Ņemiet vērā, ka šo vietu ir visai sarežģīti atrast (tas ir ar nodomu), tāpēc pirms došanās noteikti apmeklējiet mājas lapu un uzziniet pareizo ceļu.

Adrese: Behrenstrasse 55.
Kontakti: 00 49 30 2749 2940, www.cookiescream.de
Cenas: divi ēdieni un glāze vīna, €30-€45.
Darba laiks: otrdiena-sestdiena, no 18.00.
Rezervācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Le Cochon Bourgeois

Le Cochon Bourgeois noteikti patiks tiem, kas meklē elegantu franču virtuvi jaukā atmosfērā. Gaišās telpas, dzīvais klavieru izpildījums un jautrais cūkai līdzīgais dekors (restorāna simbols), piešķir restorānam siltumu un mājīgumu, kaut gan maltīti šeit ietur arī uzņēmēji un romantiķi. Īstā vieta, kur nobaudīt varžu kājiņas, austeres, kā arī Il de Rey or crême brûlée.

Adrese: Fichtestrasse 24.
Kontakti: 00 49 30 69 30 10 1, www.lecochon.de
Cenas: divi ēdieni un glāze vīna, €30-€45.
Darba laiks: otrdiena-sestdiena, no 18.00.
Rezervācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

The Bird

Īstā vieta Berlīnē, kur nobaudīt lētus, barojošus, sulīgus un svaigi gatavotus amerikāņu stila burgerus un steikus. Nedaudz ārpus centra, tomēr nenožēlosiet, ja aiziesiet, jo šeit var nobaudīt ļoti labu siera kūku mājas gaumē, iedzert alu, kā arī izmantot "laimīgās stundas" no 18.00 -20.00. Daži vakari šeit mēdz būt diezgan skaļi, tomēr normas robežās.

Adrese: Am Falkplatz.
Kontakti: 00 49 30 51 05 32 83, www.thebirdinberlin.com
Cenas: divi ēdieni ar dzērieniem, mazāk nekā €25.
Darba laiks: pirmdiena-piektdiena, 18.00-pusnakts, sestdiena-svētdiena, 12.00-pusnakts.
Rezervācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: kredītkartes nepieņem.

Monsieur Vuong

Berlīnes Mitte rajonā atrodas Monsieur Vuong , kur piedāvā dažus vienkāršus vjetnamiešu ēdienus, kā arī īpašo piedāvājumu, tomēr šī iestāde gandrīz vienmēr ir ļaužu un tūristu piepildīta. Ēdiens ir viegls un garšīgs, pieejami arī augļu kokteiļi un eksotiskās tējas, kā arī alus. Cilvēki šeit neuzturas ilgu laiku, drīzāk iegriežas, lai ātri uzkostu pirms nakts uzdzīves, vai arī, lai ieturētu nelielu lenču pēc nogurdinošas iepirkšanās.

Adrese: Alte Schönhauser Strasse 46.
Kontakti: 00 49 30 99 29 69 24, www.monsieurvuong.de
Cenas: divi ēdieni un alus vai augļu kokteilis par mazāk nekā €25.
Darba laiks: katru dienu, 12.00 - pusnaktij.
Maksāšanas veids: kredītkartes nepieņem

PADOMS

Dodieties uz jauko Joseph Roth Diele, kas atrodas Potsdamer Strasse (No 75; 00 49 30 26 36 98 84, www.josephrothdiele.de), lai nobaudītu gardu sviestmaizi vai īpašo dienas piedāvājumu tikai par €2-€3 (tikai skaidrā naudā).

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!