Foto: Shutterstock
Dienvideiropas galvaspilsēta ar vienkāršu šarmu un piejūras maģiju...

Vasaras mēnešos Lisabona ir it kā pagurusi no svelmes zem zilā debesjuma. A praia ("uz pludmali") ir kā lozungs, kas vilina visus pamest saules ieskauto un begoniju ziediem rotāto pilsētu, lai dotos uz Kaškaiš (Cascais) un Estorila (Estoril) pludmaļu rajoniem, kas atrodas 20 minūšu brauciena attālumā no centra.

Par galveno mērķi te kļūst vēlme atvēsināties ledainajā Atlantijas okeānā un sajust pludmales smiltis zem kājām, kā arī pamieloties ar klasiskajiem, ķiplokainajiem ameijoas (ēdamie gliemeži), ko pēc tam noskalot ar glāzi ledaini auksta gaišalus.

Lisabonas nemainīgajā ainavā dominē Atlantijas okeāns. Šī saules ieskautā pilsēta izdzīvo latīņu pasaku, kurā dominē laika pārbaudi izturējušas parašas un tradīcijas.

Aplūkojiet gadsimtu vecos koka tramvajus un dzelzs funikulierus, kas vēl joprojām kursē pa ierasto maršrutu, kas ir neatņemama pilsētas daļa. Varat arī aplūkot pilsētas vēsturisko mantojumu, pastaigājoties pa Baišas (Baixa) apgabalu, kur greznajās pilsētas centra baroka ielās sastopami gados veci sīkumu tirgotāji un drēbnieki.

Dodieties augšup pa vienu no Lisabonas augstajiem kalniem uz kaimiņos esošo mauru Alfamas (Alfama) apgabalu, kur saulrieta dzintara krāsas sienas un putekļainie ceļi ieskauj arābu stila viduslaiku pili, kas slejas pār terracotta jumtu korēm zemāk esošajā pilsētā.

Lisboetas (Lisabonas vietējiem iedzīvotājiem) mūsdienās aktīvākais laiks ir nakts laiks; šajā laikā pilsēta patiešām atdzīvojas. Nakts vienmēr iesākas ar bāriem piepildītām ielām, kas atrodas boho Bairro Alto. Tas viss turpinās uz Euro house terases vienā no pilsētas klubiem, kas izveidoti noliktavās, ar skatu uz upi. Ja šāda ainava nav pa prātam, tad patverieties uz dienu kādā no tuvējām Atlantijas okeāna pludmalēm. Tikai 30 minūšu brauciena attālumā no pilsētas centra atrodas tādi savvaļas apgabali kā Guincho, Adraga un Grande, kas ieskauj šeit esošo piekrasti, padarot to par vienu no labākajām Eiropas pilsētām/pludmalēm, kur atpūsties.

Kad apmeklēt?


Lisabona ir aktuāla visu gadu - šeit nekad nebūs par aukstu vai karstu. Pirmās pavasara pazīmes ierasti manāmas februāra beigās, savukārt pēdējie Sahāras vēji saglabā patīkamu temperatūru līdz pat novembrim. Lielākā daļa pilsētas augustā apklust; šajā laikā daudzi restorāni un bāri ir slēgti, un vietējie aizbēg no sutīgās pilsētas, lai atpūstos pie vēsajiem Atlantijas okeāna krastiem.

Nokļūšana

Pārsēšanās

No lidostas līdz pilsētas centram 25 minūtēs aizvedīs taksometrs (00 351 21 844 4050), kas izmaksās aptuveni 14.19 eiro. Aerobus 91 (3.55 eiro, plkst. 8.00-20.00) kursē ik pēc 20 minūtēm - pietura ārpus ierašanās zonas lidostā; brauciena ilgums 30 minūtes, ar pieturām Pombal, Avenida da Liberdade and Praça do Comércio, kas visas atrodas pilsētas centrā. Sabiedriskā transporta autobusi Nr.44, 45 un 43 (aptuveni 1.36 eiro, plkst. 7.00-21.30) atiet ārpus lidostas un dodas uz pilsētas centru; brauciena ilgums 40 minūtes. Metro tagad ir ātrākais veids, kā nokļūt no lidostas uz pilsētas centru. Jaunais Red Line transporta savienojums dodas tieši uz/no centrālās Saldanha stacijas(1.36 eiro, plkst. 6.30- 1.00).

Kruīzi

Lisabona ir visrosīgākā osta Eiropas Atlantijas piekrastē. Šeit ir trīs piestātnes kruīza kuģiem: Alcântara, Rocha de Conde d'Óbidos un Santa Apolónia. Lielākajai daļai kuģu ir pieejami starppilsētu autobusi, kas atiet no visām šīm ostām uz Praça do Comércio pilsētas centrā.

Pastaigas

Lisabona ir salīdzinoši neliela pilsēta, kas veidota uz septiņiem kalniem, šeit ir bruģētas ieliņas - tas nedaudz apgrūtinās kājāmgājējus.

Sabiedriskais transports

Pilsētā pieejami salīdzinoši labs metro pakalpojumu tīkls (00 351 21 350 0115, www.metrolisboa.pt); autobusi un funikulieri maksā aptuveni 1.18 eiro. Vilcienu pakalpojumu cenas nesen palielinājās līdz 2.84 eiro; šos pakalpojumus mūsdienās lielākoties izmanto tikai tūristi. Vienas dienas braucienu caurlaides ļauj neierobežoti pārvietoties ar visiem augstāk minētajiem transporta līdzekļiem. Caurlaides maksa aptuveni 3.55 eiro, tās var iegādāties jebkurā metro stacijā.

Vilcieni

Vilcienu pakalpojumi ir noderīgi nokļūšanai līdz piepilsētas teritorijām, kā arī fantastiskajām pludmalēm. Vilciens uz Kaškaiš un Estorilu atiet no Cais do Sodré, vilciens uz Sintra atiet no Rossio stacijas. Abi vilcieni atiet ik pēc 20 minūtēm; brauciena ilgums 40 minūtes un izmaksā aptuveni 1.77 eiro.

Automašīnu noma

Foto: Shutterstock

Automašīnu nomas pakalpojumus vislabāk izmantot tikai, ja vēlaties nokļūt līdz pludmalēm un piepilsētas rajoniem. Lidostā pieejami septiņi automašīnu nomas uzņēmumi: Budget (00 351 21 994 2402)[AP3] ; Europcar (00 351 21 840 1176); National (00 351 21 848 6191); Auto Jardim (00 351 21 846 2916); Hertz (00 351 21 843 8660); Sixt (00 351 21 847 0661); un AVIS (00 351 21 843 5550).

Europcar pakalpojumi Lisabonas lidostā ir zināma kā vieta, kur bieži jāsaskaras ar garām rindām. Ja vēlaties ietaupīt laiku, tad labāk izvēlieties citu nomas uzņēmumu.

PADOMS

Lisabonā daudzviet sastopams nelīdzens bruģis, bedres un stāvi kalni. Kopumā labāk izvēlieties ērtus apavus, nevis augstpapēžu kurpes. Dodoties uz ballītēm, labāk augstpapēžu kurpes ņemt līdzi somiņā.

Fakti, kas jāzina


Svarīgi kontakti

Neatliekamā palīdzība: ievadiet 112.

Lisabonas Tūrisma birojs: 00 351 21 031 2819, www.visitlisboa.com, Praça do Comércio.

Pamatfakti

Valūta: eiro.

Telefona kods: ievadiet 00 351, lai zvanītu uz Portugāli, pēc tam 21 (Lisabonas kods).

Vietējie likumi un etiķete

Pārvietojoties ar auto, automašīnā jābūt atstarojošai vestei. Ja automašīnai rodas bojājumi ar satiksmi pieblīvētā ceļā, veste jāuzvelk, lai notiekošais būtu redzams citiem satiksmes dalībniekiem - tas ir likumā atrunāts noteikums.

Lisabonas apskates vietas


Piecas galvenās apskates vietas

Mosteiro dos Jerónimos

Šis impērijas 15. gadsimta Manuelino stila (Manueline) klosteris tika celts, lai pieminētu to, kā Vasko da Gama (Vasco da Gama) "atklāja" Indiju. Galvenais objekts ir smalkā gotikas stila kapela, kas atklājas, ierodoties grandiozajā klosterī - vieta, kur apglabātas dažas no Portugāles vēstures ievērojamākām personībām.

Adrese: Praça do Império.
Kontakti: 00 351 21 362 0034.
Darba laiks: otrdiena-svētdiena, 10.00-17.00 (līdz plkst.18.00 vasarā) Pirmdienās slēgts.
Ieejas maksa: €10.

Castelo São Jorge

Līkumotās viduslaiku ieliņas Lisabonas senākajā Alfamas rajonā (Alfama) aizvedīs uz pilsētas mauru smaili. Pelēcīgi oranžie senās pils mūri veidoti devītajā gadsimtā un ir redzami gandrīz no jebkuras ielas.

Adrese: Castelo.
Kontakti: 00 351 21 887 7244.
Darba laiks: katru dienu, 9.00-18.00 (līdz plkst. 21.00 vasarā).
Ieejas maksa: €7.50

Tramvajs Nr. 28

Vispatīkamākais veids kā nokļūt līdz dažiem apskates objektiem. Koka tramvajs Nr. 28 ripo pa Lisabonas skaistākajām vēsturiskajām ielām. Tas atiet Bairro Alto pakājē; pēc tam šis senais tramvajs dodas cauri Baixa un Chiado iepirkšanās rajoniem, kam seko brauciens gar baznīcām un pilīm, kas atrodas tuvumā esošajās Alfama un Graça.

Atiet ik pēc 15 minūtēm no Praca Luis de Camões. Cena: €2.80.

Torre de Belém

Simbols Lisabonas saistībai ar jūrniecību. Bizantijas un gotiskā stila tornis slejas Tejo (Tejo) kalnā, uzraugot ieeju pilsētas ostā. Šeit iespējams nokļūt, izmantojot koka gājēju ceļu pār ūdeņiem. Tornī aplūkojami sarežģīti mūrnieku darbi un skatam pavērsies plašas ainavas uz Atlantijas okeānu.

Adrese: Praça da Torre de São Vicente de Belém.
Kontakti: 00 351 21 362 0034.
Darba laiks: otrdiena-svētdiena, 10.00-18.30 (līdz plkst. 17.00 ziemā).
Ieejas maksa: €4.

Museu Gulbenkian

Viens no 20. gadsimta ievērojamākajiem filantropiem - armēnis Kaluste Gulbenkians (Calouste Gulbenkian) - daudzus no saviem mākslas darbiem un vēstures objektiem atstājis savai iemīļotajai Lisabonas pilsētai. Muzejs izveidots viņam par godu, un šeit atrodamas dažas no Eiropas iespaidīgākajām kolekcijām. Aplūkojiet grieķu vāzes, senu ķīniešu porcelānu un Rembranta, Monē un Van Deika mākslas darbus. Iepretim atrodas arī laikmetīgās mākslas muzejs.

Adrese: Avenida de Berna 45A.
Kontakti: 00 351 21 782 3000.
Darba laiks: otrdiena-svētdiena, 10.00-17.45.
Ieejas maksa: €4.

Dienas ceļojumi

Sintra (Sintra)

Aristokrātiskā kalnu pilsēta uz rietumiem no Lisabonas ir kā pasaku piļu mājvieta, ko ieskauj ziedu dārzi un savvaļas meži. Vilciens uz Sintru atiet no Rossio stacijas ik pēc 20 minūtēm; brauciena ilgums aptuveni 40 minūtes; cena €1.95. 

Kaškaiš/Estorila un tālāk

Šīs ir labākās piekrastes rajona pludmaļu pilsētas. Katra atsevišķi ir apmeklēšanas vērta. Starp abām pilsētām atradīsiet patīkamus un smilšainus līčus, ko savieno Atlantijas okeāna priekšplānā esoša promenāde. Reģiona labākās pludmales (Adraga, Guincho un Grande) atrodas piekrastes ziemeļos, aiz Kaškaiš. No Cais do Sodré stacijas ik pēc 20 minūtēm atiet piekrastes vilciens uz Kaškaiš un Estorilu; brauciena ilgums aptuveni 40 minūtes; cena €1.95.

PADOMS

Kaškaiš vilcienu stacijas ārpusē pieejami bezmaksas velosipēdi - lielisks veids kā iepazīt pludmales pilsētiņas un piekļūt neapdzīvotajām savvaļas pludmalēm, kas atrodas Guincho (7 km attālumā) un pat vēl tālāk.

Lisboa Card ļaus neierobežoti pārvietoties ar visiem autobusiem, tramvajiem, funikulieriem, metro un vilcieniem, kuru maršruti ir no Sintras uz Kaškaiš. Tajā iekļauti arī bezmaksas apmeklējumi 26 muzejos, vēsturiskās celtnēs un citās apskates vietās. Kartes var iegādāties tūrisma birojos vai jebkurā lidostā.

36 stundas Lisabonā

Lisabona atrodas pie Atlantijas okeāna - šī saulainā pilsēta ir kā latīņu pasaka, kurā dominē laika pārbaudi izturējušas manieres un tradīcijas. Šeit atradīsiet gadsimtu vecus koka tramvajus un dzelzs funikulierus, kas aizvedīs augšup pa septiņiem stāviem kalniem, uz kura atrodas pilsēta.

Šeit vienmēr ir patīkami laika apstākļi. Sahāras siltie vēji nozīmē, ka nedrīkstat aizmirst saules aizsargkrēmu un "iešļūcenes". Šādi laika apstākļi saglabājas līdz novembra beigām, kad lielie sezonas tūristu pūļi un cenu kāpums ir izzudis. Šis ir piemērots laiks, lai dotos izpētīt vēsturiskos kvartālus un Bairro Alto bruģētās ielas, gleznaino kalnu virsotņu rajonu, kas tagad kļuvis slavens ar savu naktsdzīvi.

Tikai 30 minūšu attālumā no pilsētas centra atrodas savvaļas atmosfēras ieskautie apgabali, piemēram, Guincho, Adraga un Grande, kas apvijas ap krastu, padarot Lisabonu par vienu no labākajām Eiropas pilsētām un galamērķi pludmaļu apmeklējumam.

Foto: AP/Scanpix

Nokļūšana

No lidostas varat izmantot taksometru pakalpojumus (00 351 21 844 4050) uz pilsētu, kas aizņems 25 minūtes un izmaksās aptuveni 12 eiro.

Aerobus 91 (3.55 eiro, plkst. 8.00-20.00) atiet ik pēc 20 minūtēm no pieturas ārpus ierašanās zonas lidostā; brauciena ilgums 30 minūtes. Sabiedriskā transporta autobusi Nr. 44, 45 un 43 (aptuveni 2 eiro) atiet no pieturas ārpus ierašanās zonas uz pilsētas centru; brauciena ilgums aptuveni 40 minūtes.

Kur apmesties?

Īpaša attieksme: Lapa Palace viesnīca ir kā pērle Lisabonas piļu pārpildītajā teritorijā: A klases viesnīca ar savu šarmu, vēsturi un bagātībām. Divvietīgas istabas cena no 195 eiro.

Vidēja līmeņa: LX Boutique viesnīca Lisabonā ir gaiša, plaša un moderna; viesnīca atrodas pie upes, piedāvājot lielisku pilsētas patvērumu. Divvietīgu istabu cenas no 83 eiro.

Budžeta: Hotel Florida Lisabonā vairāk līdzinās Planet Hollywood nekā viesnīcai, tomēr tieši tas arī padara šo vietu tik interesantu. Divvietīgu istabu cenas no 46 eiro.

Šīs un citas viesnīcas, kā arī ieteikumi par apmešanās vietām, atrodami telegraph.co.uk/lisbonhotels, kur pieejami labākie piedāvājumi par labākajām garantētajām cenām. Cenas tikai par istabu.

Ierašanās

Lieciet malā somas un taisnā ceļā dodieties uz labāko Lisabonas saulrieta baudīšanas vietu - brīvdabas "pludmales bāru" upes krastā Kubo (Rua da Cintura, Cais do Sodré; 00351 21 3932930). Katru nakti Lisabonas bagātnieki šeit atpūšas uz baltiem spilveniem, malkojot mohito, vērojot kā saule noriet pār Tejo kalna estuāru.

Plkst. 22.00
Pirmās vakariņas jāietur vienā no Lisabonas hobitu izmēra iestādēm, piemēram, Cervejaria Ramiro (Av. Almirante Reis 1; 00 351 21 885 1024; cervejariaramiro.pt,). Rīkojieties kā vietējie un pasūtiet šķīvi ar percebes (jūras pīlītes) un glāzi ledaini aukstā Sagres gaišalus. Rēķins, ko uz galdauta malas uzskricelēs vietējais viesmīlis, reti kad pārsniegs - apmēram18 eiro no cilvēka.

Plkst.
00.00
Pusnakts Lisabonā tiek uztverts kā agrs vakara sākums. Pilsētas naktsdzīve sākas Bairro Alto. Patiesībā nav svarīgi, kuru bāru izvēlēsieties, jo īstās ballītes sākas ārpus bruģēto ielu labirintiem. Paņemiet plastmasas tasi ar caipirinha, vietā ar nosaukumu Majong (Rua da Atalaia 3, Bairro Alto) un dodieties laukā padejot.

Ja vēl atliek enerģijas, tad dodieties uz Santiago Alquimista (Rua de Santiago 19; 00 351 218 884 503; santiagoalquimista.com) - alai līdzīgs klubs, kas paslēpts dziļi São Jorge pils mauru veidotajos pamatos. Šeit pieejams viss, sākot ar karaoke un beidzot ar kubiešu salsu.

Nākamā diena

Brokastīs baudiet kafiju un olu krēma tartes, ko piedāvā Pasteis de Belém (Rua de Belem 84; pasteisdebelem.pt) un pēc tam dodieties paklaiņot pa Mosterio dos Jeronimos (Praça do Imperio, 4 eiro) klosteriem, kas atrodas pavisam netālu. Galvenais apskates objekts ir gotiskā stila kapela, kurā apglabātas daudzas Portugāles vēstures varenākās personības.

Apkārtējais rajons ir mājvieta Portugāles koloniju un jūrniecības pagātnei -galvenā vieta atrodama pie upes ar nosaukumu Torre de Belém (Praça da Torre de São Vicente de Belém, ieeja 4 eiro); valdonīgs 15. gadsimta bizantiešu stila cietoksnis.

Plkst. 11.30
Lai gan Lisabonā atradīsiet daudzus sienu gleznojumus un ielas, kuras rotā azulejo (keramiskās flīzes), arī ielu māksla vienmēr bijusi daļa no pilsētas identitātes. Vēsturiskajam pilsētas centram, pateicoties aizvadītās vasaras Crono Project (cronolisboa.org), tagad piešķirta 21. gadsimta atmosfēra; pasākumā piedalījās vietējie un starptautiska līmeņa grafiti mākslinieki, kas par savu audeklu izmantoja centrālā biznesa rajona lielākos graustus. Iespējams, ka šī māksla neatbildīs visu gaumei, tomēr ir vērts aplūkot.

Plkst. 14.00
Manifesto (Largo de Santos 9; 00 351 213 963 419, aptuveni 47 eiro no personas) ir pilsētas vidē iecienīta iestāde, kur lenčā nogaršosiet savādus, bet gardus ēdienus, piemēram, garneļu desiņas un cūkas kājiņu samosas.

Plkst. 16.00
Sēdieties vilcienā uz Kaškaišu (Cascais); šeit varēsiet paķert bezmaksas velosipēdu, kas pieejams iepretim stacijai. Velobrauciens gar jūras piekrasti uz Guincho sērfošanas zonu ir 7 kilometru attālumā.

PADOMS

Pēc atveldzēšanās vēsajā Atlantijas okeānā, Santini (Av. Valbom Cascais) iegādājieties saldējuma konusu, ko piegādā karaliskajām ģimenēm visā Eiropā.

Plkst. 21.30
Pieticīga lauku virtuve, ko pasniedz vara podiņos iestādē ar nosaukumu Solar dos Nunes (Rua 205 Lusiadas 68-72. T: 00 351 21 364 7359, aptuveni 24 eiro no personas). Pasūtiet ameijoas a alentejano (ēdamie gliemeži un cūkgaļas sautējums) - gaļas un jūras produktu sajaukuma ēdieni, ko iecienījuši regulārie apmeklētāji.

Plkst. 23.30
Lisabonas augstākās aprindas bieži vien iespējams sastapt Silk (Rua da Misericórdia 14; silk-club.com). Klubs atgādina ziloņkaula krāsas torni ar sešiem stāviem, kas slejas pāri trokšņainajam Bairro Alto rajonam, piedāvājot 360 grādu ainavas pār pilsētu. Dalība Silk klubā ir bez maksas un pieejama tiešsaistē kluba mājas lapā, tomēr pirms apstiprināšanas jāatnes fotogrāfija, tāpēc pārliecinieties, ka izskatāties lieliski.

Ja pietiks enerģijas, pabeidziet nakti ar dejām uz jumta terases superklubā Lux (Av. Infante D. Henrique Armazém). Šī iestāde pieder Džonam Malkovičam (John Malkovich) -pārveidotajā noliktavas ēkā dzīvība pulsē līdz saulrietam un pat vēl ilgāk.

Kas jāatceras?

Vienas dienas braukšanas caurlaides ļauj pārvietoties ar metro, tramvajiem, autobusiem un funikulieriem neierobežoti. Caurlaide maksā aptuveni 3.50 eiro un to var iegādāties jebkurā metro stacijā (skatiet metrolisboa.pt, lai iegūtu papildu informāciju).

Lisabonā daudzviet sastopams nelīdzens bruģis, bedres un stāvi kalni. Kopumā, labāk izvēlieties ērtus apavus, nevis augstpapēžu kurpes. Dodoties uz ballītēm, labāk augstpapēžu kurpes ņemt līdzi somiņā.

Vilcienu pakalpojumi ir noderīgi nokļūšanai līdz piepilsētas teritorijām, kā arī fantastiskajām pludmalēm. Vilciens uz Kaškaiš no Cais do Sodré (atiet ik pēc 20 minūtēm; izmaksā aptuveni 2 eiro).

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!