Foto: Reuters/Scanpix

Romai ir gandrīz 3000 gadu un šeit iespējams iepazīt nopietnu vēsturi ar dolce vita vieglumu sirdī. Šeit Romas ciematiem raksturīgā intimitāte un cilvēcīgums apvienojas ar Eiropas metropoles kultūras mantojumu.

Romā klasiskās drupas un kristiešu lūgšanu nami atrodas cieši blakus vai arī zem renesanses laukumiem un baroka strūklakām. Šeit ir arī vietējās trattorias (itāļu restorāniņi), patīkami veikaliņi un dzīvīga vide. Pilsētas maigais Vidusjūras klimats ir vēl viens pārliecinošs arguments, kas piesaista tūristus no ziemeļiem.

Kad apmeklēt?

Šajā pilsētā nepastāv tāds jēdziens kā "nesezona", kaut gan vasaras mēnešos klimats šeit var būt nomācoši karsts un mitrs. Pavasaris un rudens ir populārākie tūristu vidū; vislielākās ļaužu masas ierodas Lieldienās, kad svētceļotāji dodas uz Vatikānu. Ja ir labi laika apstākļi, tad ziema, it īpaši janvāra vidus līdz marta pirmajai nedēļai, ir ideāls laiks, kad apmeklēt Romu. Viesnīcu cenas ir zemākas un restorāni ir neierasti klusi un mazapmeklēti. Ja varat izturēt lielu karstumu, tad augusts (kad lielākā daļa romiešu dodas uz pludmali) arī ir labs mēnesis, kad viesnīcās būs iespējams atrast izdevīgus apmešanās piedāvājumus.

Nokļūšana

Lidojumi

Romā ir divas lidostas - galvenā ir Fiumicino (pazīstama arī kā Aeroporto Leonardo da Vinci) un Ciampino. Abas apkalpo Aeroporti di Roma (www.adr.it).

Fiumicino atrodas 32 kilometrus uz dienvidrietumiem no Romas centra. Vilciena stacija atrodas tieši pie galvenajām ierašanās un aizlidošanas zālēm - no šejienes atiet regulāri vilcieni uz pilsētas galveno Termini staciju (Leonardo Express, 35 minūtes), savukārt vēl viena vilciena līnija, FM1, aizvedīs uz stacijām dienvidu un austrumu priekšpilsētās. Sarakstus varat apskatīt šeit: www.trenitalia.com.

Braucienam ar taksometru uz Romas centru ir fiksēta cena €48.

Zemo cenu lidsabiedrības parasti apkalpo Ciampino lidosta, kas pilsētas centram atrodas tuvāk nekā galvenā lidosta (15 km no Termini stacijas, 40 minūšu brauciens ar autobusu). Autobusu pakalpojumus sniedz SITBusShuttle (www.sitbusshuttle.it) un Terravision (www.terravision.eu).

Romā šie starppilsētu autobusi atiet no Via Marsala - stacijas uzgaidāmās telpas austrumu pusē. Braucienam ar taksometru uz centrālo Romu ir fiksēta cena €30.

Kruīzi

Kruīza kuģi piestāj Civitavecchia ostā, kas atrodas aptuveni 80 km uz ziemeļrietumiem no Romas. Starppilsētu autobusi piestāj brīvajās vietās starp daudzajām kruīza kuģu rindām, kā arī Forte Michelangelo pie ostas ieejas; no šejienes 10 minūšu pastaigas attālumā pa Viale Garibaldi atrodas vilciena stacija.

Pa ceļam (pie No 34) atradīsiet tūrisma informācijas biroju. Stacijā ieteicams iegādāties BIRG vienas dienas brīvbiļeti (€9,30): tajā iekļauts brauciens līdz Romai un atpakaļ, kā arī autobusu/metro braucieni pilsētas robežās. Brauciens no Civitavecchia uz Romas San Pietro staciju ilgst aptuveni 45 minūtes.

Vilcieni

Ja vēlaties pārvietoties pa sauszemi, tad vilciens ir viens no labākajiem veidiem, kā nokļūt Itālijā, piemēram, izmantojot regulāro Palatino nakts vilcienu no Paris Bercy - brauciena ilgums ir aptuveni 14,5 stundas (www.eurorailways.com). Galvenā stacija ir Roma Termini, kas atrodas uz austrumiem no centra.

Daži no vilcieniem apstājas arī nomaļajā Roma Tiburtina stacijā, kas ir savienota ar Termini un citiem pilsētas punktiem ar metro. Itālijas ātrvilcieni, Le Frecce, pēdējās desmitgades laikā ir kļuvusi īpaši ātri, kā arī ir labs veids, kā iepazīt valsti (saraksti un cenas pieejamas šeit: www.trenitalia.com).

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports

Sabiedriskā transporta pakalpojumus nodrošina pašvaldības uzņēmums ATAC (www.atac.roma.it); Romas autobusu tīkls ir plašs un ne visai efektīvs, tomēr metro sistēma, kas šobrīd sastāv tikai no divām līnijām - A un B -krustojas Termini stacijā. A ir noderīga, ja dodaties uz Vatikānu (virziens Battistini, izkāpiet Ottaviano), savukārt B aizvedīs uz Kolizeju (virziens Laurentina, izkāpiet Colosseo).

Vienvirziena biļetes varat iegādāties metro stacijās, lielākajā daļā tabacchi (cigarešu veikali; meklējiet zilu T zīmi), vai arī laikrakstu stendos; biļešu cena €1,50. Biļetes ir derīgas 100 minūtes jebkuros autobusos, kā arī metro braucieniem. Pieejamas arī vienas dienas (€6), trīs dienu (€16,50) un nedēļas (€24) brīvbiļetes. Visas biļetes un brīvbiļetes jāapstiprina pirmajā autobusā, kurā iekāpsiet, vai arī metro turniketā. Bērni, kas jaunāki par 11 gadiem, var braukt bez maksas. Jaunāko informāciju par autobusu kustību varēsiet iegūt, ja ievadīsiet savas pieturas atrašanās vietas ID numuru (pieci cipari, kreisajā apakšējā pusē) šeit: muovi.roma.it.

Pārvietošanās ar automašīnu

Romā nav ieteicams pārvietoties ar automašīnu, galvenokārt tāpēc, ka vislielākās galvassāpes sagādās stāvvietas atrašana, turklāt lielākā daļa centra atrodas ierobežotas satiksmes zonā.

Ja plānojat iebraukt pilsētā, lai aplūkotu ievērojamākās vietas, tad labāk savu automašīnu novietojiet vienā vietā uz visu uzturēšanās laiku pilsētā. Automašīnu nomas kompānijas: Avis ( www.avisautonoleggio.it), Budget (www.budgetautonoleggio.it), Hertz ( www.hertz.it) un Europcar ( www.europcar.it).

Taksometri

Romas taksometri nav lēti: lai gan minimālais tarifs ir €3, lielākā daļa braucienu beigu beigās izmaksās aptuveni €12 vai pat vairāk; brauciens pilsētas lēnajā satiksmē var izmaksāt pat €30. Laikā no plkst. 22.00-7.00 taksometru cenai tiks pievienota €3,50 piemaksa. Ja vēlaties čeku par pakalpojumiem, jautājiet Mi fa una ricevuta, per favore?. Divi uzticamu reputāciju ieguvuši taksometru kooperatīvi ir Samarcanda (06 5551; www.samarcanda.it) un Cooperativa Radiotaxi 3570 (06 3570; www.3570.it).

Vietējie likumi un etiķete

Foto: AFP/Scanpix

Vadītājiem automašīnā jābūt dzeltenai/oranžai atstarojošai vestei, kas jāuzvelk automašīnas bojājumu vai negadījumu gadījumos ar satiksmi pieblīvētos ceļos, ja ir nepieciešamība izkāpt no automašīnas (ja nomājat automašīnu, vestes nāk līdzi komplektā; parasti ievietotas rezerves riepā).

Pārvietojoties ar automašīnu ārpus apdzīvotām vietām, jāieslēdz tālās gaismas, pat dienas laikā. Ja kāds cits autovadītājs jums signalizē ar gaismām, tas nenozīmē prego jeb tikai pēc Jums!. Patiesībā tas nozīmē Nekusties - es tagad braukšu!

Itāļi vienmēr sasveicinās un atvadās, tajā skaitā ieejot vai izejot no veikala, bāra utt. No rīta sakiet buon giorno, pēcpusdienā vai vakarā- buona sera (abas frāzes var izmantot gan sasveicinoties, gan atvadoties). Ciao ir daudz neformālāks sasveicināšanās veids, ko lieto draugu, jauniešu vai darba kolēģu vidū. Ja kāds pateicas, sakot grazie, tad esiet pieklājīgi un atbildiet ar prego (jeb nav par ko!).

Ja esat aicināti uz pusdienām, mājas saimniecei ierasts dāvināt nevis vīnu, bet gan ziedus un šokolādi.

PADOMS

Apmeklējot muzejus un galerijas, pārliecinieties, ka esat paņēmuši līdzi pasi vai citu oficiālu personas apliecinošu dokumentu ar fotogrāfiju, jo daudzviet ES pilsoņiem vecumā zem 18 gadiem vai virs 65 gadiem, ieeja ir bez maksas. Bezmaksas ieeja iespējama arī citām vecuma grupām, piemēram, ja esat žurnālists, mākslas pasniedzējs, reģistrēta persona ar īpašām vajadzībām utt., tomēr šādos gadījumos jābūt līdzi dokumentiem, kas apliecina attiecīgo statusu.

Kopumā Roma ir droša pilsēta, tomēr pilnos autobusos uzmanieties no kabatzagļiem (it īpaši autobusos Nr.40 un Nr.64, kas ved uz Vatikānu), kā arī uz ielas, kur bērnu grupas ar informatīvām plāksnēm novērš cilvēku uzmanību un apzog kabatas un rokassomiņas.

Romas apskates vietas

Foto: AP/Scanpix

Atrodoties Romā, tūristam jārisina visai grūts uzdevums - jāizlemj, kuras vietas apmeklēt, jo to ir tik daudz: baznīcas, arheoloģiskie izrakumi, laukumi un gleznu izstādes. Necentieties ieplānot pārāk daudz, jo Romā dzīve aizrit daudz lēnāk kā citās ziemeļu pilsētās un Jūs vienkārši nepaspēsiet būt visur, tāpēc vienkārši baudiet laiku, neaizmirstot laisku atpūtu kādā no āra kafejnīcām, kā arī pastaigu ap Sistine Chapel.

Kolizejs

Pa pusei cirka, pa pusei sporta arēna - Romas visslavenākās klasiskās drupas un obligāti apmeklējams objekts, it īpaši tāpēc, ka tagad apmeklētājiem ir pieejamas arī pazemes ejas, pa kurām gladiatori un savvaļas dzīvnieki devās uz cīņas laukumu.

Piazza del Colosseo (06 7740 0922).
Atvērts katru dienu, 8.30 - vienu stundu pirms saulrieta.

Pilna biļete (iekļauj Romas Forumu un Palatine): €12.

Romas Forums un Palatine

Ierodoties šajā vietā, būs noderīgi uzzināt, kā viss šeit izskatījās agrāk (iegādājieties vienu no šādām kartēm apmeklētāju centrā, kas atrodas Via dei Fori Imperiali) - tas palīdzēs labāk izjust šo majestātisko Romas centra drupu varenumu, kas atrodas Palatine kalnā. Pieteicieties tūrei gida pavadībā pa Casa di Augusto, kas bija pirmā imperatora privātmāja - pārsteidzoši vienkārša un privāta, rotāta ar freskām.

Via dei Fori Imperiali/Via di San Gregorio (06 7740 0922).
Atvērts katru dienu, 8.30 - vienu stundu pirms saulrieta.
Pilna biļete (iekļauj Kolizeju): €12.

Panteons
Foto: AFP/Scanpix

Grūti ticēt, ka šis visiem dieviem veltītais templis šeit atrodas jau vairāk nekā 2000 gadus. Pat bronzas durvis ir saglabājušās līdz mūsdienām! Kupols ar acij līdzīgo ornamentu bija lielākais pasaulē līdz pat 20. gadsimta sākumam.

Piazza della Rotonda (06 6830 0230).
Atvērts, pirmdiena-sestdiena, 8.30-19.30; svētdiena, 9.00-18.00.
Bez ieejas maksas.

Svētā Pētera bazilika

Daudziem tā šķitīs pārāk varena, tomēr šī vadošā katoļticības baznīca tika veidota ar mērķi pārsteigt un iedvest godbijību. Nepalaidiet garām lielisko skatu no kupola virsotnes.

Piazza San Pietro (06 6988 3731; www.vatican.va).
Atvērta katru dienu, 7.00-18.30.
Ieejas maksa (kupols: 8.00-17.00; €7).

Vatikāna muzeji
Foto: Publicitātes foto

Bieži vien par šiem muzejiem runā kā par "telpām, kuras piepildītas ar mākslu un kuras jāšķērso, lai nokļūtu līdz Sistine kapelai". Patiesībā šeit aplūkojamas daudzas vērtīgas lietas, sākot ar klasiskām statujām, piemēram, Laocoon statuju, un beidzot ar Pinturikio (Pinturicchio) lieliskajām Bordžija (Borgia) istabas freskām. Rezervējiet biļeti tiešsaistē, pretējā gadījumā nāksies stāvēt rindā.

Viale del Vaticano 100 (06 6998 3860; www.vatican.va).
Atvērts, pirmdiena-sestdiena, 9.00-18.00 (biļešu kases tiek slēgtas plkst. 16.00).
Pilna biļete - €16. Mēneša pēdējā svētdienā ieeja bez maksas, 9.00-14.00 (pēdējā ieejas iespēja plkst. 12.30).

Borgēzes galerija (Galleria Borghese)

Viena no pasaules izcilākajām privātajām mākslas galerijām, kuru kardiāls Šipione Borgēze (Cardinal Scipione Borghese) izveidoja savā Romas dārza villā; tajā iekļauta Ticiana Amor Sacro e Amor Profano, Karavadžio un Bernīni cildenā skulptūra Apolons un Dafne. Arī turpmākās paaudzes papildināja kolekciju ar vērtīgiem mākslas darbiem, piemēram, Kanovas (Canova) izaicinošo Paulīnes Bonapartes (Pauline Bonaparte) statuju.

Piazzale del Museo Borghese 5 (06 32 810; www.galleriaborghese.it).
Atvērts: otrdiena- svētdiena, 9.00-19.00. €11.
Iepriekšēja pieteikšanās obligāta, kaut gan dažreiz to iespējams izdarīt arī apmeklēšanas dienā.

Karavadžo Roma (Caravaggio's Rome)

Šī Romas slavenākā mākslinieka darbi ir izsēti pa visu Romu, tomēr lielākā daļa atrodama baznīcās vai laukumos. Šī kaprīzā mākslas ģēnija baroka chiaroscuro gleznas ir īsts mākslas piemērs - labākos darbus aplūkot iespējams Borgēzes galerijā, kā arī trīs centro storico baznīcās.

Starp Panteonu un Piazza Navona, San Luigi dei Francesi (10a) atradīsiet trīs dramatiskas ainas no svētā Mateja dzīves; Sant'Agostino (10b) tuvumā atrodas aizkustinoši reālā Madonna dei Pellegrini; savukārt Santa Maria del Popolo (10c), kas atrodas Piazza del Popolo, dienas gaismā varēsiet aplūkot divus mākslas darbus: Svētā Pētera mocības un Svētā Paula konversiju.

San Clemente

Viena no Romas vērtīgākajām, tomēr vismazāk reklamētākajām vietām - šeit varēsiet iepazīt dažādu laiku vēsturi, sākot ar viduslaiku un agrās renesanses baznīcu, kuru rotā Masolino freskas, ceturtā gadsimta kristiešu baznīcu un otrā gadsimta dzīvesvietu rajona pagrabu drupām un beidzot ar Mitraisma relikvijām.

Via Labicana 95 (06 774 0021; www.basilicasanclemente.com).
Atvērts katru dienu, 9.00-12.30, 15.00-18.00.
Viduslaiku baznīcā bez maksas, kristiešu baznīca un izrakumi €5.

Museo dei Cappuccini

Bērniem, kam patīk šausmu stāsti, noteikti patiks galvenā Romas Kapucīnu mūku baznīca. Mūku mirstīgās atliekas atveda no Svētās Zemes, un tās tika šeit apglabātas; pēc tam šie kauli tika izrakti un izmantoti sienu dekorācijās un lustrās.

Via Veneto 27 (06 487 1185; www.cappucciniviaveneto.it).
Atvērts: 9.00-19.00, katru dienu.
Ieejas maksa €6.

MAXXI

Šī ēka ar savu izcilību izkonkurē pat mākslu, kas tajā ir aplūkojama. Jauno laikmetīgās mākslas un arhitektūras muzeju ziemeļu piepilsētā izveidoja Zaha Hadida (Zaha Hadid); tajā sajutīsiet 21. gadsimta enerģiju un dinamiku.

Via Guido Reni 4A (06 321 9089; www.fondazionemaxxi.it).
Atvērts: otrdiena-piektdiena, 11.00-19.00; sestdiena, 11.00-22.000; pirmdienās slēgts.
Ieejas maksa €11.

Dienas ceļojums

Ostia Antica

Ja vēlaties sajust patieso senās Romas gaisotni un vidi, dodieties uz Romas kādreizējo ostu; izrakumus papildināja ar teātri, dzīvokļu kvartālu, pirtīm utt. Šeit valda tikpat īpaša atmosfēra kā Pompeji (Pompeii), tomēr tā ir mazāk orientēta uz tūristiem. Dodieties aplūkot Piramīdu (Kolizeja dienvidos) un ar Roma-Lido vilcienu līniju (20 minūtēs) nokļūsiet Ostia Antica; no šejienes ieeja ir desmit minūšu pastaigas attālumā.

Via dei Romangnoli 717, Ostia (06 5635 8099; www.ostiaantica.net).
Atvērts: otrdiena-svētdiena, 8.30-18.00.
Ieejas maksa €6,50.

Ninfa

Viens no Itālijas skaistākajiem dārziem, kuru laikā no 20. gadsimta 20. gadiem līdz 60. gadiem pamestā viduslaiku ciematā, aptuveni 60 km uz dienvidiem no Romas, izveidoja anglo-itāliešu Ketani (Caetani) ģimene. Ja nepārvietosieties ar automašīnu, brauciet ar vilcienu uz Latina (galvenajā Neapoles līnijā) un pēc tam tālāk ar taksometru.

Giardino di Ninfa (0773 354242; www.fondazionecaetani.org).
Atvērts: aprīlis-oktobris, pirmajā mēneša sestdienā un svētdienā; arī jūnija trešajā svētdienā.
Ieejas maksa €10 ar tūri gida pavadībā.

Iepirkšanās

Romā pieejami pietiekami daudzi unikāli privātie veikali, kas padarīs iepirkšanos par īpašu piedzīvojumu.
Foto: Publicitātes foto

Mode

Via del Governo Vecchio ir lieliska vieta, kur atradīsiet modes dizaineru modi, piemēram, Patrizia Pieroni, kas atrodas Arsenale (No 64) vai Luciana Iannace, kas atrodas Maga Morgana (No 27). Itālijas augstākā mode ir paslēpusies ielās pie Spāņu kāpnēm.

Pārtika

Labākos pārtikas veikalus atradīsiet centro storico - dodieties uz Via Cola di Rienzo netālu no Vatikāna, kur atrodas gastronomiskie dārgumi Franchi (No 204) un Castroni (No 196; www.castroni.com), vai arī uz Testaccio apgabalu, kur atrodas Volpetti (via Marmorata 47). Rīta pārtikas tirgus (pirmdiena-sestdiena) Campo de' Fiori izskatās ļoti pievilcīgs, tomēr cenas šeit ir augstas.

Tirgi

Ja vēlaties iegādāties kaut ko īpašu, dodieties uz Piazza Testaccio tirgu, kur atradīsiet virkni dažādas letes - šeit pārdod labas kvalitātes apavus un somas par pievilcīgām cenām. Porta Portese sīkumtirgū nāksies nedaudz pameklēt, kamēr atradīsiet kaut ko vērtīgu - šis tirgus atrodas pie Via Portuense; patīkama atmosfēra, tomēr uzmanieties no kabatzagļiem.

Pasākumu kalendārs

Muzeju nakts (La Notte dei Musei)
Oktobris
Pasākums notiek oktobra vidū, un tā ietvaros savas durvis apmeklētājiem ver ap 90 Romas muzeju un ar kultūru saistītu vietu. Muzeju naktī ieeja visur bez maksas, no plkst. 20.00-2.00.
http://en.museiincomuneroma.it)

Estate Romana
Jūnijs-oktobris
"Romiešu vasara" - tas ir nosaukums pilsētas mēroga pasākumu programmai, kuras ietvaros notiek brīvdabas koncerti, deju un teātra uzvedumi, kino, kā arī citas Romas karstāko mēnešu aktivitātes.
www.estateromana.comune.roma.it

RomaEuropa festivāls

Septembris-oktobris
Izcila avant-garde deju, mūzikas un teātra programma, kuras ietvaros uzstājas deju grupas, orķestri un teātra trupas no visas pasaules.
www.romaeuropa.net

Romas filmu festivāls

Novembris
Desmit dienas, no novembra sākuma Auditorium-Parco della Musica (www.auditorium.com) piedāvā apmeklēt dučiem kino seansus, debates un pasākumus, tostarp pirmizrādes un starptautiski atzītu kino cilvēku meistarklases.
www.romacinemafest.it

36 stundas Romā


Liela nozīme ir laika apstākļiem - pat Romā ziema var būt vēsa un mitra, tomēr šeit iespējams piedzīvot skaidras un zilas debesis arī februārī, turklāt vēl arī paspēt iegūt "traktorista iedegumu".

Muzeji ir pustukši (nepalaidiet garām Crypta Balbi, Via delle Botteghe Oscure 31; archeoroma.beniculturali.it, kur būs iespējams detalizētāki iepazīt vienu no Romas arheoloģiskajiem slāņiem) un ārpus tūrisma sezonas apmešanās vietu cenas centro storico viesnīcās ir izdevīgas dažādos datumos.

Arī jaunajai Senajai Romai ir sava pievilcība: pazemes tuneļi un kurtuves zem pirmā gadsimta pirts kompleksa Terme di Caracalla (Viale delle Terme di Caracalla 52; 0039 06 3996 7700; rezervēt iespējams šeit: coopculture.it). Janvāra izpārdošanas Itālijā (līdz 15. februārim) sola ievērojamas atlaides.

Kur apmesties

Īpaša attieksme
Vēlaties atrast apmešanās vietu netālu no Spāņu kāpnēm? Rome Luxury Suites (Via del Babuino 181; 0039 06 3229 5295; romeluxurysuites.com) piedāvā šikus studijas tipa apartamentus dažādās vietās pilsētas seno mākslinieku kvartāla sirdī. Cena par divvietīgu istabu no 178 eiro.

Vidēja līmeņa
Aiz stūra tāda paša nosaukuma picērijai atrodas Hotel Campo de' Fiori (via del Biscione 6), kuru piepilda antīks siltums un raksturs. Cena par divvietīgu istabu no 125 eiro.

Lētāks variants
Raffaello piedāvā izcilas ģimenes istabas, dāsnas brokastis un ātru piekļuvi Termini dzelzceļa stacijai un Kolizejam. Cenas par divvietīgu istabu no 94 eiro.

Rezervēt istabu kādā no iepriekšminētajām divām viesnīcām, kā arī ieteikumus, kur apmesties, varēsiet atrast telegraph.co.uk/romehotels, kur tiek piedāvātas arī labākās cenas. Cenas tikai par vienu istabu.

Ierašanās

Virzieties pa Capitoline kāpnēm, lai apbrīnotu divarpus gadu tūkstošus seno vēsturi harmoniskajā Piazza del Campidoglio, ko 16. gadsimta 30. gados izveidoja Mikelandželo vietā, kur reiz slējās romiešu tempļi. Laukuma centrā vēl joprojām uz visiem noraugās imperators Marks Aurēlijs; šī statuja ir otrā gadsimta bronzā veidotās statujas replika, kas atrodas netālajā Musei Capitolini.

Tad dodieties atpakaļ uz Palazzo dei Senatori, kur iespējams izbaudīt panorāmas skatu uz Forumu (ja jau ir iestājusies tumsa, tad nepalaidiet garām iespēju sajust atmosfērisko apgaismojumu, ko radījis Oskara balvu ieguvušais gaismošanas dizaineris Vitorio Stotaro (Vittorio Storaro)).

Turpiniet savu gājienu lejup pa kalnu un šķērsojiet Via dei Fori Imperiali līdz nonāksiet Enoteca Provincia Romana (Largo del Foro Traiano 82/84; 0039 06 6766 24242; svētdienās slēgts; vīns no 3 eiro par glāzi) - jauks mūsdienīgs vīna bārs un restorāns, kas specializējas vīnos un ēdienos, kuru sastāvdaļas nāk no Romas apkārtnes laukiem.

Pirmā diena

Plkst. 10.30
Savas rīta pastaigas laikā uzstādiet sev mērķi apmeklēt trīs baznīcas, kurās aplūkojami renesanses ģēnija Karavadžo (Caravaggio) meistardarbi. Sāciet ar Santa Maria del Popolo, kas atrodas Piazza del Popolo - šeit atrodas pārsteidzoši dramatiskā "Svētā Paula konversija" (Conversion of St Paul) un "Svētā Pētera krustā sišana" (Crucifixion of St Peter).

Pēc tases kapučīno elegantajā Rosati café (Piazza del Popolo 5, 0039 06 322 5859), dodieties uz mākslas piesātināto Via Ripetta - apstājieties ielas galā un apbrīnojiet smalko imperatora Augusta altāra bareljefu Ara Pacis. Nelielas pastaigas attālumā atrodas Sant'Agostino un San Luigi dei Francesi baznīcas (abas atrodas tāda paša nosaukuma laukumos) - arī šeit atradīsiet brīnišķīgus Kalvadžo darbus.

Plkst. 12.30
Ieturiet lenču NO.AU (Piazza Montevecchio 16A; 0039 06 4565 2770; vidējā cena 24 eiro no personas par diviem ēdieniem un glāzi vīna) - stilīgs jauns bārs un restorāns patīkamā, nedaudz nomaļā laukumā; šīs vietas speciālais piedāvājums ir itāļu alus un gardēžu cienīgas uzkodas. Noteikti pamēģiniet seppia stirata - tinteszivju loksnes, kuras tiek pagatavotas, izmantojot īpašu metodi.

Plkst. 14.15
Walks of Italy (0039 06 9558 3331; walksofitaly.com) piedāvā labākās pazemes tūres pa Romu. Tās koncentrējas galvenokārt uz mazāk zināmām, tomēr ne mazāk ievērojamākajām Santa Priscilla kapenēm; piedāvājums ietilpst Crypts & Bones & Catacombs tūrē (62 eiro no personas).

Aptuveni trīs ar pusi stundas ilgā tūre iekļauj arī San Clemente baziliku, Mitras templi un cilvēku kaulus Kapucīņu kapenēs, kas atrodas Via Veneto.

Plkst. 18.00
Palutiniet sevi ar Wonderfool apmeklējumu (Via dei Banchi Nuovi 39; 06 0039 6889 2315; wonderfool.it; atvērts no otrdienas līdz sestdienai, 10.00-20.00) - stilīgs un draudzīgs centro storico spa, frizētava un modes veikaliņš, kas darbību sāka kā vīriešu salons, bet tagad pakalpojumus piedāvā arī sievietēm. Cena sejas masāžai 55 eiro.

Plkst. 20.00

Ieturiet vakariņas kādā no Romas radošajām trattorias (itāļu restorāniņi). Bohēmiskā Trastevere, La Gensola (Piazza della Gensola 15; 0039 06 581 6312; osterialagensola.it; atvērts katru dienu; vidējās izmaksas 42 eiro no cilvēka) piedāvā nobaudīt gardu romiešu virtuvi sajaukumā ar sicīliešu stila jūras velšu ēdieniem nepiespiestā atmosfērā.

Labas kvalitātes piedāvājums ir pieejams arī Asino d'Oro (Via del Boschetto 73; 0039 06 4891 3832; slēgts svētdienās un pirmdienās; vidējās izmaksas 30 eiro no cilvēka), kur pasniedz gardēžu ēdienus (piemēram, jēra iekšas Vin Santo ar meloni un putotu kazas sieru) par saprātīgām cenām.

Otrā diena

Plkst. 10.00

Ja Romas brīvdienu laikā esat ieplānojuši arī Vatikāna apmeklējumu, tad jau laikus stājieties rindā pie Svētā Pētera bazilikas; savu vietu Vatikāna muzejos varat rezervēt arī (mv.vatican.va) tiešsaistē, jo uz vietas būs jāstāv vēl garākā rindā.

Vienlīdz iespaidīgs šķitīs arī Galleria Doria Pamphilj (Via del Corso 305; 0039 06 679 7323; atvērts katru dienu, 9.00-19.00; dopart.it) apmeklējums, kur askētiski aristokrātiskā vidē aplūkojami Karavadžo, kā arī Brēgela (Breughels), Ticiana, Rafaela un Velaskeza darbi. Pirms atgriezties mājās, varat veltīt laiku nelieliem pirkumiem, un šī būs piemērota vieta, kur to īstenot - Via dei Condotti atrodas šiki (lielākoties) modes veikaliņi, savukārt Via dei Giubbonari atradīsiet lētākus piedāvājumus.

PADOMS

Itāļi atstāj mazas dzeramnaudas; pieci procenti jau ir daudz - visbiežāk ierasts noapaļot rēķinu līdz tuvākajiem 5 vai 10 eiro.

Lietas, kas jāatceras

Romas tūristu informācija un iepriekšējas muzeju un citu pasākumu rezervācijas pieejamas, zvanot uz šo telefona numuru (angļu valodā): 0039 06 0608; mājas lapa 060608.it.

Kopumā Roma ir droša pilsēta, tomēr uzmanieties no kabatzagļiem cilvēku pilnos autobusos (it īpaši Nr.40 un Nr.64, kas kursē uz Vatikānu).

Roma Pass (romapass.it) trīs dienu atlaižu karte šobrīd maksā €30 un ir pieejama tiešsaistē vai tūrisma informācijas birojos - karte nodrošina bezmaksas apmeklējumu divos muzejos pēc Jūsu izvēles un atlaides daudzos citos muzejos, kā arī neierobežotas sabiedriskā transporta izmantošanas iespējas pa pilsētu.

Romas restorāni

Romieši pret savu ēdienu un vīnu attiecas ļoti nopietni. Ja neskaita visuresošās līdzi ņemamās picas un tramezzini (sviestmaizes) iespējas, tad var teikt, ka uzkodu kultūra šeit ir salīdzinoši nesena parādība, tomēr tā īpaši uzplaukusi pateicoties recesijai - tagad pieejamas arī vietas, kur varat iegādāties pieklājīgu līdzi paņemamu vai ātri uzkožamu ēdienu, iekļaujoties €10. Atcerieties, kas romieši reti kad vakariņo ātrāk par plkst. 20.00.

Filippolamantia

Šis bagātīgais, spoguļiem un lustrām rotātais pirmā stāva restorāns, kurš atrodas Hotel Majestic viesnīcā Via Veneto ir piemērota vieta romantiskām un īpašām maltītēm. Atmosfēru papildina spilgtā un mūsdienīgā sicīlieša Filipo La Mantijas (Fillipo La Mantia) stilīgie ēdieni. La Mantija pagatavos vieglus sicīliešu ēdienus, bez sviesta, sīpoliem un ķiplokiem (nogaršojiet viņa īpašo caponata - sava veida dārzeņu un citrusaugļu ratatouille); šeit pieejama arī ne visai plaša vīna karte ar cenām, kas atbilst šādai elegantai vietai. Lenčs un svētdienas brančs orientēts uz bufetes tipa ēdieniem, savukārt pusdienas ir daudz formālākas.

Adrese: Via Veneto 50, 00186 Roma.
Kontakti: 00 39 06 4214 4715 vai 00 39 331 785 8542, www.filippolamantia.com ~
Cenas: Lenčs ap €38 no cilvēka, pusdienas vidēji €75.
Darba laiks: pirmdiena-piektdiena, 12.30-14.30, 20.00-23.30; sestdiena, 20.00-23.30; svētdiena, 12.30-15.30.
Rezervācija: obligāta pusdienām.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Antico Arco
Šī vieta darbojas jau 15 gadus. Mierīgās atmosfēras ieskautais un mūsdienīgais itāļu restorāns Gianicolo kalnā virs Trastevere joprojām ir aktuāla maltīšu vieta. Lai gan šeit pietrūkst vietas āra maltītēm, iekšpusē ir ļoti mājīgs minimālisma stilā ieturēts interjers, un klientiem tiek piedāvāti klasiski ēdieni, piemēram, risoto ar Castelmagno sieru Nebbiolo mērcē. Gaļas, zivju un medījumu ēdieni ir pieprasītākie, tomēr šeit pieejami arī pāris dārzeņu ēdieni. Restorāna laipnais sommelier (vīnzinis) Domeniko (Domenico) palīdzēs izvēlēties labāko, turklāt vīnu cenas šeit ir saprātīgas.

Adrese: Piazzale Aurelio 7, 00151 Roma.
Kontakti: 06 581 5274; www.anticoarco.it
Cenas: Pusdienas aptuveni €60 par cilvēku.
Darba laiks: katru dienu, 19.30-23.00.
Rezervācija: obligāta.
Maksāšanas veids: pieņem kredīkartes.

Vino e Camino

Restorāns izvietots stratēģiski izdevīgā vietā - pa ceļam tiem, kas dodas centro storico pēc pavadītās dienas Vatikānā. Šī slavenā romiešu lauku restorāna Bracciano filiāle pasniedz gardēžu versijas tādām Lazio delikatesēm kā strozzapreti pasta ar desu un galletti sēnēm.

Elegantais trattoria interjers ir tikpat patīkams kā apkalpošana, kā arī vērš uzmanību uz iestādes aizraušanos ar labākajām vietējas izcelsmes ēdienu sastāvdaļām, sākot ar Canale Monterano maizi un organisko olīveļļu un beidzot ar Caciofiore di Columella sieru. Restorāns lepojas arī ar savu brīnišķīgo flīzēm apdarīto koka krāsni, kur pagatavos ne tikai maizi un picu, bet arī izcilu otro ēdienu, piemēram, teļa gaļas apakšstilbu ar kartupeļiem un sēnēm. Klientiem tiek piedāvāta plaša vīnu karte, kur plaši pārstāvēti interesanti mazāki vīna ražotāji.

Adrese: Piazza dell'Oro 6, 00186 Roma
Kontakti: 00 39 06 6830 1332, www.vinoecamino.it
Cenas: Aptuveni €50 no personas par trīs ēdienu maltīti ar iestādes piedāvājuma vīnu.
Darba laiks: 19.30-23.00. Svētdienās slēgts.
Rezervācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Trattoria Monti
Nelielais, stilīgais un vienmēr pilnais Monti parāda, kāda ir patiesā trattoria dzīve- māte virtuvē, bet dēli apkalpo klientus, kuriem tiek piedāvātas pārbaudītas garšu kombinācijas, kas pārsteigs jebkuru gardēdi. Siltums, omulība un vērtības - viss kā pienākas īstā trattoria.
Firmas ēdieni no ēdienkartes iekļauj tortello al rosso d'uovo (ravioli, pildīti ar spinātiem, rikotu un olu dzeltenumu, kas pārliets ar svaigu tomātu mērci) vai coniglio in porchetta (cepts trusis ar cūkgaļas cepeša pildījumu), vīna kartē dominē verdicchio un citas marchigiano variācijas, kas sagādās garšu baudu.

Adrese: Via San Vito 13a, 00185 Roma.
Kontakti: 06 446 6573.
Cenas: lenčs/pusdienas vidēji €40 no cilvēka.
Darba laiks: otrdiena-sestdiena, 13.00-15.00, 20.00-23.00; svētdiena, 13.00-15.00. Svētdienu vakaros slēgts, pirmdienās slēgts visu dienu.
Rezervācija: obligāta.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

La Campana

Vecākais galvaspilsētas restorāns (tas darbojās jau tālajā 1518. gadā): nosvērts, bet vienmēr gaumīgs trattoria dizains un apkalpošana vecmodīgā stilā. La Campana, kas tulkojumā nozīmē "Zvans", ir piemērota vieta izteikti tradicionālu ēdienu baudīšanai, piemēram, spaghetti all'amatriciana, vignarola (jaunie dārzeņi un šķiņķa zupa) un carciofi alla giudia (kraukšķīgi, cepti artišoki), kā arī leģendārais šīs vietas tiramisù.

Adrese: Vicolo della Campana 18, 00186 Roma.
Kontakti: 00 39 06 686 7820, www.ristorantelacampana.com
Cenas: lenčs/pusdienas vidēji €35 no cilvēka.
Darba laiks: otrdiena-svētdiena, 12.30-15.00, 19.30-22.00. Pirmdienās slēgts.
Rezervācija: ieteicama svētdienas lenčam.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Del Frate

Pievilcīgā, pilsētnieciskā šika ieskautā vieta netālu no Svētā Pētera baznīcas ir viena no labākajām vietām, kur ieturēt maltīti un iedzert glāzi kāda dzēriena. Restorāns piemērots tête-à-tête tikšanās reizēm, nevis lielām grupām - maltīti baudīsiet pie maziem no ķirškoka izgatavotiem galdiņiem, kas izvietoti starp ķieģeļu sienām.

Ēdienkarte ir nedaudz vieglāka par ierastajām romiešu ēdienkartēm (jo tomēr ne visiem ir pa spēkam visi tradicionālie četri ēdieni); tajā iekļautas aukstās uzkodu plates, piemēram, liellopa tartars ar ingveru, kā arī četri vai pieci dienas piedāvājumi siltajiem pirmajiem un otrajiem ēdieniem. Šeit pieejama izcila vīnu karte; restorāns, kur iespējams labi atpūsties pēc garas un nogurdinošas dienas, iepazīstot Romas mākslu un skaistumu.

Adrese: Via degli Scipioni 118-122, 00192 Roma
Kontakti: 00 39 06 321 1612, www.enotecadelfrate.it
Cenas: Aptuveni €35 no cilvēka par diviem ēdieniem, vīna vai ūdens glāzi.
Darba laiks: 12.30-15.00, 18.30-pusnaktij. Svētdienās slēgts.
Rezervācija: ieteicama vakaros.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Margutta Ristorarte

Galerijām pieblīvētā sānieliņā, aiz stūra no piazza del Popolo atrodas mākslinieciskā Margutta Ristorarte - savdabīgs romiešu atradums ēdināšanas jomā, jo šis ir veģetāriešu restorāns. Lenča laikā šeit uzturas vietējā mēroga stilīgākās personas, savukārt biroju darbinieki ierodas pēc brīvas izvēles bufetes piedāvājuma, kur iekļauti vairāk kā 50 ēdieni, sākot no zupām un pastām un beidzot ar picu un lielu daudzumu organisko dārzeņu.

Darba dienās lenčs maksā €12; sestdienās un svētdienās brančs maksā €25. Svētdienas maltītes pavada dzīvais džeza izpildījums; džeza ieraksti radīs patīkamu atmosfēru arī vakaros, kad ēdienkarte ir pieejama à la carte. Atmosfēra ir izteikti romantiska un cenas šajā laikā ir ievērojami augstākas.

Adrese: via Margutta 118, 00187 Rome
Kontakti: 00 39 06 686 7820, www.ilmargutta.it
Cenas: lenčs €12-€25 no cilvēka, pusdienas aptuveni €40 no cilvēka.
Darba laiks: 12.30-23.30, katru dienu.
Rezervācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

L'Asino d'Oro

Kopš pārcelšanās no Orvieto uz galvaspilsētu, šefpavārs Lučio Sforza (Lucio Sforza) ir izveidojis sev jaunu klientu loku, tāpēc ieteicams jau laicīgi rezervēt sev galdiņu šajā maigi apgaismotā, pieklusinātā, minimālisma stila restorānā, kurš atrodas stilīgajā Monti rajonā. Sforza ir visa svaigā un labākā piekritējs; tas ir redzams mainīgajā ēdienkartē. Viņa pagatavotajos gaļas, zivju un dārzeņu ēdienos bieži vien ir jūtama saldskāba nots- šefpavāra pagatavotie subprodukti ir kļuvuši par leģendu. Lenča laikā L'Asino d'Oro piedāvā vienu no labākās kvalitātes gardēžu maltītēm: trīs ēdienu ēdienkarti par €12, ieskaitot vīna glāzi.

Adrese: via del Boschetto 73, 00184 Rome
Kontakti: 00 39 06 4891 3832, www.lasinodororoma.it
Cenas: lenčs €12 no cilvēka, pusdienas ap €40 no cilvēka.
Darba laiks: 12.30-23.00, otrdiena-sestdiena, 12.30-16.00, svētdiena, pirmdienās slēgts.
Rezervācija: ieteicama pusdienām, nepieņem lenčam.
Maksāšanas veids: nepieņem kredītkartes.

Enoteca Provincia Romana
Daži tūristi iecienījuši šo iestādi, jo tas ir izteikti draudzīgs lēnās pagatavošanas stila vīna bārs, kas atrodas mazā un mīlīgā piazza ar skatu uz Trojas kolonnu. Lieliska lenča vai pusdienu ieturēšanas vieta pēc garas pastaigas ap Kolizeju un Romas Forumu.
Bāru izveidoja vietējā pašvaldība, lai izrādītu Romas provinces vīnu un ražojumu bagātību. Gaišā un mūsdienīgā iestāde darbojas pilnīgi neatkarīgi no pašvaldības, un klientiem piedāvā tādus ēdienus kā baklažānu Parmigiana ar bazilika pesto (€10), ko pagatavo un pasniedz īpaši gaumīgi. Vīnu cenas sākot no €3 par glāzi.

Adrese: Largo del Foro Traiano, 82/84, 00187 Roma.
Kontakti: 06 6766 24242.
Cenas: Cenas variē no €10 līdz €30 no cilvēka, atkarībā no vīna izvēles un izsalkuma pakāpes.
Darba laiks: pirmdiena-sestdiena, 11.00-23.00. Svētdienās slēgts.
Rezervācija: ļoti ieteicama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Pizzeria Remo

Ja vēlaties apmeklēt īstu Romas picēriju, kur valda patīkami dzīvīga atmosfēra, dodieties uz vienkāršo Testaccio rajonu. Uz stūra, ar skatu uz nelielu parku (ar atrakcijām un slīdkalniņiem bērniem) atrodas Remo, kur jebkuram tiek piedāvātas labas romiešu stila klasiskās picas. Arī tomātu un bazilika bruschettas šeit ir izcilas. Alus, ūdens vai bezalkoholiskie dzērieni ir pieejami plašā izvēlē; piedāvājumā ir arī ne visai liels vīnu saraksts. Ja vēlēsieties sēdēt pie āra galdiņa, labāk ierodieties laicīgi, vai arī būs jāgaida rindā, jo rezervācijas šeit nepieņem.

Adrese: Piazza Santa Maria Liberatrice 44, 00153 Roma.
Kontakti: 00 39 06 574 6270.
Cenas: ap €16 no cilvēka par bruschetta, picu un nefiltrētu alu..
Darba laiks: pirmdiena-sestdiena, 19-pusnaktij. Svētdienās slēgts.
Rezervācijas: nepieņem.

PADOMS

Itāļu saldējumu veikalos nepazīst tādus jēdzienus kā "viena vai divas saldējuma bumbiņas" - šeit pieejamas tikai maza, vidēja un liela izmēra vafeles vai trauciņi. Ieteicams rīkoties kā to dara romieši- pasūtiet mazāko (parasti ļoti bagātīga porcija, vidējā cena no €1,50 līdz €2) un palūdziet, lai ieliek divas vai trīs garšas. Viena no labākajām romiešu saldējumu impērijām šobrīd ir Gelateria del Teatro (Via di San Simone 70, pie Via dei Coronari) - visas sastāvdaļas ir dabiskas un šokolādes uzlējums ir īsta "melnās šokolādes paradīze".

Ja vēlaties pasūtīt espresso, tad jautājiet vienkārši "un caffè". Ja vēlaties lielo kafiju, kurai pievienots daudz ūdens, tad jautājiet pēc "un caffè americano". Lai gan dubultā kafija "caffè doppio" ir pieejama, romieši reti to pasūta - šeit vairāk ierasts izdzert vienu tasīti ierodoties un otru tasīti izdzert nedaudz vēlāk. Ja vēlaties iekļauties vietējo sabiedrībā, maltītes beigās nepasūtiet cappuccino- itāļiem ir neierasta kultūras īpatnība un bailes dzert pienu saturošus dzērienus pēc maltītes ieturēšanas..

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!