Čehija, kas līdzīgi kā Latvija dibināta 1918. gadā, ir iecienīts atpūtas galamērķis gan īsiem nedēļas nogales ceļojumiem, gan arī garākām brīvdienām, baudot spa procedūras vai dodoties garākos pārgājienos pa skaisto dabu, kur netrūkst ne kalnu un ieleju, ne alu un strauju upju. Arī Prāga jau izsenis bijis iecienīts Latvijas ceļotāju galamērķis. Turklāt, kurš gan pie mums nezina čehu alu, hokejistus, krietno kareivi Šveiku un Bohēmijas kristālu? Kāpēc neaizbraukt to visu apskatīt?

Dibināšanas laikā gan valsti sauca Čehoslovākija, bet 1993. gadā tā tika sadalīta divās neatkarīgās valstīs – Čehijā un Slovākijā. Pa šo laiku abas valstis attīstījušās līdzās, bet ne vienādi, un Čehija pašlaik tiek uzskatīta par bagātāku un veiksmīgāku, nekā kaimiņvalsts.

Čehijā no Rīgas nokļūt nav grūti – ir gan regulāri avio, gan autobusu reisi uz vēsturisko Prāgu. Tāpat daudzi turp dodas ar privāto auto, pa ceļam apskatot arī Polijas pērli Krakovu.

Galvaspilsēta Prāga

Jau kopš viduslaikiem Prāga ir vilinājusi māksliniekus, arhitektus, sapņotājus un citus radošus cilvēkus. Tās bruģētās ieliņas, sarkanie dakstiņu jumti, Kārļa tilts, universitāte un citi tikpat pazīstami objekti komentārus neprasa.

Vērts apmeklēt gan Prāgas pili, gan doties uz mākslas, mūzikas un svinību atmosfēras pārņemto vecpilsētu. Bez galerijām, muzejiem un koncertzālēm, vienaldzīgu neatstās arī skaistie pilsētas tilti. Brīnišķīga ir "Dejojošā māja".

Vairāk par Prāgas apskates objektiem, krodziņiem un izklaidēm lasiet rakstā "Zelta Prāga pavasarī".

Karlovi Vari – pazīstamākais SPA kūrorts Čehijā


Karlovi Vari pilsēta, kas kādreiz dēvēta arī par Karlsbādi, ir vēsturisks kūrorts, kas atrodas Bohēmijas rietumos, aptuveni 120 kilometrus no Prāgas. Šīs vietas bagātība ir minerēlavotu ūdens, kas tiek izmantoti viesu lutināšanā un veselības atgūšanā.

Pilsēta dibināta jau 14. gadsimtā, Kārļa IV valdīšanas laikā. Kā vēsta leģenda, medību laikā termālos ūdeņus atklājis pats imperators. Vēlāko gadsimtu laikā Karlovi Vari ūdeņu spēku baudīt devušās daudzas aristokrātu ģimenes no visas Eiropas, bet tagad to var ikviens.

Pilsētas arhitektūras pieminekļi celti galvenokārt 18. un 19. gadsimtā, bet tās brīnišķīgajos dārzos un parkos var izbaudīt nesteidzīgas pastaigas.


Bohēmijas pērle Čehu Krumlova


Čehu Krumlova (Cesky Krumlov) iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā un to mēdz dēvēt arī par Bohēmijas pērli. Pilsēta atrodas 180 kilometrus uz dienvidiem no Prāgas, Dienvidbohēmijā, Vltavas upes krastā.

Čehu Krumlovā ikviens tās viesis ir sajūsmā par pilsētas arhitektūru, šaurajām tirgotāju ieliņām, vēsturi un arī ģeogrāfisko izvietojumu. Pilsēta atrodas pašos Čehijas dienvidos 550 metrus virs jūras līmeņa. Tajā ir ap 300 vēsturisku ēku baroka, gotikas un renesanses stilā. Krumlovas pils ir otra lielākā Čehijā.

Pilsētā tiek piedāvātas plašas aktīvās atpūtas iespējas - velosipēdu noma, laivu īre, arī zirgu izjādes. Česki Krumlovā ir vairāk nekā 100 viesu māju, kā arī neskaitāmi mājīgi krodziņi, kuros nobaudīt tradicionālo čehu ēdienu, piedzerot labu alu.

Katru vasaru Krumlovā notiek mūzikas un deju festivāli.

Romantiskā Budejovice


Budejovice atrodas Čehijas Dienvidrietumos, Vlatvas un Malšes upju satekā. 19. gadsimtā Čehu Budejovici pazina ar vācu nosaukumu – "Budweis". Pilsētu tūristi iecienījuši gan tās baroka un renesanses arhitektūras pievilcības, gan vietējā alus "Budweiser" dēļ.

Pilsētā atrodas arī lielākais skvērs Viduseiropā ar baroka formās veidotu Samsona statuju – strūklaku.

Interesants piedzīvojums ir Bohēmijas alus darītavas nakts apmeklējums, dodoties uz senajiem un noslēpumainajiem alus darītavas pagrabiem. Sveces un lāpas rada īpašu noskaņu, turklāt šādā apmeklējumā iespējams uzzināt arī daudz ko jaunu par nefiltrēta, nepasterizēta alus darīšanu pēc īpašas receptes.

Koneprūšu alas


Koneprūšu alas Čehijā ir garākā Bohēmijas alu sistēma. Tās ir vairāk nekā divus kilometrus garas stalaktītu alas, kas stiepjas pat 70 metrus dziļi zemē. Alas atrodas aptuveni 40 kilometru attālumā no Prāgas, blakus Karlšteinas pilij.

Alas tika atklātas 1060. gadā, un publikai pieejami 600 metri pazemes eju. Ekskursija tajās aizņem aptuveni stundu. Tomēr jāatceras, ka tās atrodas dabas rezervātā un ir Eiropas nozīmes dabas piemineklis.

Mihala ogļu raktuves


Ja stalaktītu alas vairs nepārsteidz, vai tieši otrādi – pazemē ir iepaticies, tad vērts doties arī uz Mihala ogļu raktuvēm (Dul Michal). Tur var uzzināt ko vairāk par grūto ogļraču dzīvi, un drosmīgākie pat pavadīt nakti raktuvēs. Mihala ogļu raktuve ir daļa no Čehijas kultūras mantojuma. Raktuves atrodas Ostravā, Silēzijas apgabalā, kas bagāti un slaveni ar derīgajiem izrakteņiem.

Raktuves darbu sāka 1843. gadā, bet 1912. gadā strādnieku darbs tika mehanizēts. 1995. gadā Mihala ogļu raktuves kļuva par Čehijas nacionālās kultūras zīmi, tās ir unikāla vēstures liecība. Tūristi raktuvēs var apskatīt lieliski saglabājušos seno raktuvju tehniku un nokāpt pazemes šahtās, kā to reiz darījuši ogļrači.

Vairāk informācijas: www.dul-michal.cz

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!