Foto: Shutterstock
Latviešiem ir ticējumi, kas vēsta par Latvijas avotu dziedniecisko spēku un to nozīmi senatnē. Piemēram, ir ticējums, kas vēsta, ka Jāņu dienas rītā, pirms saule uzlēkusi, meitām ir jāiet mazgāt mute avotā, tad būšot skaistas. Arī mūsdienās cilvēki avota dzidrajā ūdenī vēlas smelt skaistumu un veselību.

Ķemeru sēravots

Foto: DELFI

Acu avots

Foto: Delfi Foto

Bārbeles svētavots

Foto: Shutterstock

Karaļavots

Foto: Shutterstock

Saltavots

Tirzas svētavots

Tirzas avotu dēvē arī par Dzīvības, Veselības un Svēto avotu. Pirmās ziņas par šo avotu ir jau no 1748. gada, tomēr sen vietas liecina, ka tā ūdens izmantots jau daudz agrāk. 

Par avota rašanos ir kāda leģenda, un tā vēsta, ka Tirzas baronam neesot paticis, ka cilvēki apmeklē šo avotu. Tāpēc viņš licis to aizbērt, bet drīz vien pēc tā viņš zaudējis redzi. Tad pavēlējis to atrakt un uzmūrēt tam apkārt baseinu un pats gājis tur pēc ūdens. Tā ātri vien viņš redzi ir atguvis un noticējis avota dziedinošajām spējām. 

Arī mūsdienās avota ūdeni cilvēki izmanto ārstniecībā. Virs avota uzcelta nojume.

Kur atrodas?

Gulbenes novads, Tirzas pagasts, 300 metru attālumā no Tirzas baznīcas.

Bolēnu avots

Foto: Delfi Foto

Bolēnu avots ticis saukts arī par Acu avotu, Dzīvības, Veselības un Laimas avotu. Mūsdienās šis avots tiek uzskatīts kā populārākajiem dziednieciskajiem avotiem Latvijā. Par to liecina arī avota tuvumā esošais koks, kas atgādina Ziemassvētku eglīti, jo ir izrotās ar lupatiņām, prievītēm, gredzeniem un pat naudas zīmēm. Kā ziedojumus tos ir atstājuši apmeklētāji. Arī par Bolēnu avotu klīst kāda teika, un tā vēsta, ka avota ūdens ir ne vien dziedniecisks, bet tajā ir nogrimusi muca ar zelta naudu. 

Kur atrodas?

Bolēnu kalnā, Vidzemes augstienes grēdā aptuveni kilometra attālumā no Dēkaiņu ezera un deviņu kilometru attālumā no Bērzaunes pagasta centra.

Baldones sēravots

Foto: Privātais arhīvs

Par Baldones sēravota "Ķirzaciņa"  brīnumainajām dziednieciskajām spējām atrodamas liecības no 12.gs. 1797.gadā pie avota dibināts Baldones kūrorts, kas bija viens no slavenākajiem Eiropā, lielākā sēravotu un klimatiskā kūrvieta Krievijas impērijā un Vissavienības nozīmes kūrortu 1970.gados.
Sērūdeņradi un ogļskābi saturošais minerālavots pieskaitāms pie sārmzemju sulfāta vēso sēravotu grupas. Tā sākums meklējams tajos pašos ģipša slāņos, kuros sākas Ķemeru pazīstamie avoti.

Mūsdienās Ceriņu parkā pie Ķekaviņas upītes joprojām iespējams apmeklēt avotiņu un nogaršot sērūdeni, kura brīnumainās spējas dziedēt slimības uz Baldoni gadsimtu gaitā atdevušas augstmaņus, armijas, zinātniekus, ārstus un tūkstošiem atpūtnieku.

Foto: Privātais arhīvs

Kur atrodas?

Ceriņu parkā pretim autobusa galapunktam un Baldones novada bibliotēkai Rīgas ielā 97, Baldonē.

Raksta veidošanā izmantota informācija no portāliem: videsvestis.lv, new.soleil.lv, dabasretumi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!