Foto: PantherMedia/Scanpix

Sardīnija ir labi pazīstama kā paradīze Vidusjūras sirdī. Tā ir otra lielākā sala Vidusjūrā – nedaudz mazāka par Sicīliju, bet lielāka par Kipru. Tās galvenie tūrisma objekti ir ne tikai saulainie un smilšainie jūras krasti, bet arī brīnišķīgi kalni un interesantas pilsētas.

Sardīnija ir viens no nabadzīgākajiem Itālijas reģionā, bet tai pašā laikā ceļotājiem tā ir lētāka un daudzviet atrodamas autentiskas un tūristiem speciāli neizskaistinātas vietas, kas padara ceļojumu atmiņā paliekošāku.

Sardīnijā joprojām labi saglabājušās un apskatāmas arī feniķiešu laikmeta celtnes, piemēram, Noras, pilsētas drupas, San Gavino baznīca un San Saturnino bazilika, un vairākas Bizantijas laikmeta baznīcas. Vēstures elpa sajūtama arī Sardīnijas galvaspilsētā Kaljāri (Cagliari), īpaši tās Kastelo rajonā, kura pirmsākumi meklējami jau 13.gadsimtā. Tomēr tas nebūt nav viss.

Uz Sardīnijas pilsētu Olbiju var aizlidot no Rīgas, tāpat ērts veids, kā sasniegt salu, ir lidot uz Neapoli un no turienes ik dienu kursē gan prāmis, gan iekšzemes lidojumi uz Sardīniju.

Apmeklējiet kādu no 8000 nuragi civilizācijas tempļu un torņu drupām


Šobrīd lielāko no nuragi veidotajām konstrukcijām, kas iekļauta UNESCO pasaules mantojumu sarakstā, var apskatīt Barumini. Tā atrodas aptuveni 60 kilometru attālumā uz ziemeļiem no salas galvaspilsētas Kaljāri.

Iemērciet pēdas tirkīzzilā, dzidrā jūrā

Protams, lielākais salas dārgums ir brīnišķīgās pludmales. Tās ir gan baltas un smilšainas, gan akmeņainas un pat ļoti mežonīgas – lai tādai pludmalei piekļūtu var nākties pārvarēt visai smagus šķēršļus, tostarp stundu garu gājienu pa karstiem akmeņiem un rāpšanos pa klintīm, kur ik pa laikam aizlokās kāda neliela čūska vai ķirzaka, tomēr mērķis ir tā vērts – šādas nepieejamas pludmales ir fantastiskas. 

Tomēr, ja vēlaties ko civilizētāku un tūristiskāku jādodas, piemēram, uz Costa Smeralda, kas iekļauta labāko pasaules pludmaļu sarakstā. Savukārt par vienu no pasaules skaistākajām pludmalēm sauc La Pelosa netālu no Stintino, tomēr vasaras karstumā tā var būt pārpildīta – ziemas sezonā Stintino dzīvo vien 1200 cilvēki, bet vasarā šajās pludmalēs var redzēt visas Sardīnijas iedzīvotājus un tūkstošiem tūristu.

Izbaudiet Sardīnijas mežonīgo dabu

Līdzīgi kā citām salām, arī Sardīnijai ir bagāta un neparasta savvaļas ainava un dzīvnieku pasaule, bet kalnu reģionos aiz katra ceļa līkuma paveras neaptverami skaists skats. Izolācija no apkārtējās pasaules lielā mērā ir radījusi iespēju attīstīties īpaši dažādai un interesantai savvaļas pasaulei. Turklāt Sardīnijā ir ļoti daudz un draudzīgu dzīvnieku – piemēram, nebrīnieties, ka krūmos skan zvaniņi – tur visticamāk ganās kazas vai gotiņas, bet tas, ka aiz ceļa līkuma uz akmeņainas takas pretī nāk ēzelītis, ir pavisam parasta aina, turklāt šie zvēri mēdz būt tik ļoti pieraduši pie cilvēkiem, ka visai uzmācīgi diedelē pārtiku. Sardīnijā var sastapt arī tādus eksotiskus putnus kā flamingo un citus.

Ja iespējams, noteikti dodieties pārgājienā pa Gorropu aizu – tās pieveikšana ir īpaši interesants piedzīvojums. Tomēr šis nav gājiens vārgajiem – noteikti apbruņojaties ar ūdens krājumiem un ērtiem apaviem. Ja atpakaļ nokļūt vairs nav spēka, lejā iespējams atpūsties pie vēsa strauta un noīrēt džipu, lai nokļūtu atpakaļ. Šim pārgājienam jāieplāno vismaz puse dienas.

Apskatiet Madlēnas arhipelāgu

"Parco Nazionale Arcipelago Di La Maddalena" ir nacionālais parks Sardīnijas ziemeļos. Skaidrā laikā no tā ziemeļu salas Racoli (Razzoli) krastiem var redzēt Francijai piederošo Korsikas salu. 

Lielāko daļu arhipelāga salu var sasniegt tikai ar laivu, bet tajās ir neskarta daba, satriecoši skaista ainava, kā arī mīt ļoti draudzīgi un interesanti ļaus, kā arī viss cits, kas ļauj baudīt atpūtu prom no civilizācijas īstā Paradīzes nostūrī.

Apbrīnojiet Kaljāri

Sardīnijas galvaspilsēta Kaljāri līdzīgi kā Rēzekne būvēta uz septiņiem pakalniem, var nosmīnēt kāds latgalis. Melots jau nebūs – pakalni ir septiņi, vien tās vēsture iestiepjas vairāk nekā 2000 gadus senā pagātnē. No pilsētas vecākās daļas Kastelo (Castello), kas atrodas vienā no minēto kalnu virsotnēm, paveras brīnišķīgs skats uz Kaljāri jeb Eņģeļu līci. 

Īpaši labs skats ir no Sanremī (San Remy) bastiona, kas būvēts no tipiskā, Vidusjūras valstīm tik raksturīgā baltā kaļķakmens. No turienes arī skaistā Kaljāri katedrāle ir vien neilga gājiena attālumā, atalgojot grūto kāpienu kalnā.

'Cervo Marina' osta, kas liek aizrauties elpai

Apskatiet romiešu impērijas paliekas

Ja labprātāk dodaties atklāt vēstures noslēpumus, nekā vāļājieties pludmalē vai vērojat luksusa jahtas, arī tad Sardīnija ir laba vieta, kurp doties. Tarosā (Tharros) netālu no Oristano vai Norā pie Pulas vēl joprojām var apskatīt romiešu atstātās drupas un varenības liecības. Abās vietās principā ir brīvdabas muzeji, kas ļauj pastaigāties pa romiešu veidotām ielām, iztēloties viņu dzīvi, ielūkojoties ēku drupās, kā arī apskatīt pirtis un vannas. 

Tā kā abas vietas atrodas netālu no jūras, to apmeklējumu var labi apvienot ar niršanu starp klintīm.

Nogaršojiet vietējos labumus

Foto: Shutterstock

Sardīnija ir paradīze gardēžiem. Ēšana tur ir bauda un dzīves svarīga sastāvdaļa. Ēdiens salā ir vircots, bagāts dažādām smaržām un garšām. Noteikti vērts nobaudīt tikko ceptās picas no akmens krāsnīm (izvēlieties picēriju, ko iesaka vietējie, un nebaidieties, ja tā izskatās pat ļoti necila – ēdiens tajā būs izcils un daudz baudāmāks, nekā tūristiem domātajās vietās, turklāt, ja iepatiksieties saimniekam, viņš iespējams pat uzcienās ar mājas vīnu). Noteikti jānobauda arī carasau – tipiska Sardīnijas maize un porcheddu – sivēna gaļa, kā arī culurgiones – makaronu ēdiens, kas atgādina ravioli un ir pildīts ar sieru, piparmētrām un citām sastāvdaļā.

Noteikti ieteicams nobaudīt arī dažādās jūras veltes, ko piedāvā vietējie restorāni.

Dodieties uz Sardīnijas raktuvēm un alām

Ingurtosu ir viena no senākajām kalnraču pilsētiņām Sardīnijā, kur derīgie izrakteņi iegūti jau kopš 6. gadsimta pirms mūsu ēras. Šis reģions iekļauts arī UNESCO pasaules mantojuma sarakstā un tur apskatāmas gan dažādas raktuves, gan pat tajās iekārtota viesnīca (Le Dune) un citi interesanti objekti. 

Tāpat interesantas ir stalaktītu alas pašā jūras krastā, kurās var iebraukt pat ar kuģīti vai laivu un apbrīnot milzīgos alu veidojumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!