Britu salām ir trauksmaina vēsture, tās piedzīvojušas asins izliešanu un cīņas par varu. Laiki un varas mainījušās, bet pilis, kas ir viens no to simboliem, palikušas, un šodien tās ieguvušas jau pavisam citu nozīmi un vērtību. Piedāvājam senāko, mīklaināko un skaistāko piļu izlasi.


Haiklēras pils

Haiklēras pils atrodas Lielbritānijas dienvidu grāfistē–Hepšīrā, tā celta uz viduslaiku pils pamatiem. 17. gadsimtā ēku savā īpašumā ieguva dzimta, kuras atvase ir slavenais angļu ēģiptologs un kolekcionārs lords Karnarvons. 18.–19. gadsimtam pils piedzīvoja milzu rekonstrukcijas darbus, pārvēršot ēku par klasisku savrupmāju, kas neatstās vienaldzīgu nevienu. Vispasaules atpazīstamību pils guvusi pateicoties arī Latvijā skatītajam seriālam "Dauntonas Abatija", kuras filmēšanas darbi notikuši nekur citur kā Haiklēras pilī.

Arhitekta sera Čārlza Barija 1842. gadā būvētajā Haiklēras pilī (Barijs slavens ar to, ka uzbūvējis arī Parlamenta ēku Londonā) ierīkotie zirgu staļļi piegādā zirgus Britānijas karalienes galmam.

Interesants stāsts saistīts ar notikumiem 1987. gadā, kad grāfs izlēma savu pili atvērt arī apmeklētājiem. Tā kļuva par populāru apskates objektu, jo atrodas nieka 80 kilometru attālumā no Londonas. Apmeklētāju ērtībām izlēma izveidot durvis, kas savieno smēķētavu un salonam blakus esošo zīmēšanas zāli. Bet visiem par pārsteigumu uzlauztās sienas slepenās nišās atrada veselu dārglietu krājumu, ko veidoja sīki seno ēģiptiešu mākslas darbi un juvelierizstrādājumi. Šim atradumam sekoja nākamie, turklāt teju vai visās senatnīgās pils sienās un nostūros. Izrādījās, ka slavenais sencis tos tur bija noglabājis.

Foto: Shutterstock

Kāpēc turp doties?

Pilī iespējamas ekskursijas gida pavadībā. Apmeklētāji var novērtēt ne vien pils interjeru, bet arī tuvāko apkārtni – parku, dārzus, piemājas mežu. Par godu jau minētajam lordam Karnarvonam, kurš 1922. gadā ar savu kolēģi atklāja Tutenhamona kapenes Ēģiptē, pagraba stāvā izveidota izstāde, kurā godināti viņa panākumi.

Kensingtonas pils

Kensingtonas pils jau no celšanas pirmsākumiem kalpojusi kā dzīvesvieta Kembridžas hercogiem un hercogienēm. Šobrīd pili par mājām sauc Princis Viljams un Kembridžas hercogiene Keita Midltone, bet iepriekš tur dzīvojušas gan karaliene Viktorija, gan vēlāk princese Diāna.

Kā izrādās, Keita un Viljams savas mājas durvis atver arī tūristiem. Ekskursijās pa 16. gadsimtā celto ēku, gidi tūristiem izrāda karalienes Marijas II apartamentus, pils dārzus, greznās Karaļa kāpnes un apartamentus, kā arī citas ekskluzīvas un karaliskas vietas ēkā.

Kāpēc turp doties?

Kensingtonas pils atrodas pašā Londonas sirdī. Pils un tās skaistais dārzs sniegs nelielu atpūtu no trauksmainās pilsētas ikdienas.

Foto: Shutterstock

Edinburgas pils

Foto: Shutterstock

Skats uz Edingburgas pili ir viena no atpazīstamākajām ainavām, kas raksturo Skotiju. Tās senākā daļa - Margaretas baznīca – celta jau 12. gadsimtā. Ekskursijā apmeklētājiem tiek dota iespēja izvēlēties audio-gidu, kas pils vēsturi tulko astoņās valodās–angļu, franču, vācu, spāņu, itāļu, japāņu, krievu un mandarīnu valodā. Kalna virsotnē celtā pils ieguvusi populārākā un pelnošākā Skotijas galamērķa statusu.

Šī pils, kas vienlaicīgi bijusi gan cietoksnis, gan karaliskā rezidence, vareni slejas pāri pilsētai un patiesībā ir celta uz neaktīva vulkāna. Pie galvenajiem apskates objektiem pieskaitāmi Skotu karaliskie dārgumi (Scottish Crown Jewels), Likteņa akmens (Stone of Destiny), nelielā Svētās Margaretas kapela (St Margaret's Chapel) un Lielās zāles (Great Hall) jumts.

Nepalaidiet garām lielgabala zalvi, kas skaļi izskan pulksten 13 (izņemot svētdienas).

Adrese: Castlehill, Edinburgā

Kontakti: 0131 225 9846, www.edinburghcastle.gov.uk.

Darba laiks: katru dienu, no pulksten 9.30 līdz 18.00 (no oktobra līdz martam līdz pulksten 17).
Ieejas maksa: pieaugušajiem 22 eiro, bērniem 17,53 eiro, jaunākiem par 5 gadiem ieeja bez maksas.

Edinburgas pils atrodas pilsētas centrā – tur var ērti nokļūt gan ar vilcienu, gan autobusiem.

Karaliskais paviljons Braitonā

Jā, arī šī neparastā celtne atrodas Britu salās. Šis austrumnieciskais paviljons celts 18. gadsimta beigās, kad daudzviet Eiropas augstmaņu namos populārs kļuva orientālisms un austrumu kultūru elementi. Paviljons būvēts Velsas princim Džordžam, kas vēl tikai gatavojās kļūt par karali.

Jau toreiz Braitona bija populāra piejūras pilsēta, bet brīnišķīgā celtne, kas Lielbritānijas pilsētā izskatījās tiešām eksotiski, tās slavu vēl tikai pastiprināja. Pateicoties Džordža eksotiskajai gaumei, tapa pils, kura ar savu unikalitāti izceļas apkārtējā vidē.

Kāpēc turp doties?

Ekskursiju laikā iespējams apskatīt Džordža laikā veidoto, krāšņo interjeru, mākslas darbu kolekcijas un, malkojot tēju, paviljonā izveidotajā kafejnīcā, raugoties uz lieliskajiem pils dārziem.

Vindzoras pils

Vindzoras pils tiek uzskatīta par vienu no senākajām karalisko ģimeņu mājvietām pasaulē. Tā devusi pajumti britu karaļiem un karalienēm jau gandrīz 1000 gadus. Arī šobrīd Vindzoras pili saviesīgiem pasākumiem un nedēļās nogalēm izmanto Anglijas karaliene Elizabete II.

Vindzoras pils izceļas ar savu krāšņumu, ekskursiju laikā tūristi var aplūkot istabas, kas rotātas ar dārgiem elementiem un mākslas darbiem, Svētā Džordža baznīcu, kurā apbedīti 10 monarhi, pasaulslaveno karalienes Mērijas leļļu mājiņu, kā arī citus iespaidīgus apskates objektus.

Plāno savu vizīti laicīgi, jo pils var dažkārt būt slēgta saviesīgu pasākumu dēļ.

Vairāk informācijas: Royal.gov.uk

'Stalker' pils


Četrstāvīgā pils, kas slejas Skotijā, atrodas uz mazas saliņas gleznaina ezera vidū. Lai arī šī pils uz ūdens šķiet ļoti romantiska, klīst stāsti, ka vientuļajai pilij ir tumša pagātne, kura saistīta ar vairākām slepkavībām.

Mīklainā 14. gadsimta celtne gan bieži tūristus nemana, jo uz salas nevar ērti nokļūt, taču dažas reizes gadā tās īpašnieki rīko ekskursijas, kurās zinātkārākie tūristi var aplūkot šo viduslaiku ēku.

Kāpēc turp doties?

Neapšaubāmi, lai mestos piedzīvojumā, kā arī, lai iejustos kino zvaigznes lomā, jo Stalker pils manāma arī septiņdesmito gadu slavenajā filmā Montijs Paitons un Svētais Grāls (Lielbritānija, 1975).

Par citām pilīm un pašu Skotiju lasiet šeit.

Holirūdhausas pils

Holirūdhausas pils kalpo kā oficiālā karaliskā rezidence Lielbritānijas monarhiem Skotijā. Tā atrodas iepretim Edinburgas pilij. Savukārt Marijas Stjuartes laikā karaliskais galms atradies tieši Holirūdhausas pilī.

Mēļo, ka šajā pilī spokojas kādas 16. gadsimta raganas un dziednieces spoks. Holirūdhausas pils piesaista arī ar savu krāšņo ziedu dārzu, īpaši skaists tas ir pavasarī, kad zied rododendri.

Pilī ir iespējamas ekskursijas, taču tās laikus jāplāno un jāpiesaka.

Kašelas pils komplekss


Kašelas pilsdrupas (Rock of Cashel) ir viena no ikoniskākajām Īrijas pilīm. Leģenda vēsta, ka pils radusies no velna kodiena, kurš iekodies kalnā, tā izveidojot akmens celtni, kas atpazīstama ne vien Īrijā, bet arī citur pasaulē.

Gotikas stilā būvētā katedrāle un romānikas stilā veidotā baznīca ir mājvieta dažādiem ķeltu un viduslaiku mākslas darbiem. Lai arī pils sākotnēji šķiet nedaudz biedējoša un tumša, skaistā lauku vide, kas to ieskauj, veido lielisku kontrastu.

Šeit ierīkots muzejs, vasarā notiek koncerti un teātra izrādes.

Vairāk informācijas: www.cashel.ie

Eilina Donana pils


Šī pils nodēvēta ķeltu svētā vārdā, kas šajā vietā 617. gadā nodibinājis baznīcu.
Sala un uz tās esošās būves piedzīvojušas daudz aristokrātisku drāmu un uzbrukumu no iebrucējiem, gan vikingiem, gan angļiem. 200 gadus šajā vietā bijušas vien drupas, bet 20. gadsimta sākumā pils atdzimusi agrākajā krāšņumā.

Šodien pils ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Skotijā, jo tās drūmā āriene pievilina kā tūristus, tā arī fotogrāfus, filmu veidotājus un reklāmdevējus.

Šajā vietā sastopas trīs jūras līči, bet to ieskauj neatkārtojama Skotijas lauku ainava. Pils gadsimtu gaitā kļuvusi par Skotijas simbolu un ir viena no fotografētākajām vietām valstī.

Vairāk informācijas: Eileandonancastle.com

Materiāla tapšanā izmantota informācija no: megalithicireland.com, kildare.ie, Highclerecastle.co.uk, Hrp.org.uk, Visitscotland.com, Brightonmuseums.org.uk, Windsor.gov.uk, Eileandonancastle.com un Placestoseeinyourlifetime.com.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!