Фото: Shutterstock
Ja tas, ko vēlies atvaļinājumā, ir laiska pastaiga pa senu un gleznainu vecpilsētu, portāla "Places to see in your lifetime" izveidotais skaistāko Eiropas vecpilsētu saraksts būs ideāls padomdevējs, lai izvēlētos galamērķi īsam un romantiskas nedēļas nogales ceļojumam. Jāpiebilst, ka šajā topā iekļuvušas arī visas trīs Baltijas galvaspilsētas.

Bamberga Vācijā

Bambergas vecpilsētu aizsargā UNESCO, jo tā ir īpaši vērtīga vēsturiskā mantojuma daļa. Pilsēta, tāpat kā Itālijas galvaspilsēta, atrodas uz septiņiem pakalniem un tāpēc tiek dēvēta par "Frankonijas Romu". Uz katra no tiem atrodas pa skaistai baznīcai.

Dienu Bambergā vērts sākt ar Bambergas kruasānu tasi kafijas, piemēram, kafejnīcā uz Auštrāses (Austrasse) vai pie augšējā tilta. Pēc tam jādodas apskatīt pilsētas galvenos objektus – mazo Venēciju, Veco tiesu namu, katedrāli un citus. Tie ir tuvu viens pie otra, tādēļ laiks šeit paskries nemanot. Pēcāk var ieturēt pusdienas vecpilsētā. Pēcpusdienā vērts uzkāpt Mihaēla jeb Miķeļa kalnā un apskatīt pilsētu no augšas. Tur ir arī Mihaēla klosteris kalna galā, kura baznīcā ir skaistas griestu freskas, bet pašlaik tā ir slēgta uz rekonstrukcijas laiku. Tomēr skats uz vīna dārziem un pilsētu vienalga būs kāpiena vērts.

Tā kā pilsētā ir veselas astoņas alusdarītavas, tad šajā Bavārijas pilsētiņā dienas noslēgumā noteikti jānobauda arī kāds no to darinājumiem alus pagrabiņā vai alus dārzā.

Ēksanprovansa Francijā


Francijas dienvidos, skaistajā Franču Rivjērā atrodas Ēksas vecpilsēta. To dibinājuši romieši 103. gadā pirms mūsu ēras. Tā slavena gan ar savu arhitektūru, gan izcili gardajiem vietējiem ēdieniem, gan vecpilsētu ieskaujošajiem, mēļajiem lavandu laukiem.

Līdz 12. gadsimtam Ēksanprovansa bija Provansas galvaspilsēta. Vēlāk tā kļuva par mākslas un zinātnes centru. Ēksa savus ziedu laikus piedzīvoja 15. gadsimtā, "labā karaļa" Renē valdīšanas laikā.

Ēksanprovansa tiek dēvēta arī par "pilsētu ar tūkstoš strūklakām". Skaistākās no tām atrodas "cours Mirabeau".

Pilsētu tās ilgās pastāvēšanas laikā ietekmējušas dažādu Vidusjūras valstu kultūras un varas, tādēļ tā izveidojusies ļoti skaista un tās "sejā " redzami ļoti neparasti vaibsti un labākais, ko šis skaistais krasts var piedāvāt.

Ferrāra Itālijā


Šī gleznainā pilsēta atrodas Itālijas ziemeļos, Emīlijas-Romanjas reģionā. Šī renesanses laika pilsēta ir izcila vieta romantiskai nedēļas nogalei. Tā atrodas 50 km uz ziemeļaustrumiem no Boloņas. Pilsēta ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma objektu sarakstā. Tajā atrodama, piemēram, Dimantu pils (Palazzo dei Diamanti), kas inkrustēta ar 12600 dārgakmeņiem, kā arī 15. gadsimtā celtais aizsargmūris, kas kādreiz Fērrāfu aizsargājis no iebrucējiem. 2006. gadā te tika atvērta Itālijas Ermitāža.

Pilsēta piedāvā visu, ko var vēlēties Itālijā – sākot ar brīnišķīgu arhitektūru un dienvidu tveici, beidzot ar gardu vīnu un vietējo ēdienu baudīšanu.

Lucerna Šveicē


Lucerna ir klasiska un burvīga Šveices pilsēta ar brīnišķīgu arhitektūru un skaistiem parkiem. Pilsēta atrodas Fīrvaldšteterezera krastā. Pilsēta dibināta pirms aptuveni astoņiem gadsimtiem, un tajā apskatāms vecākais slēgtais tilts Eiropā – Kapellas tilts (Kapellbrücke), kas celts 14. gadsimtā.

Lucerna ir arī vairāku festivālu mājvieta. Turklāt, līdz ar seno arhitektūru, Lucerna piedāvā arī pastkartēm līdzīgo, klasisko Šveices kalnu ainavu – to ieskauj sniegotām cepurēm rotāti klinšaini milži ar zaļām pļavām nogāzēs, kurās ganās "Milka" gotiņas un aitas.

Brige Beļģijā

Фото: Shutterstock


Brige atgādina pasaku pilsētiņu un piesaista daudzus romantiski noskaņotus prātus. Viena no slavenākajām viduslaiku pilsētām Eiropā ar saviem laukumiem, dīvainajām mājām un bruģētajām ielām rada īpašu atmosfēru, kur nesteidzīgi gribas pastaigāties vai visu nakti.

Šī ir vieta, kur iemīlējušies cilvēki tik labprāt dodas laivu izbraucienos pa gleznainajiem kanāliem, no kuriem vislabāk novērtēt seno arhitektūru. Uzkāpt 366 pakāpienu pa vītņu kāpnēm baznīcā Belfortā, lai ieraudzītu pilsētu kā no putna lidojuma – tas vien ir ko vērts! Romantiski noskaņotie dodas vizināties zirgu pajūgā Begināžas virzienā, apmeklē klosteri, kura teritorijā netrūkst tiltiņu un dīķu, kuros peld gulbji.

Neviena vien viesnīca savus viesus cienā ar īstu beļģu šokolādi vai vafelēm bez maksas. Šis ir izcils garās nedēļas nogales galamērķis.

Poznaņa Polijā

Фото: Shutterstock


Pilsēta atrodas Vartas upes krastos. Tā slavena ar savu renesanses laika vecpilsētu. Tā ir Polijai un Austrumeiropai visai netipiska, jo atgādina pilsētas kontinenta dienvidos. Jāpiebilst gan, ka pilsēta Otrā pasaules kara laikā tikusi iznīcināta, bet vēlāk atjaunota.

Šī ir viena no vecākajām Polijas pilsētām ar skaistu tirgus laukumu, renesanses laika rātsnamu un citām skaistām vietām.

Ja esat Poznaņā uz īsu brīdi, pilsētas tūrisma centrs izstrādājis vairākus maršrutus, kas ļauj to apskatīt nieka divās stundās. Maršrutus meklējiet šeit.

Tallina Igaunijā

Фото: RIA Novosti/Scanpix


Tallina, kas dibināta agrajos Viduslaikos, šodien aizraujošā veidā apvieno seno un jauno. Tā kā galvaspilsēta ir kompakta un zaļa, lielu daļu tās burvības varat izbaudīt vienas nedēļas nogales laikā, baudot īsas, skaistiem skatiem piesātinātas pastaigas pilsētā.

Tallina, tāpat kā Rīga, iekļauta UNESCO kultūras mantojuma sarakstā. Pēdējo 10 gadu laikā mazo Tallinu sev atklājuši tūristi no visiem pasaules nostūriem, un, protams, arī Latvijas, kuri ierodas šajā mājīgajā pilsētā visos gadalaikos, lai atpūstos, izklaidētos un baudītu tās šarmu.

Lūk, vietējais Tallinas iedzīvotājs – students Kalve Kullase – iesaka 10 lieliskas vietas Tallinā, kuras ir vērts redzēt, turklāt tas neko nemaksās.

Rīga Latvijā

Фото: Shutterstock


Arī Rīga iekļauta gan šajā, gan daudzos citos skaistāko vecpilsētu ceļvežos. Tiek slavēta gan tās vēsturiskā arhitektūra, īpaši jūgendstila ēkas, kā arī koka arhitektūras rajoni, piemēram, Grīziņkalna apkaimē vai bulvāru josla.

Tomēr tieši klasiskā vecpilsēta ir tas, kas piesaista visvairāk ceļotāju. Par kādreizējo Hanzas savienības varenumu te liecina Lielā un Mazā ģilde, kā arī Melngalvju nams ar bruņinieka Rolanda statuju tā priekšā, bet par vēl senākiem laikiem – nesen atjaunotā pils, kur atkal pēc dažiem gadiem atgriezīsies Nacionālais vēstures muzejs. Tāpat tūristiem iespaidīgas šķiet senās baznīcas, aicināt aicina mazie krodziņi un bruģētās ieliņas.

Tomēr arī mums, vietējiem, ir vēl daudz ko atklāt par sirmo Rīgu. Piemēram, vai zinājāt, ka zem Latviešu biedrības nama tecēja upe? Vairāk par to lasiet šeit. Vai arī to, kādus stāstus glabāja vecā Lucavsala? Tie atrodami šeit.

Viļņa Lietuvā

Фото: Shutterstock


Mēdz teikt, ka Rīga ir zaļākā Austrumeiropas pilsēta, tomēr arī Viļņa varētu pretendēt uz šo titulu. Skats no Ģedimina kalna vai atpūta radošajā Užupis republikā Viļņu atklāj kā tiešām skaistu vietu, ko apmeklēt. Tikai trīs līdz četru stundu brauciena attālumā no Latvijas – tā ir ideāls galamērķis īsām brīvdienām.

Viļņas vecpilsētā noteikti vērts apskatīt gan veco universitātes kompleksu, gan brīnišķīgās baznīcas, īpaši balto pilsētas katedrāli, ielūkoties neskaitāmajos itāļu stila pagalmiņos, bet pēc tam doties pastaigā un uzkāpt visos trijos kalnos, kas pilsētu padara tik ļoti atšķirīgu no Rīgas.

Ko apskatīt Viļņā?

Porto Portugālē

Фото: Shutterstock


Porto atrodas valsts ziemeļos, kas ļauj secīgi sākt Portugāles apskati tieši ar šo pilsētu, kas reiz bijusi arī valsts galvaspilsēta. Arī tā ir iekļauta UNESCO mantojuma sarakstā. Pilsētā atrodami dažādu laikmetu arhitektūras paraugi.

Porto celta kalnainā apvidū, ko uz pusēm sadala Douro upe. Tās kreisajā krastā esošo pilsētas daļu jau sauc par "Villu Novu de Gaiju". Upei pāri ved daudzi tilti, taču ievērojamākais (karaļa Luija I), ko projektējis Gustavs Eifelis, sākas tieši no centra, un pa tā augšējiem metāla arku laidumiem kursē tikai vilcieni. Gājējiem no vairāku desmitu metru augstuma paveras brīnišķīga pilsētas panorāma, bet autobraucējiem jāsamierinās ar ne tik iespaidīgu skatu, šķērsojot upi pa leju, taču tā var labāk apskatīt senās koka laivas, kas kādreiz pārvadāja vīna mucas, bet nu noenkurotas upē.

Turpat krastmalā meklējama viena no senākajām portvīna darītavām Porto "Sandeman" (1790), kas piedāvā gan degustēt portvīnus, gan apskatīt muzeju.

Interesanta vieta, ko apskatīt Porto bez klasiskajiem tūrisma objektiem, ir, piemēram, "Lello & Irmão" grāmatnīca. Šo grāmatu veikalu, kas Porto darbojas kopš 1906. gada, Dž. K. Roulinga esot izmantojusi kā "Harija Potera grāmatnīcas" prototipu. Tā grāmatu mīļus fascinē ar iespaidīgo arhitektūru, turklāt tā atzīta arī par pasaules trešo labāko grāmatnīcu. Ēka, kurā atrodas grāmatu veikals, ir jūgendstila arhitektūras paraugs ar gotikas elementiem. Tās krāšņais interjers veidots no koka un stikla, bet sarkanās kāpnes uzreiz piesaista ikviena apmeklētāja uzmanību. Grāmatnīcas adrese: Rua das Carmelitas 144. Tajā visērtāk nokļūt, braucot ar metro.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !