Zvārtes iezis ir viens no gleznainākajiem Devona smilšakmens iežu atsegumiem ne tikai Gaujas nacionālajā parkā, bet arī Latvijā. Te var iziet ierasto apļveida taku pāri straujai Amatas upei, uzkāpjot Zvārtes ieža kraujas virsotnē, no kurienes paveras patiešām skaistas ainavas, zina stāstīt Facebook profila "Idejas tavām brīvdienām" veidotājas, kas 2016. gada vasarā izstaigājušas skaistās vietas.

Zvārtes iezis ir valsts nozīmes aizsargājamais ģeoloģiskais dabas piemineklis, tas atrodas Amatas novadā, Amatas upes krastā.

Tā kā Amata ir viena no straujākajām, krāčainākajām un tīrākajām Gaujas pietekām, tad gleznainu un pastkartēm līdzīgu dabas skatu te netrūkst. Zvārtes ieža izcilni veido smilšakmeņi, tā augstums ir iespaidīgi 20 metri. Turklāt šogad šeit atjaunots gājēju tilts pāri Amatai, trepes un ierīkoti papildu galdiņi atpūtniekiem.

Blakus populārajam izcilnim atrodas Amatas kreisā krasta devona iežu atsegums, kura kopgarums ir 200 metri un maksimālais augstums – 44 metri. Ainavu kraujas burvību vislabāk iespējams redzēt, uzkāpjot uz kraujas. Tad ir redzams, kā smilšainā krāsu palete ar baltiem, sārtiem, violetiem un pelēkiem toņiem veido skaistas krāsu saspēles. Dabas krāsas savijas un plūst, rotājot kraujas senos krastus, stāsta "Idejas tavām brīvdienām" veidotājas.

Lejā var noiet pa koka taku, kas izvijas caur egļu mežu, vērojot papardes un meža augus. Kāpiens augšā un pastaiga pa meža taku ir neaizmirstama un samērā viegla atpūta visiem – gan jauniem cilvēkiem, gan ģimenēm ar bērniem un arī vecāka gadagājuma atpūtniekiem.

Iepretim Zvārtes iezim izbūvēta skatu platforma, uz ko ved jauna grants seguma taka. Pie Zvārtes ieža ir labiekārtots stāvlaukums, atpūtas vietas, ugunskura vietas, telšu vietas, tualetes. Lai arī Zvārtes iezis ir pats atpazīstamākais un populārākais, šeit apskatāmi vēl citi – Ķaubju, Stūķu, Dzilnas, Miglas, Zemā, Lustūža, Vizbulīšu, Veclauču, Dambja, Vizuļu un Iļāku ieži. Tos atradīsiet, izejot ģeoloģisko Amatas taku posmā no Melturu līdz pat Veclauču tiltam vai laivojot pa upi. Pavasaris tam būs labākais laiks.

Iepretim Zvārtes iezim atrodas arī apmeklētāju centrs, kur izveidota ekspozīcija par senajām raganu zintīm un derīgajiem augiem. Ap pakalnu apliecas taka "Meža mātes valstībā", kur var iepazīt 18 koku un krūmu sugas un uzzināt, kas par tiem sacīts latviešu tautas ticējumos un paražās. Sena leģenda vēsta, ka Zvārtes iezis bijusi populāra raganu pulcēšanās vieta, bet blakus esošajā Raganu pļaviņā notikušas dažādas vellišķīgas aktivitātes un aktīva buršanās.

Jāpiebilst gan, ka šī skaistā dabas objekta apskate ir par maksu. Vairāk informācijas šeit.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!