Foto: latgale.travel
Garās brīvdienas strauji tuvojas, tāpēc jāsteidz jau laicīgi izplānot kaut vienas dienas pavadīšanu ārpus mājas. Pavasarī īpaši patīkamas pastaigas var izbaudīt dažādās dabas un purva takās – Latgalē to ir patiesi daudz, un katra no tām īpaša un skaista.

Šoreiz dabas takas izvēlēties palīdzējuši Latgales reģiona tūrisma asociācijas un novadu tūrisma informācijas centru speciālisti, bet vēl citas dabas takas visā Latvijā atradīsi šajā kartē.

Andrupenes purva taka

Aiz muzeja "Andrupenes lauku sēta" vārtiem dabas draugus gaida Andrupenes purva taka – takas kopējais garums ir apmēram 750 metru. Koka kāpnītes ved no pakalna lejā, kur reljefa pazeminājumā izveidojies augstais jeb sūnu purvs.

Foto: latgale.travel

Laipas izved zemām priedītēm apaugušā purva klajumā, kur paralēli var izjust viegli reibinošo purva vaivariņu smaržu, īpaši to ziedēšanas laikā pavasarī un vasaras sākumā. Ejot pa laipu, var iepazīties ar purva veģetāciju, ko pārstāv pēc minerālvielām mazprasīgi augi.

Adrese: Skolas iela 5, Andrupene, Andrupenes pagasts, Dagdas novads
GPS: 56.189622, 27.398074
Tel.: +371 26458876, laukuseta@inbox.lv

Teirumnīku purva taka

Foto: DELFI

Teirumnīku purvā, kas atrodas starp Lubānu un Orenīšu dīķiem, izveidota ap 800 metru gara laipu taka, kas tūristus iepazīstina ar augstā purva ainavu, Teirumnīku ezeru un purva augu valsti. Teirumnīku purva laipu taka nav lokveida – tas nozīmē, ka gājiena sākumpunktā var atgriezties, ejot atpakaļ pa laipu vai arī pa meža ceļu, kas met loku gar purva malu.

Foto: latgale.travel

Taka ved gar Teirumnīku ezera krastu, kur iekārtota arī atpūtas vieta. Tāpat šeit pieejama autostāvvietā, kā arī iespējams noorganizēt ekskursiju. Plašāk par purva taku lasi šajā rakstā.

Adrese: Nagļu pagasts, Rēzeknes novads
GPS: 56.700657, 26.884610
Tel.: 28301143, www.zvejnieki.lv

Adamovas dabas taka

Foto: latgale.travel

Došanās uz Adamovas dabas taku sniedz unikālu iespēju iepazīt dabu tās daudzveidībā. Šeit ir izveidojušies optimāli apstākļi bagātīgās floras un faunas eksistencei – Adamovas takas garums ir 1,8 kilometri. Takas konfigurācija ir sarežģīta, jo tā met cilpas un ved gan augšup, gan lejupejoša.

Takas sākums ir Krāslavā, no skatu laukuma, iebraucot pilsētā no Daugavpils puses. Šeit paveras apburošs skats uz Daugavas ieleju.

Adrese: Augusta ielas sākums, Krāslava
Tel.: +371 656 22201, www.visitkraslava.com

Piedrujas taka Daugavas ielejā, Daugavas akmens

Foto: latgale.travel

Šī dabas taka atrodas Piedrujā, Daugavas augšteces senlejā, Augšdaugavas aizsargājamo ainavu apvidus teritorijā, kas ir bagāta ne tikai ar retiem un aizsargājamiem augiem un dzīvnieku sugām, bet arī vēstures pieminekļiem.

Upes krastā atrodas Daugavas akmens. Uz tā iekalts Daugavas vārds septiņās valodās: igauņu, somu, krievu, poļu, vācu, līvu un latviešu. Autors – Vilnis Titāns. Novada tūrisma speciālisti iesaka taku izstaigāt gida pavadībā.

Līdzi noteikti jāņem personu apliecinošs dokuments, kā arī nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, jo šī ir pierobežas zona.

Adrese: Piedruja, Piedrujas pagasts
Tel.: +371 26357228, www.visitkraslava.com

Tabores dabas izziņas taka un Odu taka

Foto: latgale.travel

Tabores dabas izziņu taka atrodas Lielā Gusena ezera krastā, gleznainā apvidū ar dabiski saglabātiem apskates posmiem, kā arī diviem labiekārtotiem laukumiem veselīgai atpūtai. Takas kopgarums ir 1,3 kilometri, un tajā atrodas 15 pieturas ar informācijas stendiem un atraktīviem uzdevumiem. Taka iekārtota ar mērķi, lai katrs ceļotājs varētu papildināt savas zināšanas par dabas objektiem un gūtu estētisku gandarījumu.

Līdzi noteikti jāņem personu apliecinošs dokuments, kā arī nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, jo objekts atrodas pierobežā.

Adrese: Robežnieki, Robežnieku pagasts
Tel.: +371 656 29533, www.visitkraslava.com

Zirgu sētas "Klajumi" Odu taka

400 metrus garā taka iepazīstina ar meža un purva ainavām, kurās var aplūkot dažādus augus – nārbuļus, cūkaušus, interesanti saaugušus kokus.

Foto: latgale.travel

Vēl ir iespēja viesoties "purva koncertzālē", meža vērī, aplūkot mežacūku rakumus.
Arī šeit līdzi noteikti jāņem personu apliecinošs dokuments, kā arī nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Adrese: Kaplava, Kaplavas pagasts
Tel.: +371 29472638
ilze.stabulniece@inbox.lv, www.klajumi.lv

Dabas parks 'Daugavas loki'

Foto: latgale.travel

Dabas parks "Daugavas loki" izveidots, lai saglabātu unikālos dabas kompleksus, dabas, kultūrvēstures vērtības un maz pārveidotās savdabīgās ainavas Daugavas augšteces senlejas Naujenes – Krāslavas posmā.

Daugavas loki tiek uzskatīti par senākajiem ielejas veidojumiem Latvijā. Dabas parks "Daugavas loki" kā daļa no aizsargājamo ainavu apvidus "Augšdaugava" 2004. gadā tika atzīts par NATURA 2000 teritoriju, bet 2011. gadā iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā.

Foto: latgale.travel

Adrese: Naujenes, Tabores, Vecsalienas, Skrudalienas, Salienas pagasti
GPS: 55.913022, 26.813416
Tel.: +371 65471321, +371 26532508, naujenesmuzejs@inbox.lv

Markovas izziņu taka

Foto: latgale.travel

Taka atrodas dabas parka "Daugavas loki" teritorijā un viena no mazākajiem latgaļu pilskalna – Markovas pilskalna – apkārtnē.

Markovas izziņu taka ir aptuveni 1,6 kilometrus gara – gar to plūst Putānu strauts un iespējams apskatīt arī Putānu strauta akmeni. Šajā vietā sastopamas vairākas aizsargājumu augu sugas, piemēram, meža vizbuļi un atvašu saulrieteņi. Takas garumā apskatāmas sausās pļavas ar raksturīgām augu sugām, sausie priežu meži, vēl arī novērojamas vaboles – koksngrauži.

Ejot pa taku, paveras brīnišķīgi skati uz Slutišķu sādžu, Slutišķu vecticībnieku lauku sētu un Daugavu.

Markovas izziņu taka tika atklāta 1994. gada maijā, aizsākot Daugavas svētku rīkošanu. Laika gaitā svētki ir pārtapuši Starptautiskajā tautas mākslas festivālā "Augšdaugava", kas 2018. gadā notiks 20. maijā.

Adrese: Markova, Naujenes pagasts, Daugavpils novads
GPS: 55.916794, 26.892548,
Tel.: +371 65422818, mob.: +371 26444810, www.visitdaugavpils.lv

Istras dabas parks un Upursalas dabas taka

Foto: latgale.travel

Istras ezers un salas ir dabas liegums, kur var vērot daudzas putnu sugas. Apkārtnē atrodas vairākas "foļvarkas" jeb mazas poļu muižiņas – Konecpole, Annapole u.c. Vecslabadas ciema centrā atrodas senais pilskalns (tā augstums ir 10 metri), no kura paveras skaista panorāma. Parka teritorijā Plisuna ezera krastā atrodas Plisuna dižakmens, kas ir valsts aizsargāts ģeoloģisks objekts. Dabas pieminekļa augstums ir trīs metri, bet apkārtmērs – 17 metri.

Adrese: Vecslabada, Istras pagasts, Ludzas novads
Tel.: +371 26370730

Upursalas dabas taka

Foto: latgale.travel

Savukārt Ciriša ezera Upursalā atrodas 17 metru augstais Upurkalns - uz salas izvietota dabas taka, kuras garums ir 1,8 kilometri. Upursala ir botāniskais liegums, kurā ir 264 augu sugas. Vairāk lasiet šeit.

Adrese: Aglona, Aglonas pagasts, Aglonas novads

Dabas parks 'Balkanu kalni'

Foto: latgale.travel

Dabas parks "Balkanu kalni" plešas aptuveni 20 hektāru platībā un ir ainaviski skaista vieta ar izteiktu un neparastu reljefu. Trijās ekskursiju dabas takās ir iespēja apskatīt koka skulptūras, interesantus dabas objektus, atšķirīgos mežu tipus, augstus paugurus un stāvas nogāzes, zvēru alas un skudru pūžņus.

Visas trīs takas kādā maršruta posmā aizved pie dziļas ielejas, kur, kā vēsta leģenda, ir nogrimusi baznīca.

Adrese: Logini, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads
GPS: 57.0682409, 27.5846969
Tel.: +371 29132664, vijakulsa@inbox.lv

Grebļa kalna dabas taka

Foto: latgale.travel

Ledāja veidotā reljefa forma – osu grēda, t.s. Grebļa kalns ir gara (pieci kilometri, relatīvais augstums 15 – 30 metri) augstu pauguru virkne ar stāvām nogāzēm, kuras izteiktākā daļa atrodas starp Pintu un Šešku ezeriem.

Uz tās augošie priežu meži ar vairākām retām augu sugām ir aizsargājams biotops. Grebļa (arī Āža un Kausu kalns) kalna apskatei ir izveidota taka, kuru vēlams izstaigāt gida pavadībā. Par šejienes bioloģisko daudzveidību liecina, piemēram, fakts, ka lieguma teritorijā ir konstatētas vairāk nekā 500 tauriņu sugas.

Apmeklējot dabas taku, līdzi jābūt derīgai pasei (identifikācijas kartei) un speciālai caurlaidei (atļaujai), kas ļauj uzturēties pierobežas joslā.

Vairāk par šo taku lasiet šeit.

Adrese: Meikšāni, Pasienes pagasts, Zilupes novads
Tel.: +371 28656530, ilgaivanova@inbox.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!