Foto: SIA Gulbenes-Alūksnes bānītis
Gulbenes novadā iespējas izklaidēm, izzinošām ekskursijām, laiskai atpūtai un dabas baudīšanai ir dažādas. Tāpēc kopā ar Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centru piedāvājam ieskatu košam un bagātīgam brīvdienu maršrutam.

Dabas baudīšana: skatu tornis, vieta sapņotājiem un Goda kalns

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Pagājušajā gadā Gulbenes novada Beļavas pagastā tika atklāts Kārtenes skatu tornis, no kura paveras skats uz gleznainajām Ziemeļvidzemes ainavām un Pinteļa ezera izliekumiem. Vēja šalkas bērzos, putnu dziesmas un skaistie lauki ļaus jums uz mirkli apstāties steidzīgajā ikdienā.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Gulbenes novada Jaungulbenē, senajā Rijas kalnā, ir izvietoti 14 unikāli vides objekti, kas atspoguļo latviešu darba tikumu. Goda kalnā ir atrodami tādi darbarīki kā bišu strops, vērpjamais ratiņš, sprigulis un grābeklis, vārpstiņa, lize un citi darbarīki.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Litenē no strādīgiem latviešiem var kļūt par sapņotājiem. Tur ir atklāta Pededzes upes zaļā promenāde un sapņu templītis. Tā ir skaista vieta piknikam, relaksējošai atpūtai, kā arī pat vieta kāzu un jubileju svinībām, kur arī var baudīt Litenes muižas apkārtnes daili. Sapņu tempļa grīdu rotā mozaīka no nelieliem akmens gabaliņiem.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Turpat, Litenē, iespējams izzināt akmeņus. "Latvijas pusdārgakmeņu" darbnīcā vari doties izzinošā ekskursijā, kurā ir apskatāmi uz lauka atrasti pusdārgakmeņi. Darbnīcā iespējams vērot to apstrādes procesu – būsi pārsteigts par to, kā izskatā vienkāršs akmens pārtop par rotaslietu. Starp citu, uz darbnīcu vari paņemt līdzi arī savu akmeni, tur pārbaudot, vai tas ir pusdārgakmens.

Gulbenes novada Stāmerienas pagasts var lepoties ar vairākiem ezeriem vienuviet un pa vienu no tiem, Stāmerienas ezeru, vari doties arī ekskursijā ar kuģīti. Arī tā ir vieta, kur vienu stundu garā izbraucienā iespējams izbaudīt saulainas vasaras dienas, svaigo gaisu un burvīgos ezera skatus.

Ko apskatīt pilsētā: bānītis, elektrovilcieniņš un tirdziņš

Foto: Andris Biedriņš

Gulbenes pilsēta tūristiem vienmēr ir asociējusies ar vienīgo, regulāri kursējošo Gulbenes-Alūksnes bānīti. Tas jau šajā gadā svinēs savu 115. dzimšanas dienu, bet gaidot Bānīša svētkus, arī ikdienā ir iespējams doties braucienos un piedzīvot improvizētu laupītāju uzbrukumu.

Tāpat doties var arī uz Gulbenes depo, kur var novietot lokomotīves gan uz šaursliežu, gan platsliežu ceļiem, kā arī redzēt remonta darbnīcu. Apskatāms arī Latvijā vienīgais griezulis ar divu platumu sliežu ceļiem.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Ja Gulbenes Dzelzceļa stacijā saimnieko Bānītis, tad pa Gulbenes pilsētu dodies ekskursijā ar elektrovilcieniņu. Nepilnu stundu garā izbraucienā gida pavadībā var uzzināt interesantus faktus par Gulbenes pilsētas vēsturi un attīstību, kā arī iepazīt abus vēsturiskos centrus. Mazais, ērtais vilcieniņš kursē katru dienu (ar tā kursēšanas laikiem variet iepazīties šeit). Šajā sezonā katru piektdienu un sestdienu elektrovilcieniņš pulksten 13 piedāvā īpašu reisu, kas uz 30 minūtēm piestāj pie Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja, piedāvājot iespēju apskatīt tajā esošās ekspozīcijas un izstādes.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā vari iepazīties ar pilsētas vēsturi un novada spilgto personību dzīves gājumiem. Vecgulbenes muižas klētī var apskatīt ekspozīciju "Tautsaimniecība", kur apskatāmas vairāk nekā 1300 krājumu vienības, kas saistītas ar Gulbenes novada vēsturi.

Lielie un mazie var darboties ar mozaīkas gabaliņiem uz magnētiskās tāfeles, lai veidotu ornamentus un aplūkotu dažādu vēsturisku informāciju, savukārt klētī var malt miltus ar rokas dzirnavām, vērpt linu pavedienus ar virvju vijamajiem kāšiem un piedalīties citās radošās aktivitātēs. Muzejs piedāvā arī dažādas mainīgās izstādes, nodarbības bērniem, kuru laikā var izveidot senas latgaļu aproces, veidot piekariņus ar zīmējumiem un piedalīties muzeja priekšmetu atpazīšanas spēlē – "Uzmini nu!".

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Gulbenes pilsētā jau vairākus gadus katra mēneša trešajā sestdienā notiek Zaļais tirdziņš, kas pulcē desmitiem tirgotājus gan no Gulbenes, gan citiem novadiem.

Vietējo labumu izgaršošana un degustācijas

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Gulbenes novadā ir vairākas saimniecības, kas piedāvā nokļūt lauku burvībā un iepazīt lauku sētas dzīvniekus, savvaļas zirgus un briežu dārzu. Tāpat iespējams doties izzinošās ekskursijās pa augu pasauli, uzzināt vīna darināšanas noslēpumiem un klausīties, kā bites dūc stropos. Tā ir lauku nesteidzīgā burvība, kuru sniegs laipnie māju saimnieki.

Pagājušajā vasarā Lizuma pagastā tūristus sāka uzņemt saimniecība "Strautiņi", kas piedāvā iespēju doties izzinošā ekskursijā pa ārstniecības augu pasauli. Varēs redzēt, kādi izskatās tējas dārzi, kuros aug kumelītes, piparmētras, izops un citas zāles, kā arī meklēt tās pļavās un mežā. Tāpat notiek tēju un dažādu augļu sukāžu degustācija.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Saimniecībā "Vecpāpani", Rankas pagastā, uz vietas audzētās ogas un augļi (avenes, upenes un āboli) pārtop gardā mājas vīnā. Ekskursijas laikā pa saimniecību iespējams izzināt vīna darināšanas noslēpumus un, protams, notiek arī degustācijas. Turpat ir pieejama atsevišķa pirts māja, drīkst makšķerēt un doties pastaigās pa izveidotu taku, kas ved uz interesantiem akmeņu krāvumiem.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Gards mājas vīns ir jābauda kopā ar sieru, tādēļ, atrodoties Gulbenes pusē, vērts apciemot arī saimniecību "Pakalnieši", kas atrodas Stradu pagastā. Tur kopš 2003. gada notiek siera ražošana un tagad arī pieejamas ekskursijas, kuru laikā var uzzināt par saimniecības vēsturi un attīstību, degustēt vairāk nekā 28 dažādu siera veidus un noskaidrot, kā ir tapušās "Pakalniešu" siera garšas.

Vai zini, kā garšo uz ugunskurā cepta maizē? Stāmerienas pagastā esošās saimniecības "Birzupes-2" saimnieks parādīs, kā tāda top un varēsi baudīt maizi ar dažādām sagatavotām saldām un sāļām piedevām.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Vēl saldākai dzīvei variet sajust medus garšu un Gulbenes novada Beļavas pagastā apciemot bioloģisko saimniecību "Lukstiņi". Tā gada siltajā laikā piedāvā iespēju apmeklēt bišu dravas, ielūkoties bišu dzīvē, aplūkot inventāru un pat apmeklēt praktiskas biškopja inventāra sagatavošanas apmācības. Saimniecībā ir pieejama dažādu medus veidu, ziedputekšņu, bišu maizes un dažādu medus maisījumu produktu degustācija un iegāde.

Kultūrvēsturiskais mantojums

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Gulbenes novads lepojas ar daudzveidīgu kultūras un vēstures mantojumu, kas ļauj iepazīt novada cilvēku sadzīvi un tradīcijas. Šajā sezonā Gulbenes novada pašvaldības aģentūra "Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs" piedāvā iespēju iepazīt septiņus Gulbenes novada kultūrvēsturiskā mantojuma centrus un ekspozīcijas par vienu cenu – 5 eiro.

Rankas pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma centrā var iepazīties gan ar pagasta, gan skolas vēstures liecībām, dažādiem sadzīves priekšmetiem, senām grāmatām, apģērbiem. Plašajās ekspozīcijas telpās iespējams uzzināt par rancēniešu sadzīvi, uzņēmību un darbīgumu.

Lejasciema kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centrā vari apskatīt patstāvīgo ekspozīciju "Lejasciema senie darba rīki un sadzīves priekšmeti" un pārbaudīt savu vērību, seno darbarīku istabā pildot interaktīvus uzdevumus – "Kas meklē, tas atrod". Centrā apskatāma arī Zentas Mauriņas piemiņas istaba, dažādas mainīgas izstādes un variet iepazīt Annas Sakses pasakas izveidotā "Ziedu takā".

Lizuma vidusskolas novadpētniecības ekspozīcijā, kas atrodas Lizuma muižas pils septiņstūru tornī, varēsi iziet cauri pagasta un skolās vēstures takām. Piecos stāvos uzzināsi par muižas laikiem, pagasta un ciema iedzīvotājiem, skolas vēsturi un novadniekiem – rakstnieku Apsīšu Jēkabu, skulptūru darinātāju Vili Zvaigznīti un aktieri Kārli Sebri. Lizuma muižas pilī, kurā šobrīd atrodas skola, apskatāma arī Zilā (Mednieku) zāle, kas ir viena no greznākajām pilī.

Tirzas pagasta novadpētniecības krātuves PSRS perioda vēstures liecību ekspozīcijā iespējams izjust padomju laika gaisotni interaktīvās nodarbībās: veidojot leģendas par vēstures liecībām, diskutējot par padomju laika periodu, piedaloties kora dziedāšanā un pat dejojot "letkisu".

Savukārt Tirzas pagasta kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijā "Ziedukalns" gida pavadībā uzzināsi par novadnieku sadzīvi un tradīcijām, senajiem amatiem un pat iespējams piedalīties tematiskās nodarbībās par apģērbu vēsturi.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Druvienā, Silmaču muzejā ir uzbūvēta brīvdabas estrāde, kas veltīta Blaumaņa izrādei "Skroderdienas Silmačos". Silmaču muzeja telpās apskatāma izrādes atribūtika, pat 1902.gada rakstītais lugas manuskripts, un apmeklētājiem ir iespēja iejusties lugas tēlos, uzvelkot tēlu kostīmus.

Foto: Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs

Netālu no Gulbenes, Ozolkalnā, atrodas ekspozīcija kordiriģentiem Imantam un Gido Kokariem. Tajā iespējams uzzināt par brāļu bērnību Gulbenes novadā, iepazīties ar dzimtas koku un apskatīt mēbeles un interjera priekšmetus, ko dāvājis Imants Kokars. Gida pavadībā dzirdēsi dažādus stāstus par fotogrāfijām un notikumiem, kas apkopotas no koncertiem, Dziesmu un deju svētkiem un citiem pasākumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!