Foto: Shutterstock
Maģiskas pilsētas un majestātiskas pilis – tā vienā frāzē varētu aprakstīt Slovākiju, kas patiesībā ir viena no aizraujošākajām Eiropas valstīm. Bieži vien tūristi nenovērtē Slovākijas savdabību, taču tā ir bagāta ar dabas un arhitektūras krāšņumu. Ja plāno doties jaunu iespaidu meklējumos uz Slovākiju, iedvesmojoties no CNN, piedāvājam iepazīt 11 apskates vērtas vietas!

Bratislava


Vīnes un Prāgas jaunākā māsa Bratislava dala savu vēsturi ar Budapeštu, jo labu laiciņu tā bija Ungārijas sastāvā. Pilsēta kopš tiem laikiem ir augusi, jo ne velti pirms 26 gadiem tā kļuva par Slovākijas galvaspilsētu.

Noteikti vēlēsies pastaigāties pa šaurajām vecpilsētas ieliņām, lai aplūkotu vēsturisko ēku fasādes un arhitektūras pērles. Vērts apmeklēt zīmīgo Bratislavas pili, kas ir viens no pilsētas simboliem. Bratislava nepievils!

Foto: Shutterstock

Šeit ir ārkārtīgi daudz dažādu interesantu muzeju, citu skaistu piļu un baznīcu, kuras aplūkot. Kā arī Svētā Maikla vārti ("Michalská brána"), kuri ir labi saglabājušies no agrākās pilsētas nocietinājumu sistēmas. Turklāt tikai pusstundas brauciena attālumā no pilsētas centra atrodas maģiskās Devinas pilsdrupas ("Hrad Devín").


Ja dodies uz Bratislavu, noteikti viens no labākajiem skatiem būs uz tautā dēvētā NLO tilta ("Most SNP"), kura nosaukums iegūts neparastā dizaina dēļ. No tā redzama visa vecpilsēta un Bratislavas pils.

Košice

Foto: Shutterstock

Kamēr Bratislavā virmo tūristu grupas, kā jau tas pienākas galvaspilsētā, Košicē, kas ir otrā Slovākijas lielākā pilsēta, cilvēku ir krietni mazāk un tā vien šķiet, ka dzīve rit nedaudz lēnāk un mierīgāk.

Košice ir ikviena fotogrāfa sapnis, jo katrs pilsētas stūris ir iemūžināšanas vērts. Pilsētas skaistums vijas ap UNESCO Pasaules mantojumā iekļauto Svētās Elizabetes katedrāli ("Dóm sv. Alžbety"), mājīgām kafejnīcām un baroka stilā celtā teātra ēkas. Pateicoties vēsturiskajām vērtībām, Košice ir viens no spožākajiem Slovākijas zelta gabaliņiem.

Ja vēlies baudīt labu kafiju, CNN iesaka doties uz kafejnīcu "Café Slavia", lai gūtu dienas kofeīna baudījumu, bet lai iestiprinātos var doties uz "Med Malina" restorānu, kurā pasniedz tradicionālos ēdienus, piemēram, pildītos pelmeņus jeb "bryndzove pirohy" un "bryndzove halusky", kas ir kartupeļu pamatēdiens ar aitas sieru.

Augstie Tatri

Foto: Shutterstock

Ikvienam, kurš meklē maciņam draudzīgu Alpu alternatīvu, Augstie Tatru kalni ir laba izvēle. Šī kalnu grēda ir vareni iespaidīga un tai ir kaut kas, ko piedāvāt ikvienam ceļotājam.

Pārgājienu cienītāji varēs doties kilometru garās dabas takās, ziemas sporta entuziasti varēs izbaudīt neskaitāmos slēpošanas kūrortus, bet savvaļas dzīvnieku mīļi varēs apmeklēt lieliskas lāču un putnu novērošanas objektus.

Un vai pieminējām par elpu aizraujošajiem skatiem? Kalni aizņem aptuveni 785 kvadrātkilometrus, no kuriem 610 atrodas Slovākijā, bet 175 kvadrātkilometri – Polijā. Pirms došanās kārtīgi izpēti kalnu tūrisma piedāvājumu, lai varētu pēc iespējas pilnvērtīgāk saplānot laiku un neapmulstu no lielā atpūtas piedāvājuma.

Bojnice

Foto: Shutterstock

Viena no senākajām Slovākijas spa pilsētām, proti, Bojnice vislabāk atpazīstama ar savu krāšņo cietoksni. Bojnices pils ar savu romānikas, gotikas un renesanses arhitektūru, gleznainajiem torņiem un gulbju dīķi priekšpusē būtu ideāla notikumu vieta jebkurai senajai pasakai.

Aizraujoša gan no ārpuses, gan no iekšpuses, tā ir tūristu visapmeklētākā vieta valstī, kā arī brīnišķīgs apskates objekts, kuru izpētīt. Ar savām grandiozajām hallēm, piemēram, grezno Zelta zāli un arī muzeju, kurā aprakstīta 12. gadsimta pils vēsture, Bojnices pils gluži vai bez vārdiem atstās ikvienu. Pils ir kļuvusi arī par "Instagram" fotogrāfu svēto avotu, pateicoties savam dizainam un nebeidzamajām foto iespējām.

Netālu atrodas arī Bojnices zoodārzs, kas ir vecākais un populārākais Slovākijas zoodārzs. Turklāt vērts apmeklēt arī UNESCO aizsargāto "Čičmany", kas atrodas tikai 45 minūšu brauciena attālumā. Tas ir apburošs, mazs ciemats, kurā visas ēkas ir apgleznotas.

Levoča

Foto: Shutterstock
Arī Levoča ir UNESCO aizsargājamo pilsētu sarakstā un tā atrodas Slovākijas austrumos. Kas šajā vietā ir tik īpašs? Levoča ir mājas vienai no vecākajām vecpilsētiņām visā Slovākijā.

Pilsētas kodols sastāv no vienas vēstures vien – iespaidīgas, šauras un senatnīgas ieliņas, kā arī neskaitāmas arhitektūras pērles. Levoča ir rekordu pilsēta, jo šeit atrodama apbrīnojamā Svētā Jēkaba bazilika ("Bazilika svätého Jakuba") un tās koka altārs, kas plūc slavas laurus kā lielākais un grandiozākais pasaulē. Šī bazilika ir viena no trijiem pilsētas laukuma dimanta gabaliņiem. Pārējie dimanti ir Vecpilsētas rātszāle, kura celta 15. un 17. gadsimtā, kā arī Evanģēliski luteriskā baznīca, kuras celšana tika sākta 1837. gadā.

Tuvējais Slovāku Paradīzes nacionālais parks( "Slovensky Raj") piedāvā dažādas pastaigu takas un apskates objektus. Var apskatīt un izstaigāt gan dziļas aizas, gan nofotografēties pie zaļumiem apaugušajiem ūdenskritumiem, kā arī uzkāpt skatu tornī un aplūkot visu apkārtni ar putna acīm.

Spišas pils

Foto: Shutterstock

Pils ir spoži iekārtojusies kalna virsotnē un no augšas skatās uz nebeidzamajām Slovākijas austrumu ielejām. Celta 12.gadsimtā, un pilnībā pamesta jau 18. gadsimtā, tā kalpo kā atgādinājums par Slovākijas vētraino vēsturi un ir viena no lielākajām pilīm Eiropā pēc platības, skaidrots CNN.

Lai gan kopš 1780. gada, kad tā tika izpostīta ugunsgrēkā, tā nav atjaunota, tūristi tāpat var apmeklēt UNESCO mantojuma pilsdrupas. Iekšā apmeklētāji var uzzināt visu par pils vēsturi, kā arī aizraut elpu pagātnes varenībā.

Vērts apmeklēt arī tuvumā esošo "Spišské Podhradie", kur atrodas viena no skaistākajām un grandiozākajām kristiešu baznīcām Slovākijā – Svētā Mārtiņa katedrāle.

Bardejova


Foto: Shutterstock

Šī pilsēta atrodas Slovākijas ziemeļaustrumos un ir slavena ar savu viduslaiku stilu. Turklāt tās ainava ir viena no visgleznainākajām visā valstī. Tūristi var apmeklēt Svētā Egidiusa monumentālo baziliku ("Bazilika minor sv. Egídia"), lai apbrīnotu izcilos gotiskos altārus vai uzkāptu bazilikas tornī, dzenoties pēc skaistākajiem vecpilsētas skatiem. Savukārt muzejā, ko jāmeklē pēc nosaukuma "Šariš", atrodas viens no vērtīgākajiem artefaktu krājumiem visā valstī.

Bardejovas nomalē atradīsi arī lielisku vietu atpūtai, proti, spa "Bardejovske Kupele". Tajā ir vairāki dziednieciskie avoti, sauja modernu spa kūrortu un ievērības cienīgs brīvdabas folkloras muzejs. Ko gan atvaļinājumam vairāk vajag?

Trenčina

Foto: Shutterstock

Meklējama valsts rietumos, Trenčina ir vēl viens burvīgs galamērķis krāšņām ainavām. Centrālajā kvartālā paveras brīnumains skats uz grandiozo Trenčinas pili, kas paceļas virs jumtu korēm.

Pilsēta piedāvā dažādas aizraujošas izpētes iespējas. Var apstaigāt vecās pils mūra sienas, ar pirkstiem velkot pa raupjo akmens krāvumu un iztēlojoties, kā bija dzīvot toreiz. Izstaigāt vecpilsētas ieliņas un apbrīnot jūgendstila stila viesnīcu ''Elizabete''' un relaksējoši ieelpot Slovākijas atmosfēru. CNN iesaka – ja vēlies baudīt labu kafiju, dodies uz "Coffee Sheep". Tā atrodas vecpilsētā, kādā klusā, klusā ieliņā. Kā to atrast? Ļaujieties vilinošajai kafijas smaržai!

Banska Štjavnica

Foto: Shutterstock
Paslēpusies mežu aizsegā, atrodas viena no skaistākajām Slovākijas mazpilsētām – UNESCO sargātā Banska Štjavnica. Reiz bijusi lielākais kalnrūpniecības centrs, bet tagad par bagātīgo pilsētas vēsturi var izzināt apmeklējot Kalnrūpniecības muzeju un ieejot vēsturiskajā šahtā.

Protams, arī šai pilsētai ir bagātīga vecpilsētas daļa. Tai ir interesants izveidojums, proti, tā atgādina čūsku. Sākot ar Svētās Trīsvienības kolonnām, līdz 15. gadsimta gotiskajām baznīcām – pilsētā ir it viss, kas neļauj novērst uzmanību. Viena no interesantākajām vietām, ko apmeklēt, ir mākslīgi radītais ūdenskrātuvju tīkls, kurš radīts, lai nodrošinātu enerģiju kalnrūpniecības nozarei. Tagad atlikušie 24 rezervuāri paver plašas iespējas ūdenssporta priekiem un peldēm. Viens no labākajiem pilsētas skatiem būs no netālu esošajiem kalniem.

Kežmaroka

Foto: Shutterstock
Šī mazā, vēsturiskā pilsēta ir viena no vismazāk pazīstamākajām valsts bagātībām. Kādreiz ievērojamais tirdzniecības centrs Kežmaroka ir ārkārtīgi interesanta vieta, ko apmeklēt.

Pilsēta ir pievilcīga savā iespaidīgajā dažādībā – tajā ir UNESCO aizsargāta protestantu koka baznīca, gleznaina renesanses mūra pils, dažādas krāšņas baznīcas un elegants centrālais laukums, kurā dominē skaists rātsnams. Pilsēta ir arī burvīga vieta, kur izpētīt Augsto Tatru burvību.

Īsa brauciena attālumā no Kežmarokas atrodas iespaidīgā Lubovnas pils, kura izdaiļo šī reģiona izcilo viduslaiku vēsturi.

Zemo Tatru nacionālais parks

Foto: Shutterstock

Slovākija ir ārkārtīgi skaistas dabas zeme un Zemo Tatru nacionālais dabas parks ir viens no tās dārgumiem. Parks, kurš aizņem vairāk nekā 1000 kvadrātkilometru lielu platību, ir lielākais visā valstī, skaidro CNN.

Šīs vietas apciemojums parasti ietver kalnu ainavu baudīšanu, daudzo ieleju pētīšanu un nokāpšanu iespaidīgajās ledus alās. Slēpošanas entuziasti būs sajūsmā, izmēģinot nogāzes, kas ir pazīstamas kā viens no ziemas labākajiem atpūtas galamērķiem visā Centrāleiropā.

Slavējot iespaidīgās stalaktītu alas un kristāldzidros ezerus, nedrīkst aizmirst aplūkot Brīvības alu ("Demänovská jaskyňa slobody"), kura ir visapmeklētākā ala visā Slovākijā. Tā ir maģiska vieta, kuru izpētīt!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!