Foto: DELFI
Braša soļošana pa koka laipu vai mierpilna pastaiga gar ezeru – katra no šīm aktivitātēm jau skan kā lieliska ideja brīvdienu pavadīšanai, savukārt, ja tās apvieno, fantastiska atpūta garantēta. Šajā reizē "Tūrisma Gids" iepazīstina ar piecām koka laipām Latvijā, kas stiepjas ezeros.

Koka laipa Katvaros


Dodoties pa varenu aleju Limbažu novada Katvaru pagastā, iespējams nokļūt burvīgā vietā – pie Katvaru ezera, kas izceļas ar savu ainavu un labiekārtoto apkārtni.

Īpašu šo vietu padara vairāki iemesli, tomēr kā viena no ievērojamākajām niansēm ezera apmeklētājiem varētu šķist skaistā koka laipa, kas ieved ezerā un ļauj palūkoties uz tuvējām teritorijām no cita skatu punkta.

Laipa atklāta 2018. gadā, un tās būvniecībā ieguldīti četri gadi. Tā tapusi, pateicoties biedrībai "Katvaru ezers" un Jānim Krūmiņam. Laipa piedāvā nelielu pastaigu pa koka celiņu, līdz atduras pret lielāku platformu, kur Latvijas apceļotājiem ierīkota neliela atpūtas vieta – koka galdiņi un soliņi, ļaujot uzkrāt spēkus un mierpilni izbaudīt ezera burvību.
Foto: DELFI

Koka laipas sākumpunktā atrodams arī informācijas stends ar pieejamajām apkārtnes aktivitātēm un citu svarīgu informāciju, kā arī turpat atrodas neliela piknika vieta.

Lasīt vairāk

Kaņiera ezera niedru takas laipa

Foto: Sanita Muceniece

Lai arī samērā īsa, Kaņiera ezera niedru taka var patīkami pārsteigt ar labiekārtoto maršrutu starp niedru džungļiem.

Nokļūstot šajā iecienītajā vietā, atpūtniekus stalti sagaida putnu vērošanas skatu tornis, kurā var uzkāpt un pārredzēt niedrājus, kā arī apkārt esošos teritorijas mežus no augstāka skatupunkta. Tāpat no šī torņa vērīgākie un uzmanīgākie var pameklēt kādus putnus, kas iemīļojuši šo vietu.
Kad tas izdarīts, noteikti vērts doties pastaigā arī pa niedru taku, ko īpašu padara tas, ka daļa no veicamās distances atrodas uz pontoniem, tādējādi nedaudz šūpojoties līdz ar vējā skartajām niedrēm. 2013. gadā izveidoto taku un laipu ieskauj zaļš biezoknis niedru, caur kurām neko nevar saredzēt, tāpēc sajūtas, dodoties šajā maršrutā, ir visai unikālas.

Lasīt vairāk

Pastaigu laipa Kazdangā

Foto: Alise Lūse

Kazdangas parks ir lielākais Latvijā – tas sniedzas gandrīz 200 hektāru plašumā. Parka veidošana aizsākusies jau 19. gadsimta sākumā un laika gaitā parkā ir iestaigātas daudzas takas, kas ļauj izbaudīt ainavisko parku ar vairāk nekā 200 sugu kokiem un krūmiem, kā arī vairāk nekā 150 putnu sugām.

Līdz ar jaunās 190 metru garās ezera laipas un trīs metrus augstās skatu platformas izbūvi Kazdangas dzirnavezerā, garo dabas taku cienītājiem ir pavērusies lieliska iespēja apvienot dabas takas abas parka daļas (Valātas parka daļa un Šēfera birzs) abpus ezeram un iziet maršrutu ar kopējo distanci deviņu kilometru garumā.

Laipa sniedz milzīgu pievienoto vērtību Kazdangas parkam, savienojot abus ezera krastus, savukārt skatu platforma ļauj vērot ezera niedrāju un tajā sastopamos putnus un citus ezera iemītniekus no augšas.

Maršrutu ieteicams sākt pie Kazdangas parka labirinta sporta un atpūtas laukumā, kur var atstāt arī auto. Maršruts veidots divos lielos lokos, orientēties palīdzēs ik pa posmam izvietotās informatīvās norādes un uz kokiem krāsotais taku marķējums ar dzeltenām, zaļām un sarkanām norādēm.
Šis labiekārtotais maršruts ar vairākām pa ceļam izvietotām atpūtas vietām lieliski piemērots arī velobraucējiem (pilī pieejama arī velonoma), nūjotājiem un skrējējiem. Atsevišķi takas posmi, tostarp ezera laipa, pieejami arī cilvēkiem ratiņkrēslos un vecākiem ar bērnu ratiņiem, bet Valātas parka daļai raksturīgs sarežģītāks reljefs un gravas.

Lasīt vairāk

Vilgāles ezera laipa

Foto: Publicitātes foto

Kuldīgas novada Vilgāles ciemā meklējama Vilgāles ezera laipa. Laipa ir 80 metrus gara, ļaujot lūkoties uz mierīgo ezeru un niedru džungļiem.

Vilgāles ezers ir lielākais ezers Kuldīgas novadā. Tas atrodas 14 kilometru attālumā no Kuldīgas. Ezeru iecienījuši makšķernieki un atpūtnieki. Pie ezera ierīkota ģērbtuve un izveidota atpūtas vieta. Netālu no ezera atrodas Vilgāles estrāde, to ar ezeru savieno kāpnes ar vairākiem skatu laukumiem.

Lasīt vairāk

Liepājas ezera laipa


Foto: Viesturs Radovics, DELFI

Skaista izvēle būs arī Liepājas ezera Zirgu salas taka. Tas sastāv no celiņu tīklojuma, kā arī koka laipas, kas stiepjas ezerā, un skatu platformas. Tāpat pastaigu cienītājiem pieejami trenažieri, kā arī atpūtas vietas ar piknika galdiem.

Savukārt tālāk ceļš ved pa šauru dambi, kas iestiepies Liepājas ezerā. Tur arī meklējams skatu tornis, kas ļaus uz apkārtni paraudzīties no cita rakursa un izbaudīt skaisto dabu.

Zirgu salas taka ir cilpveida un stiepjas aptuveni divu kilometru garumā vienā virzienā. Laipa ir piemērota cilvēkiem ratiņkrēslos un vecākiem ar bērnu ratiņiem, tomēr vērts piebilst, ka takas posms pie dambja var būt apgrūtinošs seguma akmentiņu dēļ.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!