Foto: Viktorija Tribocka
Ja kādā no Latvijas pastaigu takām kaut reizi ir paviesojies teju ikviens latvietis, tad tā noteikti ir Lielā Ķemeru tīreļa laipa. Un ne velti tā ir viena no iecienītākajiem atpūtas galamērķiem, jo šeit iespējams redzēt ne tikai tādus augus, kas nav sastopami nekur citur, bet arī vērot putnus un vienkārši atjaunot spēkus.

Kā stāstīts Ķemeru Nacionālā parka mājaslapā, Lielā Ķemeru tīreļa laipa arī ir populārākais apskates objekts visā parkā, un tā ļauj iepazīt cilvēka darbības neskartu augsto sūnu purvu.
Lielais Ķemeru tīrelis ir viens no lielākajiem sūnu purviem Latvijas piekrastē – tā platība ir 5000 hektāru. Purva vecums ir ap 8000 gadu. Tam ir raksturīgs iegarenu ezeriņu jeb akaču labirints, kas tam piešķir īpašu ainaviskumu.

Tīreļa laipa ir būvēta no koka dēļiem. Tās kopējais garums ir 3,4 kilometri. Taku veido divi apļi, kas izvietoti līdzīgi kā astotniekā, līdz ar to ir iespēja izvēlēties tuvāko, "mazo" apli , kas ir 1,4 kilometrus garš, vai iet visu maršrutu, kas stiepjas 3,4 kilometru garumā. Lielākajā aplī ir izbūvēts skatu tornis.

Augstajā purvā var redzēt tādus augus, kādi neaug nekur citur, piemēram, kukaiņēdāju augu – raseni. Mēģinot to ieraudzīt laipas malā, ņem vērā, ka augs ir neliels – tikai trīs līdz piecus centimetrus augsts. Ejot pa laipu, parasti izdodas ieraudzīt arī dažādus putnus – mazi pelēki putniņi, kas čivina priedīšu galotnēs, visticamāk, ir koku čipstes. Laipas tuvumā mīt baltās cielavas, bet rudeņos tālumā bieži var dzirdēt dzērves.

Pirmā laipa Lielajā Ķemeru tīrelī tika izbūvēta jau 2000. gadā. Tās pamatā daļēji tika izmantota padomju laikā ierīkota laipa, kas veda uz purva meteoroloģisko staciju (meteoroloģiskās stacijas darbība tika pārtraukta 1990to gadu vidū). Ļoti intensīvās slodzes dēļ laipa tika nolietota tā, ka to vairs nebija iespējams saremontēt un bija jāmeklē līdzekļi laipas dēļu pilnīgai nomaiņai, tāpēc 2008. gada beigās drošības apsvērumu dēļ laipa tika slēgta. Laipa tika rekonstruēta Eiropas Savienības finansēta projekta ietvaros un oficiāli atklāta 2013. gada 9. augustā.

Taku iespējams apmeklēt visu gadu, bet skaistākās ainavas purvā vērojamas pavasarī un rudenī. Laipas apmeklējums ir par brīvu, bet auto novietošana stāvlaukumā tūrisma sezonā maksā 2 eiro.

Turpinājumā neliels ieskats pastaigā pa Lielā Ķemeru tīreļu laipu.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!