Gan ģimenēm ar bērniem, gan studentu, draugu un kolēģu kompānijām lieliska iespēja vasarā pabūt kopā, izbaudot dabas burvību, spēku un arī veldzi, vienmēr būs laivojot. Zemgalē par to ir īpaši domāts, un novadi piedāvā dažādus ūdensceļus visām gaumēm, kā arī dažādām grūtības pakāpēm. Atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko maršrutu un doties jaunā piedzīvojumā, aicina Zemgales plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Lujāne.

Iepazīsti Daugavas vērtības (Aizkraukles novads)

Iepazīt plašo Daugavu, apskatīt Oliņkalnu, Krustalīča un Kraukļa klintis, Staburaga piemiņas vietu un vēl dažādus apskates cienīgus objektus iespējams vienas dienas ceļojumā, laivošanas maršrutu uzsākot kempingā "Annas klints" un noslēdzot laivu piestātnē "Gundegas" Koknesē. Maršruta garums ir apmēram 19 kilometri, taču, ja ir vēlme, to var pagarināt un doties līdz pat Aizkrauklei.

Noderīgi: pirms brauciena vēlams sagādāt kartes, informācijas materiālus, kurus ērti var saņemt Aizkraukles novada un Kokneses tūrisma informācijas centrā, Pļaviņu tūrisma informācijas punktā un mājaslapā visitaizkraukle.lv.

Laivošana pa Mēmeli, Mūsu un Lielupi (Bauskas novads)

Satekot Mūsai un Mēmelei, Bauskā sākas Lielupe. Vietējie šo vietu sauc par Ķirbaksalu, un tā apvīta leģendām, taču šīs upes laivotājiem piedāvā ne tikai stāstus, bet arī īpašas Lietuvas pierobežas ainavas, Zemgales plašumus un dolomīta atsegumus. Divu dienu maršrutā no Kurmenes līdz Bauskai (48 kilometri) pa ceļam varēs apskatīt vairākas īpašas baznīcas, muižas un parkus, bet noslēgt ceļojumu pie Bauskas pils. Īsāku izbraucienu cienītāji var doties no Bauskas līdz Mežotnes pilskalnam (11 kilometri veicami piecās stundās).

Noderīgi: laivu nomu šajos maršrutos un labiekārtotas atpūtas vietas piedāvā vairāki uzņēmēji, par kuriem plašāku informāciju var meklēt www.visit.bauska.lv. Tāpat nesen izdota praktiska tūrisma karte "Iekustini Lielupi", kas noderēs visiem laivotājiem.

Pils skati Dobelē (Dobeles novads)

Kad rodas piekusums no gariem ūdensceļiem, Dobele piedāvā dažādas ūdens izklaides pašā pilsētas centrā. Jaunajā aktīvās atpūtas objektā "Dobeles pils skati", kas atrodas iepretim Livonijas ordeņa pilij, Bērzes upes krastā pieejama laivu, kajaku, katamarānu, kā arī SUP dēļu noma.

Pa Daugavas salām un krācēm (Jēkabpils novads)

Patiesu piedzīvojumu meklētājiem īstais būs vienas vai divu dienu laivu brauciens no Līvāniem līdz Jēkabpilij. Šajā posmā sākotnēji mierīgais Daugavas tecējums kļūst arvien straujāks un krāčaināks. Izpētot nelielās Daugavas saliņas, atklājas lieliskas smilšainas peldvietas. Maršrutā iekļautas pa ceļam esošās apskates vietas, kā arī inventāra nomas punkti. Maršruta garums – apmēram 40 kilometri.

Noderīgi: maršruta karti drukātā formātā iespējams saņemt Jēkabpils novada tūrisma informācijas centrā, digitāli to var lejuplādēt mājaslapā visit.jekabpils.lv.

Pa Lielupi līdz ietekai jūrā (Jelgavas novads)

Jauni iespaidi būs tiem, kas izvēlēsies doties pa Lielupi (no Bauskas) līdz pat tās ietekai jūrā. Maršrutā izveidotas īpašas pieturvietas ar informācijas stendiem un pontonu laipām, kur būs ērtāk piestāt, – Jelgavas novadā tās būs "Liedagos" Emburgā, Staļģenē, pie Jāņa Čakstes mājām "Auči" Salgales pagastā, pie Ānes muižas, Mierlaukos un "Vecdaudzenē" Valgundes pagastā, kā arī Lielupes ielā 14 Kalnciema pagastā.

Vēl citas laivošanas iespējas Zemgalē

Aizkraukles novadā

 • Maršruts "Pa Daugavu ar kuģi "Balta Kaza" no Aizkraukles līdz Ķegumam" (45 kilometri).
 • Maršruts "Likteņdārzs – Kokneses viduslaiku pilsdrupas – Pērses ūdenskrituma vieta – Kokneses viduslaiku pilsdrupas–Likteņdārzs" Daugavas un Pērses upē.
 • Maršruts "Nereta–Ērberģe" pa Dienvidsusējas upi (aptuveni 38 kilometri pa straumi).

Bauskas novadā

 • SUP īre Vecumnieku vecajā ezerā. Interesantas apmācību programmas profesionāla instruktora vadībā – papildus informācija Facebook lapā.
 • Aktīvu atpūtu piedāvā ūdens velosipēdu noma Rundāles ūdensdzirnavās – vairāk šeit.
 • Makšķerēšanas iespējas Bauskas novadā – plašāk tūrisma centra mājas lapā.

Dobeles novadā

 • Lielauces ezera laivu bāze piedāvā iespēju nakšņot peldošos namiņos ezera vidū, makšķerēt un vēžot.
 • Tērvetes ūdenskrātuve piedāvā dažādu ūdens transportlīdzekļu nomu, bet gar ūdenskrātuves malu izbūvētas vairāk nekā divdesmit laipas, kas ļauj makšķerēt gan individuāli, gan rīkot sacensības.

Jēkabpils novadā

 • 2022. gada ģeovietas Krustalīča klinšu apskati no Daugavas piedāvā "Sēlijas laivas", "Kajaku mafija", "Sprīdīši" ar SUP dēļiem.
 • Kafijas pauzi Dienvidsusējā piedāvā "Sēlijas laivas" (5,8 kilometri vai 15 kilometri).
 • Ekspedīciju pa Eglaines upi "Hercoga Jēkaba kanāla meklējumi" piedāvā "Sēlijas laivas" (līdz 15 kilometriem).
 • Laivu braucienus ar uzdevumiem un orientēšanos piedāvā laivu noma "Daugmales".

Jelgavā un Jelgavas novadā

Vakara laivu braucienu Jelgavā piedāvā "Jelgavas laivas".

 • Uz laivu braucieniem Zemgales upēs aicina "Ozolaivas.lv".
 • Atpūtas braucieniem pa Driksu un Lielupi ir pieejami kuģīši: "Relax", "Dezija" un "Moana", "Migo City" BBQ elektrolaiva, atpūtas kuģis "Mītava", motorjahtas "Džerri", "Mika" un "Carpe Diem", kā arī ūdens velo noma "Pelikāns", Jelgavas Jahtklubs un SUP dēļi.

Plašāka informācija par katru no laivošanas maršrutiem un ūdens atpūtas objektiem rodama pašvaldību Tūrisma informācijas centru vietnēs, kas apkopotas www.zemgale.lv.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!