Fоtо: PantherMedia/Scanpix
Emocionāla pazemošana internetā mūsdienās ir plaši izplatīta parādība, no kuras cieš pietiekami liels skaits bērnu un jauniešu. Lai veicinātu drošību digitālajā vidē, speciālisti iesaka sekot līdzi bērnu un jauniešu interneta lietošanas paradumiem, aicinot ievērot piesardzību komunikācijā ar svešiniekiem un neizpaust privātu informāciju par sevi vai ģimeni.

Tāpat jāveicina saruna starp bērniem un viņu vecākiem vai skolotājiem, kas varētu palīdzēt risināt situācijas, kad jaunieši saskaras ar emocionālu vardarbību, šantāžu vai nepiemērotu saturu. "Lattelecom" vasaras brīvlaikā aicināja bērnus un jauniešus uzdot sev interesējošos jautājumus par drošību internetā.

Lūk, piedāvājam "Drossinternets.lv" apkopotu informāciju, kas var noderēt gan bērniem, gan vecākiem, jo sniedz vērtīgus padomus drošai uzvedībai internetā! Jautā bērni un jaunieši, atbild – speciālisti.

Ko darīt, ja mani internetā apsmej?

Lai arī cik grūti būtu, tev par to ir jāaprunājas ar vecākiem, tikai viņi var palīdzēt šo problēmu atrisināt. Ja apsmiešanu piedzīvo no klasesbiedriem vai skolasbiedriem, vari runāt arī ar klases audzinātāju vai skolas direktori. Tāpat tev ir iespēja viņus bloķēt un ziņot par notikušo portāla administrācijai, izmantojot "Ziņot" vai "Report abuse" pogu, kā arī lūgt padomu "Drossinternets.lv". Ja tev ir grūti vai neērti par to runāt ar vecākiem vai citiem pieaugušajiem, vari zvanīt uz uzticības tālruni 116111. Tur tu saņemsi psihologa atbalstu un konsultāciju, un jūs kopīgi izdomāsiet, kā rīkoties.

Kā mudināt bērnus, kurus internetā apceļ, par to runāt ar kādu pieaugušo?

Piespiest nevienu nav iespējams, taču ļoti palīdzēs, ja vecāki bērniem skaidros, kas ir neiecietība un kā tā izpaužas. Tādējādi bērni sapratīs, ka vecāki ir gatavi runāt par šiem jautājumiem, un palīdzību meklēs ģimenē.

Ko darīt, ja klasesbiedrene veido viltus profilus, lai mani aprunātu?

Viltus profils ir pārkāpums. Ziņo portāla administrācijai vai "Drossinternets.lv". Portāla administrācijai ir pienākums nekavējoties dzēst šādu viltus profilu. Izmanto "Ziņot" vai "Report abuse" pogu. Par notikušo informē vecākus vai kādu skolotāju – tā var būt gan tava klases audzinātāja, gan jebkura cita uzticības persona. Pēc tam būtu svarīgi kopā ar šo meiteni izrunāties vecāku vai skolotāju klātbūtnē – tā tu maksimāli izvairīsies no pārdzīvojumiem. Internets nav spēle, tāpēc nereti saviem paziņām un draugiem jāatgādina, kādas var būt aprunāšanas un apcelšanas sekas.

Ko darīt, ja draugi manas bildes sūta svešiem cilvēkiem?

Pirms publicē bildes, padomā, kam tās būs pieejamas. Padari savu profilu pieejamu tikai draugiem, tā tu izvairīsies no bilžu nonākšanas pie kāda, kas tās grib izmantot citiem mērķiem. Atceries – nekad pat saviem draugiem nesūti bildes, kur esi apkaunojošā vai atkailinātā izskatā. Tās atgūt un kontrolēt ir neiespējami. Ja draugi tikai muļķojas, vari ar viņiem izrunāties vai lūgt palīgā kādu pieaugušo, vecāko māsu vai brāli.

Fоtо: Shutterstock

Ko darīt ar negatīvismu internetā? Kā likt otram saprast, ka cilvēkam sāp? Kad cilvēki sapratīs, ka otram tā var būt pēdējā lāse pirms traģiska notikuma?

Tu nekad nevarēsi ietekmēt, ko citi saka, taču vari maksimāli no sliktā izvairīties, kā arī pats to neveicināt. Ja esi pozitīvs un priecīgs cilvēks, tātad tev līdzās ir arī tādi draugi. Ja viens otru uzmundrināsiet, dalīsieties priekā, no negācijām un naida izvairīties būs daudz vieglāk. Par rupjiem un aizvainojošiem komentāriem tu vari ziņot portāla administrācijai – pie katras publikācijas ir poga "Ziņot" jeb "Report". Ja tev ir grūti vai neērti par to runāt ar vecākiem vai citiem uzticamiem pieaugušajiem, tu vari zvanīt uz uzticības tālruni 116111 un ziņot par šo pārkāpumu. Tur tu saņemsi psihologa atbalstu un konsultāciju, un jūs kopīgi izdomāsiet, kā rīkoties.

Ko darīt, ja kāds ieliek manu bildi savā profilā?

Tā ir ļaunprātīga fiziskas personas datu izmantošana, to nedrīkst darīt. Pirmkārt, lūdz attēlu izņemt personai, kas to ir ielikusi; otrkārt, ziņo par to portāla administrācijai un aicini to darīt arī savus draugus. Gandrīz visos sociālajos tīklos pie katras publikācijas ir poga "Ziņot" jeb "Report". Tev ir iespēja par savu personas datu izpaušanu ziņot arī Datu valsts inspekcijai.

Runājot par internetu telefonā, konkrētāk – par aplikāciju "WhatsApp", vai es tiešām vairs nedrīkstēšu tur ievietot savu profila attēlu? Jo bija gadījums – man bija bilde, kurā es smaidu ar zobiem, bet man ir tāda ļoti nejauka klase, un viņi pietuvināja manu seju un uzlika to par klases grupas attēlu, un es to nevarēju nomainīt, jo mani atvienoja no klases grupas. Vai tas ir godīgi?

Ziņo par pārkāpumu administrācijai – ej uz "Settings" un "Contact Us", kur tu varēsi aprakstīt problēmu un pievienot ļaunprātīgi izmantoto bildi. Notikušo izrunā ar vecākiem un/vai klases audzinātāju, kas palīdzēs atrisināt situāciju. Jāapzinās, ka ne visi sociālo tīklu lietotāji ir godīgi un prātīgi, tāpēc reizēm pietiek ar mazliet biezākas ādas uzaudzēšanu. Vienmēr lieto drošības un privātuma uzstādījumus "Settings" sadaļā vai uzzini, kā tas darāms, "Help/FAQ" sadaļā.

Ko darīt, ja klasesbiedrs, mani sociālajos tīklos izķēmo un apsmej?

Noteikti neklusē, izrunā to ar kādu pieaugušo (vecākiem, vecāko māsu vai brāli, klases audzinātāju, vecmāmiņu), viņi tev palīdzēs. Ja ir grūti vai neērti par to runāt ar vecākiem vai citiem pieaugušajiem, vari zvanīt uz uzticības tālruni 116111 un ziņot par šo pārkāpumu. Tu saņemsi psihologa atbalstu un konsultāciju, un jūs kopīgi izdomāsiet, kā rīkoties.

Kā tam, kurš citus apsmej un noliek internetā, likt saprast, ka tas ir nejauki un zemiski, ka otrs var justies patiešām slikti? Kā panākt, lai viņš beigtu to darīt?

Par to ir jārunā. Ja nevari tikt galā pats, aicini palīgā kādu pieaugušo. Tu nekad nevarēsi ietekmēt, ko citi saka, taču vari maksimāli no sliktā izvairīties, kā arī pats to neveicināt. Ja esi pozitīvs un priecīgs cilvēks, tātad tev līdzās ir arī tādi draugi. Ja viens otru uzmundrināsiet, dalīsieties priekā, no negācijām un naida izvairīties būs daudz vieglāk. Par rupjiem un aizvainojošiem komentāriem tu vari ziņot portāla administrācijai, pie katras publikācijas ir poga "Ziņot" jeb "Report".

Fоtо: stock.xchng

Ko darīt, ja cits cilvēks manas bildes ieliek savā profilā un raksta kaut ko sliktu par mani?

Par to noteikti ir jāziņo portāla administrācijai. Ja pazīsti šo cilvēku, tad aprunājies, kāpēc viņš to dara, un atgādini, ka tas ir pārkāpums, par ko paredzēta atbildība pēc Krimināllikuma 157. panta.

157. pants. Neslavas celšana

Par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā vai citādā veidā pavairotā sacerējumā, kā arī mutvārdos, ja tā izdarīta publiski (neslavas celšana), – soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī – soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Ko darīt, ja "Instagram" zem bildes es saņemu nepatīkamus komentārus?

Citu cilvēku rīcību sociālajos tīklos nav iespējams paredzēt, tāpēc mēģini pret šiem komentāriem izturēties kritiski – tev noteikti ir vairāki draugi, kam šī bilde patīk. Par rupjiem un aizvainojošiem komentāriem tu vari ziņot portāla administrācijai – pie katra komentāra tavā profilā ir poga "Ziņot" jeb "Report".

Ko darīt, ja mani šantažē un draud, ka parādīs kaut ko apkaunojošu sociālajos tīklos?

Par to jāziņo vecākiem vai kādam citam pieaugušajam un jāievēro:
- Nekad nepakļaujies draudiem;
- Pārtrauc jebkāda veida saziņu ar izspiedēju;
- Bloķē viņam pieeju visiem saviem sociālo tīklu kontiem;
- Izdzēs vai deaktivizē visus savus sociālo tīklu kontus, kuros sazinājies ar izspiedēju;
- Nemaksā prasīto naudu;
- Izstāsti uzticamam pieaugušajam, kas noticis;
- Ziņo "Drossinternets.lv", 116111 vai Valsts policijai.

Ko darīt, ja cilvēks mani heito un raksta no vairākiem profiliem un mudina arī citus to darīt?

Šādi cilvēki ir jāignorē, taču, ja tevi šie komentāri nomāc, vislabāk pastāsti to draugiem vai ģimenei – viņu atbalsts tev palīdzēs. Par rupjiem un aizvainojošiem komentāriem tu vari ziņot portāla administrācijai – pie katras publikācijas ir poga "Ziņot" jeb "Report". Tāpat arī tu vari bloķēt piekļuvi savam profilam personai, kas pret tevi nejauki izturas.

Kā rīkoties, ja es nejauši ieeju kādā profilā un pieķeru, ka tur tiek izmantotas manas bildes un šī persona uzdodas par mani?

Ziņo portāla administrācijai un aicini to darīt arī savus draugus. Tā ir ļaunprātīga fiziskas personas datu izmantošana, to nedrīkst darīt. Tev ir iespēja par tavu personas datu izmantošanu ziņot arī Datu valsts inspekcijai.

Fоtо: stock.xchng

Ko darīt, ja es internetā esmu saskārusies ar emocionālu pazemošanu?

Par rupjiem un aizvainojošiem komentāriem tu vari ziņot portāla administrācijai – pie katras publikācijas ir poga "Ziņot" jeb "Report". Par šīm situācijām ir jārunā ar pieaugušajiem. Ja neesi gatavs runāt ar vecākiem, vari izmantot bērnu uzticības tālruni 116111 vai uzrunāt skolotāju vai kādu citu pieaugušo, kas palīdzēs tikt ar šo situāciju galā.

Ko darīt, ja jebkura, tiešām jebkura, bilde tiek skrīnota un es tieku par to apsmiets?

Lai izvairītos no tā, ka seko nepazīstami cilvēki, iespējams, ar ļauniem nolūkiem, nepieciešams sakārtot savus privātuma iestatījumus, liedzot viņiem pieeju taviem profiliem. Taču, ja tev pašam, ģimenei un draugiem patīk tavas bildes – nekautrējies tās rādīt, iespējams, apsmējēji tevi vienkārši apskauž.

Kā rīkoties, ja draugs publicējis internetā mani apkaunojošu vai aizskarošu bildi?

Padomā, vai tas tiešām ir draugs un kā šī bilde pie viņa nonāca. Vari lūgt viņam to izņemt, taču, ļoti iespējams, kāds cits to jau būs saglabājis. Vislabāk, ja turpmāk ar draugiem vienmēr vienosieties, ko publicēsiet, jo īpaši tad, ja bildē neesi redzams tu viens. Tāpat vari ziņot portāla administrācijai, izmantojot pogu "Ziņot" jeb "Report".

Ko darīt, ja kāds cilvēks aizskar un publiski pazemo? Atbildēt vai klusēt?

Ignorē spēcīgais, atriebjas vājākais...

Gadījumi ir ļoti atšķirīgi. Tāpēc vislabāk šādās situācijās runāt ar pieaugušajiem, kas palīdzēs pieņemt labāko lēmumu. Par rupjiem un aizvainojošiem komentāriem tu vari ziņot portāla administrācijai – pie katras publikācijas ir poga "Ziņot" jeb "Report". Vienmēr lieto privātuma un drošības uzstādījumus.

Kā izvairīties no heiteriem?

Tādi ir katram youtuberim, taču dažreiz palīdz vienkārša viņu ignorēšana. Par rupjiem un aizvainojošiem komentāriem tu vari ziņot portāla administrācijai – pie katras publikācijas ir poga "Ziņot" jeb "Report". Vienmēr lieto privātuma un drošības uzstādījumus.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !