Neraugoties uz to, vai grūtniecību plāno vai neplāno, pamazām viss sāk notikt. Tev priekšā ir priecīgi satraucošs dzīves periods, lai gan pat mediķi par šo periodu, ko mēdz iekļaut grūtniecības kalendārā saka: vairāk nosacīta nekā reāla grūtniecība.

Varam piedāvāt divas pieejas, lai precizētu grūtniecības iestāšanos:

1. Skaitīt grūtniecības laiku no pēdējās menstruācijas pirmās dienas (jo ir grūti noteikt ieņemšanas brīdi. Te jāatceras, ka pilns grūtniecības laiks ir 40 nedēļas)

vai

2. Embrionāla pieeja – skaitām grūtniecību no ovulācijas brīža, bet katra sieviete ir individuāla un precīzi noteikt šo brīdi neviens nevar (pilns grūtniecības laiks 38 nedēļas).

Patiesībā jau tu vēl neesi stāvoklī. Tad kādēļ šī pirmā un otrā grūtniecības nedēļa tiek ieskaitīta pilnajā periodā – 40 nedēļām Tādēļ, ka precīzu bērna ieņemšanas datumu ir grūti noteikt, un grūtniecības iestāšanos skaita no pirmās pēdējā menstruālā cikla dienas.

Pārmaiņas sievietē

Šajā laikā tu jau vari padomāt par sava mazuļa veselību un labsajūtu, piemēram, pievēršoties veselīgam dzīvesveidam – atteikties no kaitīgiem ieradumiem, ja, tev tādi ir, ēst pilnvērtīgu un veselīgu pārtiku, daudz uzturēties svaigā gaisā un ļauties ilgākiem atpūtas brīžiem.

Jāpievērš uzmanību hronisku slimību gaitai, lietotiem medikamentiem, ieteicams apmeklēt stomatologu, veltīt laiku fiziskām aktivitātēm: jogai, pilatēm...

Bērna tēva sagatavošana galvenokārt notiek psiholoģiskajā un morālajā plāksnē, tomēr...

Vai nebūtu jauki abiem atteikties no smēķēšanas, alkohola, ieturēt veselīgas maltītes, sakārtot miegu, baudīt pozitīvas emocijas, orientēties uz grūtniecību, daudz pastaigāties svaigā gaisā, atteikties no tāliem ceļojumiem ar krasām klimata maiņām, ne pārpūlēties, atturēties no nevajadzīgiem stresiem, neplānot "milzu" darbus.

Kā noskaidrot iespējamo dzemdību datumu? Visbiežāk sievietes precīzi nezina, kad ieņemts mazulis, taču kā galvenais atskaites punkts var būt datums, kad ir sācies pēdējais menstruālais cikls. Apzinīgākām sievietēm vienmēr pa rokai ir mazais kalendārītis, kurā atzīmētas šīs "sieviešu dienas". Lielākajai daļai sieviešu ticamākais apaugļošanās periods noris tieši cikla vidū. Tas nozīmē – aptuveni divas nedēļas pirms nākamo mēnešreižu sākšanās.

Ja rēķina pēc šāda parauga un ņem vērā, ka grūtniecība ilgst aptuveni 280 dienas jeb 40 nedēļas no pēdējo "sieviešu dienu" sākuma, var aprēķināt aptuveno dzemdību datumu. Tomēr nereti ārsti šim termiņam pieliek klāt vēl kādu nedēļu ilgu periodu, jo menstruālais cikls sievietēm var būt svārstīgs. Proti, ne visām šīs dienas sākas un beidzas "pēc pulksteņa".

Minētajā aprēķinā nosaka tā dēvēto gestācijas vai menstruālo augļa vecumu. Turklāt gestācijas vecums atšķiras no ovulācijas jeb feritilā vecuma, kas ir aptuveni par divām nedēļām īsāks un tiek skaitīts no reālā ieņemšanas brīža.

Grūtniecību iedala īsākos un garākos periodos – nedēļās un trimestros. Katrā trimestrī ietilpst 13 grūtniecības nedēļas un katrai ir savas raksturīgās iezīmes, par kurām sīkāk pastāstīts turpmāk aprakstos.

Sievietes izjūtas šajā laikā nemainās, lai gan var būt nelielas velkoša rakstura sāpes vēdera lejasdaļā.

Dažām varbūt pat piemīt tik spēcīga intuīcija, ka viņas zina – ziņa par mazuļa pieteikšanos vairs ilgi nav jāgaida, bet tas gan nekādos pētījumos nav pierādīts.

Ja ņemam vērā embrionālo periodu, izjūtas pakļautas "saimnieces" pavēlēm. Var būt implantācijas asiņaini izdalījumi, tie raksturo apaugļotas olšūnas "ieligzdošanos" dzemdes dobumā. Tādu parādību vairākums var arī nepamanīt.

Izdalījumi no maksts kļūst līdzīgi olas baltumam un arvien sabiezinās. Tādējādi organisms aizsargā apaugļoto olšūnu.

Auglis

Aprēķinot grūtniecības laiku, gan pēc menstruācijas, gan embrionālā perioda – augļa kā tāda vēl nav. Ja pievēršamies embrionālajai pieejai – tas ir periods, kad šūnas aktīvi dalās. Gaidāmais bērns jau pa pusei ir līdzīgs mātei un pa pusei - tēvam. To, kādas īpašības no kura mazulis mantojis, varēs uzzināt tikai pēc ilgāka laika.

Grūtniecības tests ir jutīgs tikai pāris dienas pirms paredzamām nākamajām menstruācijām. Tātad tas nav jātaisa, ja grūtniecība tiek aprēķināta pēc menstruācijas un tests var būt pozitīvs, ja mēs ņemam vērā embrionālo periodu un uzskatām, ka tā ir pirmā grūtniecības nedēļa. Laboratorijā var veikt HCG testu no venozām asinīm. Šis tests var parādīt grūtniecības iestāšanos, bet ultrasonogrāfiskā (USG) izmeklēšanas metode nav efektīva, jo izmaiņas vel nav vizualizējamas.

Ņem vērā, ka katram pārim laiks, kurā izdosies ieņemt bērniņu, būs atšķirīgs. Vieniem mazulis piesakās jau pirmā cikla laikā, citiem trīs mēnešu laikā, vēl citiem – pusgada vai gada laikā. Visos gadījumos tas ir normāli, jo katram auglība ir citādāka. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja Nellija Lietuviete stāsta, cik ilgā laikā vajadzētu iestāties grūtniecībai, kādas kļūdas pāri pieļauj, cenšoties ieņemt bērniņu, un kad ir pamats meklēt ginekologa palīdzību. Savukārt šajā rakstā atradīsi Lietuvietes skaidrojumu par to, kā aprēķina iespējamo dzemdību termiņu.

Mazliet par piesardzību

Kaķi pārnēsā toksoplazmozi, kas ir bīstama infekcija auglim un caur placentu tiek pārnesta no slimas mātes auglim. Klīnikā 70-90 procenti gadījumu ir asimptomātiski. Tāpēc veterinārajā klīnikā var pārbaudīt savu mīluli, pati varat nodot analīzes uz toksoplazmozi un izvairītie no kontakta ar kaķa izkārnījumiem, stingri ievērot higiēnu (roku mazgāšana, aizsargcimdu lietošana), brīdina ginekoloģe.

Un vēl – neēd jēlu, līdz galam neizceptu vai neizvārītu gaļu, nemazgātus dārzeņus. Šie ieteikumi ir tikai pats sākums, kā tu sevi jau vari pasargāt.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!