Augļa attīstība

Nepilna cukura paka jeb aptuveni 900 gramus smags un 36 centimetrus garš – tik liels nu jau ir tavs gaidāmais bērniņš.

Nu jau bērna galva ir vairāk vai mazāk proporcionāla ķermenim. Mazais augumiņš klāts ar baltu, taukainu masu, ko sauc par verniksu. Tas bērniņa ādu pasargā no izmirkšanas augļa ūdenī. Lielākoties vernikss izzūd neilgi pirms dzimšanas. Nu mazulis augļūdenī iečurā aptuveni puslitru urīna. Zēniem sēklinieki parasti jau noslīd maisiņos.

Mati, nagi un skropstas jau ir tiktāl izaugušas, ka izskatās jau kā pasaulē nākušam mazulim. Gandrīz visi iekšējie orgāni jau ir izveidojušies, bet elpot bērns pats vēl nevarētu. Viņš vēl trenējas žagojoties. Mazais arī prot sūkāt īkšķi, nostiprinās viņa imunitāte un hormonālā sistēma. Mazajam, protams, vēl ir gana laika attīstīties un augt, bet, ja nu viņš tomēr piedzimtu šajā laikā, ar mediķu palīdzību bērns varētu izdzīvot. Gan jau tu arī pati pamanīsi, ka bērnam jau ir savs nomoda un gulēšanas režīms. Bieži vien tas var nepavisam nesakrist ar tavu dienas gājumu. Tieši vakarā mazais var būt aktīvāks.

Pārmaiņas sievietē

Mazulis aug un aizņem aizvien vairāk vietas, tāpēc jūti, ka palielinās spiediens uz aknām, diafragmu, zarnām, visu vēdera dobumu. Tev var šķist, ka kļūsti arvien neveiklāka un stīvāka. Un tas ir loģiski – visi tavi orgāni spiesti pārkārtoties un, dzemde arvien palielinās līdz ar tava mazuļa straujo augšanu. Uzpūties vēders? Jā, arī tā ir norma, tieši tāpat tev var turpināties vai parādīties dedzināšana kuņģī, aizcietējumi vai, tieši pretēji, šķidrāka vēdera izeja. Nav vienādu bērnu, tā mēdz teikt, un nav vienādu sieviešu ar standarta grūtniecības izpausmēm. Katrai var būt vai nebūt kāda no lietām, kas var apgrūtināt dzīvi. Bet, lai cik smagi arī nekļūtu, uzmundrini sevi ar domu, ka nu jau tuvojas laiks, kad sastapsies ar gaidīto mazulīti.

Atpūta, regulāra un veselīga ēšana, normāls miega režīms, tas viss tev var palīdzēt justies labāk, un, protams, partnera atbalsts ikdienas solī. Ārsti arī vēlas norādīt uz fizisko aktivitāšu nepieciešamību. Tā varētu būt kaut vai intensīva staigāšana 30–40 minūtes dienā.

Tevi var biedēt sapņi, kas nereti ir visai dīvaini, pat nepatīkami, bet tas ir saistīts ar tavu trauksmi, bailēm no gaidāmā lielā notikuma. Ar to sastopas vairums grūtnieču. Mēģini pati sev uzlabot omu, meklē visā pozitīvo, bet, ja jūti, ka trauksme tevi nelaiž vaļā, griezies pēc padoma pie ārsta.

Tava ķermeņa apmēri, protams, turpina augt. Izvēlies piemērotu apģērbu un apavus, tas ir ļoti svarīgi. Un vēl kāda interesanta iezīme – tavas kājas izmērs var būt nedaudz lielāks. Nestīvē kājas apavos, kas tev nedaudz spiež, iegādājies jaunus – ērtus apavus, pēc izmēra.

Ārsta vizītes

Šajā nedēļā mierīgi turpini ierasto dzīves ritmu un ļauj augt mazulim, tev nekur nav jādodas, protams, ja vien nav parādījušies kādi simptomi, kas tevi satrauc. Varbūt sāc pamazām domāt, kur vēlies laist pasaulē savu mazuli. Ir vērts aizbraukt uz dzemdību iestādi – paskatīties telpas, parunāties ar vecmāti. Varbūt tev jau ir kādas indikācijas, kādēļ būtu nepieciešams plānots ķeizargrieziens, vai tomēr varēsi dzemdēt dabiskās dzemdībās.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!