Augļa attīstība

Divarpus kilogrami un pat smagāks, tuvu 50 centimetriem – tavs mazulis jau ir krietni paaudzies. Augļa ūdens daudzums līdz grūtniecības beigām ir aptuveni no puslitra līdz pat pusotram litram. Mazulim pilnveidojas smadzeņu darbība. Acu kustības kļūst koordinētas, uzlabojas redze. Pēdējās nedēļās bērna virsnieres vairāk producē hormonu kortizonu, kā iespaidā noris procesi, kuri ļauj atvērties plaušām un tās sagatavo pirmajai ieelpai.

Var teikt, ka bērna iekšējie orgāni jau ir pilnībā attīstījušies, imunitāte ir gatava lielajai pasaulei, un mazulim atliek vien nedaudz, nedaudz vēl paaugties, uzņemot vēl kādus pārsimts gramus vai pat kilogramu (kā nu kurš mazulis), stiprināt muskulatūru un gatavoties satikšanās reizei ar vecākiem. Bērniņam vietas dzemdē ir gaužām, gaužām maz, tādēļ arī kustības kļūst retākas un ne tik spēcīgas. Tiesa, pa kādai reizei viņš saņemas un tu dabū kārtīgu spērienu puncī. Re, te pēdiņa, te rociņa – jā, pēdējās nedēļās tu jau pavisam skaidri apjautīsi, kura ķermeņa daļa caur vēderu tevi sveicina. Paijā punci, sarunājies ar mazo, un noteikti dariet to kopā ar topošo tēti, lai mazais, nākot pasaulē, jau no balss tembra atpazītu savējos.

Pārmaiņas sievietē

Patiesībā jau nekas tik īpašs ar tevi nenotiek, tikai kļūst arvien grūtāk. Svara pieaugums liek par sevi manīt dažādās dzīves situācijās. Tagad galvenais ir atpūta, nepārspīlē ar mājas darbiem un skriešanu pa veikaliem, meklējot mazajam vēl kādas lietiņas. Izvēlies to darīt kopā ar partneri – lēnām un pa drusciņai. Biežā iešana uz tualeti, elpas trūkums, smaguma sajūta visās iespējamās ķermeņa vietās – tas viss tagad tevi apgrūtina, bet vēl mazliet pacieties. Dzemdības nāk straujiem soļiem, tāpēc vienmēr ņem līdzi mātes pasi, savu personu apliecinošu dokumentu un uzlādētu mobilo tālruni. Kas to lai zina, kurā mirklī mazais var izdomāt ierasties pasaulē, labāk, lai vismaz visnepieciešamākās lietas ir līdzi.

Neraugoties uz savu pašreizējo stāvokli, centies atrast laiku lēnām pastaigām vai vismaz pasēdēšanai uz soliņa svaigā gaisā.

Tas tev palīdzēs arī uzlabot omu un, iespējams, mazinās bezmiega problēmas. Jā, šajā laikā tevi var skart šī problēma. Un vēl – ja neesi bijusi ciemos pie vecmammām, draudzenēm, dari to tagad, kamēr vēl vari atlicināt kādu brīvu stundiņu. Pēc tam, kad mazais būs piedzimis, šāda izdevība var nebūt. Katrā ziņā – tagad tev jābūt gatavai, ka kuru katru mirkli tas var notikt. Lai gan vēl ir pāris nedēļas laika, neko dzīvē nevar paredzēt. Soma ir salikta un gatavībā? Priekšlaicīgu dzemdību simptomus atradīsi šeit, bet, visticamāk, tu nostaigāsi pilnu grūtniecības termiņu.

Ārsta vizītes

Ja neesi bijusi piektajā vizītē iepriekšējā nedēļā, tad dari to šajā. Par to, ko prenatālās diagnostikas speciālists gribēs uzzināt, lasi pie 34. nedēļas apraksta.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!