Augļa attīstība

Paliels kastanis – aptuveni tik liels tagad ir tavs bērniņš (ap 10 gramiem). Nu jau viņš ir pilnībā izveidojies, lai gan galviņa joprojām, attiecībā pret pārējo ķermeni, ir neproporcionāli liela. Toties viņam jau ir visi orgāni, kauli un muskuļi. Mazulis izdara tveršanas kustības, rauc pieri, šķielē, kustina lūpas, atver un aizver muti, spēj pat dūrītē savilkt plaukstu. Viņš dzer augļūdeņus, lai gan pilnībā tos nespēj vēl pārstrādāt. Tagad veidojas arī bērna diafragma. Interesanti, – ja mazulim gēnos būs ielikti tumši mati, pigmenta šūniņās folikuli sāks ražot melno pigmentu.

Bērniņš tavā puncī ir ļoti aktīvs, gluži kā mazs vingrotājs. Tomēr tu arvien vēl nejūti viņa kustības. Katrai sievietei laiks, kad sajūt pirmās mazuļa kustības, var atšķirties, bet tas varētu notikt laikā no 18. līdz 20. nedēļai. Pirmajās reizēs tu pat īsti vari neapjaust, ka beidzot jūti savu bērniņu.

Izmaiņas sievietē

Ja esi no tām, kurai ieildzis noguruma periods, nu jau gan tuvojas laiks, kad tam vajadzētu pāriet, atgūstot iepriekšējo enerģiju. Tev var parādīties pastiprināti izdalījumi, bet tas nekas, viss atbilst normai. Tiesa, ja tie tev šķiet aizdomīgi pēc krāsas, konsistences vai smakas, noteikti par to pastāsti savam ārstam. Hormonu izmaiņu dēļ tev var parādīties arī aizcietējumi. Lai tos novērstu, uzturā vairāk lieto šķiedrvielām bagātus produktus.

Dzemde vienmērīgi turpina palielināties, iespējams, arī krūšu apmēri, tādēļ noteikti izvēlies pareiza izmēra krūšturi un apģērbu, kas nespiež vēderu. Atceries, ka tev daudz jādzer šķidrums. Par tā nepieciešamības svarīgumu plašāk uzzināsi šeit, bet par to, kādas tējas vari dzert un no kādām grūtniecēm būtu jāatsakās, lasi šajā rakstā.

Iespējams, joprojām bieži esi neomā un tevi māc bažas – vai viss būs kārtībā, vai tiksi galā, vai dzemdības patiešām ir tik trakas. Zini, ka daudzas grūtnieces satrauc un nomāc vieni un tie paši jautājumi, un pamazām iestājas arī mierīgāks prāts, bet ja tas tomēr tā nav, un panika tevi jau ir nomocījusi, vērsies pie speciālista – psihologa vai psihoterapeita. Jo ilgstošs stress mazulim var nodarīt tikai kaitējumu.

Vizītes pie ārsta

Ja tu esi bijusi apzinīga un uzskaitē stājusies laicīgi, tad nu tev ir laiks atkārtotai vizītei pie ārsta, jo pirmā ultrasonogrāfija ir jāveic ļoti precīzā grūtniecības laikā – no 11 pilnām nedēļām līdz 13 nedēļām un sešām dienām. Pirmā trimestra kombinētā ģenētiskā asins analīze jāveic ne vēlāk kā divas dienas pēc ultrasonogrāfijas. Atkarībā no laika, kad stājies uzskaitē, ņem vērā, ka otrajai vizītei jānotiek laikā no 16.-18. nedēļai, bet šis vizīšu plāns katrai sievietei var būt nedaudz atšķirīgs. Pēc 10.–12. nedēļas prenatālās aprūpes speciālists katrā vizītē noteiks bērna sirdsdarbību. Arī tu varēsi paklausīties, kā pukst tava mazulīša sirsniņa. Un vēl – ņem vērā, ka urīna un asins analīzes būtu vēlams veikt pirms došanās uz kārtējo vizīti.

Pirmo reizi nododot asins analīzes, tev ir noteikta asins grupa (viena no četrām: 0, A, B un AB) un rēzus faktors (pozitīvs vai negatīvs). Katrai grūtniecei, neatkarīgi no tā, vai viņai ir rēzus pozitīvas vai negatīvas asinis, analīzēs tiek noteikta arī antivielu klātbūtne asinīs, kuras, šķērsojot placentu, var izraisīt augļa eritrocītu bojāeju. Visbiežāk antivielas veidojas rēzus negatīvām sievietēm, ja auglis ir rēzus pozitīvs (šajā gadījumā bērna tēvs noteikti ir rēzus pozitīvs). Rēzus negatīvām sievietēm antivielas pārbauda arī vēlākā grūtniecības periodā, jo antivielas var veidoties gaidību laikā. Grūtnieču aprūpes speciālistam tev jāizstāsta par iespēju ievadīt anti rēzus globulīnu, jo šis medikaments pasargā no antivielu veidošanās.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!