Ik gadu oktobra pirmajā svētdienā Latvijā atzīmē Skolotāju dienu. Nereti pedagogu sveikšanu pavada rudens ziedu buķetes, dziesmas un brīvbrīža iedošana savām klases audzinātājām, jo daudzās skolās ir tradīcija ne tikai rīkot nelielus koncertus, bet arī skolēniem uzņemties skolotāja lomu uz vienu dienu. Lai gan šogad viss ir nedaudz citādāk, audzēkņiem un viņu vecākiem ir vēl jo vairāk, par ko teikt "paldies" tieši pedagogiem – tiem, kuri bērnus izskolo un dod vērtīgās zināšanas, kas dzīvē noder.

Tāpēc portāls "Cālis" Skolotāju dienā aicina ne tikai atcerēties sev tuvos un mīļos skolotājus, bet uzzināt par citiem skolotājiem – spilgtām personībām. Tie ir matemātikas, sporta, fizikas un citu priekšmetu pedagogi, kas mudina ne tikai asināt prātu, bet arī paraudzīties uz grūtiem uzdevumiem no citas puses, lai beigās cieto riekstu atkostu. Pedagogi, kuriem darbs ar bērniem daudzu gadu garumā ir aicinājums – to apliecināja arī "Delfi" specprojekta "Dzīves pamatlicēji" aprakstītie skolotāji.

Zemāk stāsti par skolotājiem, no kuriem aicinām iedvesmoties!

Paveicies, ka var strādāt ar vismotivētākajiem. Matemātikas skolotāja Sabīne Apine

Foto: DELFI

Kad Sabīne Apine bija maza meitene, viņa visiem skaļi teica, ka kādreiz būs Latvijas prezidente. Savā ziņā viņa to piepildīja vidusskolas gados, būdama skolēnu padomes prezidente. Pēc tam gan lielie dzīves plāni mainījās un viņa kļuva par matemātikas skolotāju. Jaunais mācību gads, kas dedzīgi klauvē pie augusta durvīm, iezīmēs viņas piekto gadu skolotājas amatā. Ar Sabīni runājām par to, kā viņa pati sevi liek uzrunāt skolēniem, kā viņa nokļuva skolā un kas ir tas, ko grib nodot saviem skolēniem.

Lasīt vairāk

11 gadi nozarē, bet vēl jāapbružājas? Skolotājs un direktors Aleksandrs Vorobjovs

Foto: DELFI

"Paskatīšos, kas no tā sanāks," bija doma, ar kādu Aleksandrs Vorobjovs uzsāka savu karjeru izglītības jomā. Fizmats meta pie malas žurnālistiku, ar ko tolaik nodarbojās, un iemēģināja roku skolotāja amatā. Izdevās veiksmīgi – pēc 11 gadiem izglītībā Aleksandrs nu kļuvis par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskolas direktoru.

Lasīt vairāk

Sporta skolotāja Agrita Bērtiņa: ja nekustas vecāki, nekustēsies arī bērni

Foto: Privātā arhīva foto

Mūsdienās, kad tehnoloģijas ir liela daļa no cilvēku ikdienas, nereti tiek izteiktas bažas par to, ka daudzu bērnu dzīve jau no mazotnes aizrit pie ekrāniem bez kustībām. Tomēr ir piemēri, kas parāda – ar vēlmi un aizrautību ikvienam bērnam var iemācīt mīlestību pret kustību. Viens no šādiem piemēriem ir sporta skolotāja Agrita Bērtiņa. Viņa ir arī divu bērnu – sešus gadus vecās Leldes un trīs gadus vecā Kaspara – mamma. Un tieši bērni ir viņas lielākais iedvesmas avots.

Lasīt vairāk

Darbs ar bērniem kā paša būtība – sporta kluba 'Ašais' treneris Austris Āboliņš

Foto: Privātais ahīvs

Sniegt bērnam pamatu tam, lai viņš tiektos pēc panākumiem, būtu neatlaidīgs un rezultātā sasniegtu iecerēto, nebūt nav tas vieglākais darbs. Vieglatlētikas sporta kluba "Ašais" izveidotājs, treneris Austris Āboliņš – boss, kā viņam pašam rakstīts uz kluba krekliņa, kurā viņš redzams, atbalstot un motivējot savus audzēkņus treniņos un sacensībās, to zinās teikt vistiešāk. Jau vairāk nekā divdesmit gadus viņa ikdiena paiet, trenējot un skolojot jauno sportistu paaudzi – nu jau vairāk nekā desmit gadus esot pie stūres SK "Ašais", ko zina kā talantīgu vieglatlētu kaltuvi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās.

Lasīt vairāk

Skolotājs Edgars Bajaruns: ja bērnos investēsim, viņus līdz kosmosam var aizvest

Foto: Privātais arhīvs

Gribam to vai ne, bet tehnoloģijas ir mūsu nākotne, un bērniem ir jāļauj pamēģināt, ko tas nozīmē. Visi bērni ir spējīgi, un, ja viņos investēsim, kaut līdz kosmosam viņus var aizvest, ir pārliecināts Siguldas pilsētas vidusskolas skolotājs Edgars Bajaruns, kurš pats audzis pedagogu ģimenē un nekad nebija domājis, ka strādās par skolotāju. Bet, kā mēdz teikt, nekad nesaki nekad, un nu Edgars jau septīto mācību gadu stāv skolēnu priekšā, cenšoties viņus ieinteresēt tehnoloģijās. Turklāt pēc pamatizglītības viņš ir filozofs, kurš uzskata – galvenais ir darīt lietas ar prieku. Kāpēc tas ir svarīgi, to intervijā atklāj skolotājs.

Lasīt vairāk

Bērnus disciplinēt bez kliegšanas. To spēj skolotāja Anda Laukevica

Foto: Privāts arhīvs

Saņemt biroja darbinieku iniciētu, no tipogrāfijas karsti izceptu, glancētu diplomu vai atzinības rakstu, ir patīkami, taču vislielākā atzinība, ko var gūt ikviens cilvēks – baudīt sabiedrības cieņu un mīlestību.

Lasīt vairāk

Dināra Ozola kultūršoks, no biznesa vides iejūtoties matemātikas skolotāja ādā

Foto: Privātais arhīvs

Smaidīgs, bet vienā mirklī var kļūt ļoti nopietns un domīgs – jaunais Jāņa Poruka vidusskolas matemātikas, ekonomikas un komerczinību skolotājs. Kas gan tur sevišķs, kāds varētu padomāt, taču aizdomāties gan ir vērts, jo Dinārs Ozols no biznesa vides jeb lielu uzņēmumu vadītāja amata ir ielēcis skolotāja ādā. Sagriezis savu pasauli pavisam otrādi – pametot labi zināmo uzņēmējdarbību ar visiem tās plusiem un mīnusiem, kā "Iespējamās misijas" skolotājs sācis darbu ar dažāda vecuma skolēniem.

Lasīt vairāk

No inženiera robotu būvē par fizikas skolotāju Liepājā. ASV latvietis Mārcis pārceļas uz Latviju

Foto: Privātais arhīvs

Ar atklātu smaidu, kas mūsu sarunas laikā nepazūd teju ne uz mirkli, siltu un labestīgu acu skatienu, nedaudz nogurušu no vairāku stundu skološanās "Iespējamās misijas" sagatavošanās seminārā satieku Mārci Rāceni. Patiesībā pasē viņš ir Mārtiņš, bet, kā mamma sāka saukt par Mārci, tā arī iegājies. Stāsts būs par trimdas latvieti – 27 gadus vecu vīrieti, kurš tik ļoti mīl savu latvietību, ka ir pametis labi atalgotu darbu robotu būvē ASV, Sietlā, lai Liepājā kā "Iespējamās misijas" jaunais skolotājs vidusskolēniem mācītu fiziku.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!