Foto: Pexels
Ir ģimenes, kurās viss ir saprotams, – bērnam palīdz, tostarp ar finanšu līdzekļiem, kamēr viņš pats sāk strādāt un nostājas stingri uz savām kājām. Taču ir arī ģimenes, kuras uzskata: ja esi pilngadīgs, rūpējies pats par sevi un pats uzņemies atbildību par savu dzīvi. Ko darīt pilna laika studentam, kurš nestrādā? Kā samaksāt rēķinus? To lūko skaidrot juriste.

"Labdien! Esmu studente, kura šogad sākusi mācīties Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā. Blakus pilna laika studijām strādāju mazāk nekā pusslodzes darbu par klavierskolotāju, 13 stundas nedēļā. Līdz vidusskolas beigšanai no Uzturlīdzekļu fonda saņēmu uzturlīdzekļus, bet, uzsākot mācības augstskolā, vairs nesaņemu. Vai ir iespējams pieprasīt alimentus no tēva puses, lai varētu sev apmaksāt dzīvokļa īres izmaksas un pārējās ikdienas vajadzības? Jo tagad, kad mācos augstskolā, ne māte, ne tēvs man nesniedz finansiālu atbalstu. Ar nepilnas pusslodzes darbu neesmu spējīga visu apmaksāt un vēl paralēli mācīties," pēc padoma "Latvijas Vēstneša" (LV) portāla "E-konsultāciju" sadaļā lūdz Kristiāna.

Atbild juriste Olga Petrovska: "Civillikuma 179. panta 1. daļa paredz, ka ikviena vecāka pienākums ir uzturēt bērnu līdz brīdim, kamēr bērns spēj sevi apgādāt pats. Ar sevis apgādāšanu jāsaprot, kad persona strādā un saņem par to darba samaksu.

Lai piedzītu uzturlīdzekļus no tēva, ir jāsniedz prasības pieteikums tiesā. Valstī noteiktos minimālos uzturlīdzekļus nav jāpierāda vai jāpamato, jo tā ir uzturlīdzekļu summa, kura ir jānodrošina neatkarīgi no sava mantiskā stāvokļa (150 eiro bērnam līdz 18.gadu vecumam vai pēc šī vecuma, ja bērns mācās).

Uzturlīdzekļu piedziņas prasībā ir jānorāda kopējā uzturlīdzekļu summa par gada periodu. Ja kopējā prasības summa nepārsniedz 2500 eiro, tad saskaņā ar Civilprocesa likuma 250.19 pantu lieta tiek izskatīta vienkāršotā procedūrā rakstveida procesā. Pieteikuma veidlapa uzturlīdzekļu piedziņai vienkāršotā procedūrā ir pieejama šeit."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!