Aicina piedalīties gaiļbiksīšu skaitīšanas akcijā Latvijā un Igaunijā
Foto: Shutterstock

Pašlaik daudzviet pļavas, mežu malas un grāvjus rotā dzeltenās gaiļbiksītes, kuras var pielietot arī kā ārstniecības augu. Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Igaunijas Dabas fondu mudina piedalīties gaiļbiksīšu skaitīšanas akcijā, lai šādi palīdzētu pētniekiem apkopot datus par gaiļbiksīšu izplatību, turklāt pētniekiem tas palīdzēs noteikt, kāds ir sugas stāvoklis un dzīvotspēja.

Kā "Tavs Dārzs" informēja Latvijas Dabas fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa, skaitīšana notiek mājaslapā www.gailbiksite.lv , turklāt šī akcija notiks visu gaiļbiksīšu ziedēšanas laiku.

Viņa informē, ka akcijā var piedalīties visi, kas atrodas gaiļbiksīšu tuvumā – nepieciešams tikai mobilais telefons vai cita ierīce ar interneta pieslēgumu. Lai skaitītu gaiļbiksītes, jāizmanto novērošanas rīks mājaslapā, atverot to planšetē vai mobilajā telefonā. Vispirms jānorāda atrašanās vieta kartē un tad jāsāk skaitīt, atzīmējot ieraudzītās gaiļbiksītes un nosakot augu ziedu tipu. Kad saskaitītas vismaz 100 gaiļbiksītes, jāpievieno dažas fotogrāfijas no novērošanas vietas, kā arī ziņas par novērotāju – gaiļbiksīšu skaitītāju.

Latvijas Dabas fonda pārstāve atgādina, ka gaiļbiksītēm mēdz būt divi ziedu tipi, kurus dēvē par S-tipu un L-tipu. S-tipa ziedā redzamas putekšņlapas, bet L-tipa ziedā vidū redzams vien irbulītis. Ziedu tipi savstarpēji apmainās ziedputekšņiem ar kukaiņu palīdzību, tādējādi tiek novērsta augu pašappute un veicināta ģenētiskā materiāla apmaiņa un ģenētiskā daudzveidība. Parasti gaiļbiksīšu augšanas vietās dažādu ziedu īpatsvars ir vienāds – pusi uz pusi. Ja īpatsvars mainās, samazinās ģenētiskā materiāla apmaiņa un sarūk augu dzīvotspēja. Kā uzsver Latvijas Dabas fonda pārstāve, pētnieki ar iedzīvotāju palīdzību vēlas noteikt abu tipu ziedu īpatsvara novirzes.

Gaiļbiksīšu skaitīšanas akcija ir Igaunijas Dabas fonda organizēta iniciatīva Igaunijā, bet šogad akcija norit arī Latvijā. Kā norāda Latvijas Dabas fonda pārstāve, savāktie dati igauņu pētniekiem palīdzēs spriest par to, kā dabā sokas zālaugiem un apputeksnētājiem.

"Gaiļbiksīšu novērošanas dati mums ļaus noteikt teritorijas, kurās ir veselīgi zālāji un tās, kur samazinājusies zālāju daudzveidība. Ja abi ģenētiskie tipi ir līdzsvarā, tas nozīmē, ka augu populācija ir stabila un ir pietiekami daudz apputeksnētāju. Igaunijas pieredze gaiļbiksīšu skaitīšanā rāda, ka dažās vietās līdzsvars ir zudis, un tās ir vietas, kurās ir izteikta cilvēku darbības ietekme. Pagājušajā gadā mēs pirmo reizi skaitījām gaiļbiksītes Igaunijā, un iegūtā informācija ir ļoti interesanta – tā palīdz mums izprast konektivitātes jeb savienojamības nozīmi dabā. Igaunijas iedzīvotāji šajā akcijā piedalās ar lielu aizrautību un prieku. Ceram, ka arī Latvijā šāds dabas novērošanas veids aizraus cilvēkus un kopīgi saskaitīsim daudz gaiļbiksītes!" uzsver Igaunijas Dabas fonda pārstāve Silvija Lotmana.

Dabas fonds mudina jau šajā nedēļas nogalē skaitīt gaiļbiksītes mājaslapā gailbiksite.lv, kā arī aicina ar veikumu padalīties sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #skaitāmgaiļbiksītes

Tags

Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form