Konstatēta bīstama alkšņu slimība
Foto: harum.koh / cc

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā paraugos atrasta bīstama, alkšņu slimību izraisoša sēne "Phytophthora alni", aģentūru LETA informēja VAAD pārstāvji. Minētā slimība ir plaši izplatīta visā Eiropā, tostarp arī Lietuvā, taču Latvijā līdz šim tā nebija konstatēta.

"Phytophthora alni" izraisa alkšņu nopietnu saslimšanu. Biežāk tiek inficēts melnalksnis, retāk - baltalksnis. Kā norāda VAAD, slimība galvenokārt izplatās ar ūdens un stādāmo materiālu palīdzību. Upju ūdens pārnes bīstamās sēnes sporas vai mizu un koksnes gabaliņus ar patogēna micēliju. Inficēšanos var arī sekmēt, ja koki aug pārplūstošās vietās. Savukārt stādaudzētavās un apstādījumos slimību var izplatīt ar stādāmo materiālu un ūdeni, ko izmanto augu laistīšanai.

Konstatēta bīstama alkšņu slimība
Foto: harum.koh / cc

Slimības raksturīgie simptomi ir mazāka izmēra lapu veidošanās inficētajiem kokiem. Vērojama arī lapu dzeltēšana un koku vainagu izretināšanās. Savukārt uz stumbru mizas, tuvāk zemei, veidojas melni, nekrotiski plankumi, kas var izplesties pat divu līdz trīs metru augstumā. Infekcijai pastiprinoties, koki vairumā gadījumu aiziet bojā.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes aplēsēm 2014. gadā Latvijā baltalksnis aizņēma 309 600 hektārus, bet melnalksnis - 183 400 hektārus zemes.

Tags

Koki

Comment Form