Nacionālajā botāniskajā dārzā top Latvijas simtgadei veltīta dobe un ekspozīcijas
Foto: Publicitātes foto

Lai apzinātu un saglabātu nozīmīgu Latvijas vēstures un kultūras mantojuma daļu – Latvijas selekcionāru selekcionētās dekoratīvo un pārtikas augu šķirnes, Nacionālais botāniskais dārzs (NBD) ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu papildinājis kolekcijas un ekspozīcijas ar 120 nacionālās selekcijas vērtīgākajām augu šķirnēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lielākā daļa no jaunieguvumiem jau nākamgad būs apskatāma NBD apmeklētājiem projekta īstenošanas gaitā izveidotajā Lielajā partera dobē pie NBD jaunās oranžērijas. Savukārt Latvijas selekcijas virtuālajā ''Slavas zālē'' ar Latvijas selekcijas sasniegumiem varēs iepazīties arī tad, kad logā ziedēs tikai leduspuķes.

Mainoties modei, bet, visbiežāk, selekcionāriem neatrodot sava darba turpinātājus, nebūtībā draud aiziet šķirnes, kas ir gan nozīmīgas nacionālās selekcijas vēstures liecības, gan var izrādīties vērtīgs ģenētiskais materiāls tālākai selekcijai. Tādēļ nacionālās selekcijas dekoratīvo augu šķirņu genofonda saglabāšana ir viens no Nacionālā botāniskā dārza pamatuzdevumiem. Salaspilī ir uzkrātas bagātīgas dāliju, tulpju, liliju, astilbju, rododendru, rožu u.c. kultūru kolekcijas, kurās tiek saglabātas arī Latvijas selekcijas šķirnes, pastāstīja NBD Informācijas un izglītības nodaļas vadītāja Lāsma Semerova.

Botāniskā dārza mājaslapā izveidota un tiks pastāvīgi papildināta Latvijas selekcijas virtuālā ''Slavas zāle''. Informatīvajā sadaļā ir atrodama sistematizēta informācija par Latvijas selekcionāru veikumu pēdējos 100 gados, aktualizējot veiksmīgākos selekcijas piemērus. Virtuālā Latvijas selekcijas slavas zāle būs iespēja pedagogiem izmantot šo resursu izglītības procesā, parādot Latvijas selekcionāru veikumu un dodot savu ieguldījumu nacionālās pašapziņas celšanā un patriotiskajā audzināšanā.

Rekonstrukcijas projekta autore ainavu arhitekte Kristīna Briķe.

Viens no redzamākajiem projekta rezultātiem ir centrālās partera dobes rekonstrukcija. Tuvojoties Latvijas simtgadei, pie NBD jaunās oranžērijas tika pilnībā rekonstruēta "Lielā partera dobe" 6272 m2 platībā. Dobes pēc ainavu arhitektes Kristīnas Briķes projekta izkārtotas stilizētu etnogrāfisko rakstu formā, ietverot esošo ziemciešu, graudzāļu un sīpolpuķu kultūru pārstādīšanu.

Rekonstrukcija ļāvusi krietni uzlabot NBD centrālās daļas ekspozīciju vizuālo kvalitāti un uzlabot augu augšanas apstākļus. Tajā tiks eksponēta arī daļa no jauniegūtajām Latvijas selekcijas dekoratīvo augu šķirnēm.

Tā kā dienziedes un peonijas sevi tā pa īstam sāk parādīt vien vairākus gadā pēc pārstādīšanas, tiek domāts par vasaras puķu pagaidu stādījumiem, kas apmeklētājus priecēs jaunajā partera dobē jau nākamgad, kad jūlijā Salaspilī notiks arī Latvijas puķu draugu saiets.

Tags

Latvijas simtgade Nacionālais botāniskais dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form