Dārza darbu kalendārs: decembris
Foto: Shutterstock

Decembrī novembra pelēkumu pamazām aizgaiņā adventes svecīšu mirdzums. Vēl tikai nedaudz sniega segas baltuma, sala spirgtuma un dārzniekam ziema ar atpūtu un jaunu plānu kalšanu var sākties.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Decembrī vien sala neizturīgie augi piesedzami un savvaļas zvēru un putnu iecienītie pieskatāmi.

Košumdārzā

Galvenais decembra darbs košumdārzā ir pasargāt sala jutīgos, mazāk ziemcietīgus augus no nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Kad gaisa temperatūra kādu laiku jau ir turējusies -3... -5 grādu robežās, un augsnes virskārta ir sasalusi, šos augus piesedz. Vislabākais piesegšanas materiāls ir egļu skujas, bet var arī izmantot sausas lapas, tīrus salmus, kā arī mākslīgus, speciāli šim nolūkam paredzētus, augu pārsegus – "mētelīšus".

No nelabvēlīgiem ziemas apstākļiem ieteicams pasargāt visus košumkrūmus, kas iestādīti šajā gadā, kā arī pret nelabvēlīgiem apstākļiem jūtīgus krūmus – budlejas, jukas, pirakantas, kerijas, bukšus. Arī tādi sīkkrūmiņi kā virši, lavandas, un citi būs pateicīgi par kādu egļu zaru, bet rododendri par papildus mulčas kārtu virs sakņu zonas ziemas laikā. Vairāk par rododendru ieziemošanu lasi šeit un arī te.

Dārza darbu kalendārs: decembris
Foto: Shutterstock

Tāpat pirmos trīs četrus gadus papildu mulčas kārta un aizsardzība pret salu būtu nepieciešama magnolijām, tulpju kokiem, ginkiem, katsurām un citiem no siltākiem dabiskās izplatības areāliem nākušiem kokiem.

Protams, arī rozes, lai tās pārziemotu, ir pieskaitāmas pie tiem košumdārza augiem, kuriem decembrī būs vajadzīgas papildus rūpes. Nevajadzētu aizmirst arī par dekoratīvajām graudzālēm un ziemcietēm, kā arī par akmensdārzu augiem. Ideāls augu piesegums ziemā ir sniegs. Irdena sniega sega 10 līdz 20 centimetru biezumā saglabā nemainīgu temperatūru un neļauj augiem nosalt, pasargājot to saknes un pumpurus. Ja sniega nav, cietīs augi augi ar seklu, virspusējusakņu sistēmu. Tos var pasargāt ar papildus mulčas slāni. Šeit lasi plašāk par dažādu augu piesegšanu pirms bagātīgā sniega kupenām.

Ja decembrī sniegs tomēr sagaidīts, tad jāparūpējas, lai tas nesakrājas kokaugu zaros un tos nenolauž. Tūju, egļu un citu skuju koku zarus pirms sniega pietin ar auklu pie stumbra tā, lai neveidojas vietas, kur sniegam uzkrāties, vai arī pēc snigšanas nopurina. Tāpat parūpējas par dzīvžogiem. Vēlams pasekot, vai tajos neveidojas vietas, kur sāk krāties sniegs. Ziemas laikā, turpinoties snigšanai, šādās kabatās sniegs sakrājas arvien vairāk un zari zem tā smaguma aizlūzt, īpaši, kad sniegs kūstot kļūst mitrs.

  • Ziemā sniegs no skujeņiem dārzā jāpurina nost, mudina speciālisti

Tags

Augļu koki Dārza darbi Dārza darbu kalendārs Rozes Ziemassvētki Ziemassvētku dāvanas Telpaugi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form