Kas darāms dārzā un pagalmā līdz 4. novembrim?
Foto: liz west / cc

Darba šonedēļ daudz!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

28., 29., 30. oktobrī

Upenēm izgriež aizlauztos, nīkulīgos, kroplos zarus, jāņogām – novecojušos skeletzarus, ērkšķogām – vājos, krūmu sabiezinošos dzinumus. Savāc nobirušās vīnogu lapas un sadedzina (sevišķi, ja uz tām ir īstās vai neīstās miltrasas pazīmes). Pēc tam vīnkoku zarus atsvabina no balstiem un sāk apgriešanu. Aveņu stādījumā dzinumiem saīsina galotnes, sakņu zonā uzber maz sadalījušos mulču. 

Novāc pēdējos vēlo šķirņu ābolus un bumbierus. Lasa dzērvenes, irbeņu un melnā plūškoka ogas, kā arī vēlo šķirņu vīnogas. Ja mežrožu krūmos vēl atrodamas putnu un sala nebojātas ogas, ievāc arī tās. Ja nopirkti ābeļu vai bumbieru stādi, ir pēdējais laiks tos iestādīt (valsts rietumu daļā). Ziemeļvidzemē un citviet, kur ziemas ir aukstākas, iegādātos stādus drošāk pierakt, atliekot stādīšanu uz pavasari. 

No ražojošiem dārziem cenšas izvākt bojātos augļus, nolauztos zarus un balstus. Sagrābj un aizvāc nobirušās lapas – tas nāks par labu zālieniem, kā arī ierobežos augu slimību izplatību. Pārskata sēklu krājumus un noglabā tos drošos traukos grauzējiem nepieejamās vietās. Peles spēj sabojāt pat salātu sēklas, nemaz nerunājot par zirņiem un pupām! Gatavo ievārījumus, spiež sulas, konservē. Skābē kāpostus drīzai izlietošanai.

31. oktobrī 1. novembrī

Novāc pēdējos sakņaugus – cigoriņu saknes, melnsaknes, mārrutkus, rok topinambūra bumbuļus. Stāda ziemas ķiplokus un sīpolus. Apstrādā augsni: smilšainu tikai viegli uzirdina, mālainu apvērš dziļāk un pamatīgāk, lai uzlabotu augsnes minerālo un bioloģisko struktūru. Turpina gatavot kompostu un lapu trūdzemi, kam pievieno arī pelnus. Ja veidojamā kaudzē ir ne vien koku lapas, bet arī skujas, uz 1 m3 vajag vismaz spaini pelnu. Tie jāizkaisa vienmērīgi, nevis biezā slānī.

2., 3. novembrī

Ja ļoti gribas darboties svaigā gaisā, arī šīs dārza darbiem nelabvēlīgās dienas ir piemērotas lapu grābšanai. Var cirst nevietā augošus krūmus un kokus, iztīrīt siltumnīcas. Ja plēvju seguma siltumnīca atrodas vējainā vietā vai arī plēve nav stingri nostiepta, drošāk to noņemt, notīrīt, sarullēt un noglabāt līdz pavasarim. Sakārto dārza darba rīkus, novāc nevajadzīgos balstus.

4. novembrī

Vēl var stādīt tulpes. Ja tagad stāda arī citas pavasarī un vasarā ziedošas sīpolpuķes, dobe būs jānosedz ar pabiezu mulčas kārtu. Atlapo rozes, apgriež tām jaunos, nenobriedušos dzinumus. Notīra un apžāvē noraktos dāliju gumus, glabāšanai der tikai veseli, nebojāti, ieteicams tos pārkaisīt trihodermīnu. Ir dažādi paņēmieni gumu saglabāšanai, taču svarīgi, lai tie būtu nolikti tīrā, vēsā vietā, kur gaiss nav par sausu, ne arī par mitru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tags

Dārza darbu kalendārs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form