Kas jāizdara dārzā un pagalmā līdz 20. augustam
Foto: Shutterstock

Kas ir, tas ir, kas nav, tas vairs nav glābjams – šogad augusta vidū dārzs vēl aizvien ir karstuma un sausuma varā. Vasara apbēdinājusi daudzus lauciniekus Kurzemes pusē, taču Latgalē sūdzas, ka nu jau lieti varētu piebremzēt, jo karstuma dēļ jūtas kā pirtī.

Mežvīteņiem izbauda ziedēšanu

Skaisti zied mežvīteņi, kupli ir atrageņu sēklu pušķīši. Priecāties par šo skaistumu mudina dārzkopis Aivars Irbe no Siguldas.

Augiem var mazliet apgriezt apziedējušās galotnes, lai gaida rudeni. Tad nogriež visu augumu, atstājot apmēram sprīdi garus stumbenīšus. Taču arī tie būs ziemā nosaluši.

Ja ir kāds mežvītenis, kas aug kupli, bet nezied, varbūt vainojama nepareiza apgriešana. Ir daži mežvīteņi, kuri zied uz iepriekšējā gada dzinumiem. Tiem dzinumus ziemā saglabā, pieliecot līdzīgi kā augststumbra rozes (pie sakņu kakliņa pieliek apaļu bluķīti, uz kura uzgulda dzinumus). Ja tie audzēti pie nelieliem metāla režģiem, var pieliekt ar visiem un piesegt.

Pašā kuplumā ir arī sīkziedu mežvīteņi. Taču tiem ir tendence saaugt pārāk mežonīgi, tāpēc daļu lieko, izstīdzējušo dzinumu vajadzētu nogriezt.

Ilgstoši dekoratīvas ir atragenes, kuras zied vasaras sākumā. Pēc ziediem ir dekoratīvi sēklu pušķi, turklāt vasaras beigās var atziedēt vēlreiz. Tos rudenī nevajag nogriezt, jo zied uz pērnajiem dzinumiem. Ja tie pēc dažiem gadiem mežonīgi saaug, atrageņu dzinumus maija beigās, jūnija sākumā nogriež līdz 1,5 m augumam. No snaudošajiem pumpuriem, kas ir uz kailajiem stumbriem, nāks jauni dzinumi.

Vairumam mežvīteņu (kas zied uz jaunajiem, viengadīgajiem dzinumiem) ieteicams dzinumus pilnībā nogriezt pavasarī. Tad tie ir izkaltuši un lielo masu var viegli sadedzināt. Pat ja dažiem mežvīteņiem dzinumi pārziemo, tie jau ir kā starpnieki barības vielu piegādē jaunajiem dzinumiem. Labāk, ja jaunie dzinumi nāk tieši no zemes. Ja vecie dzinumi pārziemojuši, tos var atstāt ap 1,5 metrus augstus un pavasarī noliekt pie zemes un ar kāsīšiem atspraust. No noguldītajiem dzinumiem nāks spēcīgi jaunie dzinumi, turklāt tie var apsakņoties. Tā tiek pie jauna stāda.

Ap augiem nav ieteicams bērt mizu mulču. Tad augam vajadzēs dot vairāk barības vielu, turklāt mežvīteņu audzētājam nepatīk, kā greznie ziedi izskatās uz šāda fona. Pieļaujama varētu būt tikai smalkās frakcijas mulča.

Tagad augiem derētu papildmēslojums. Piemērotākais ir universālais rudens mēslojums vai tāds, kam uz iepakojuma ir mežvītenis (nepārdozēt!). Klematiem gan par dzinumu nobriešanu nav īpaši jābīstas, jo tie tik un tā nepārziemo.

Source

LA.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form