Foto: Trīs apburoši daiļdārzi Gulbenes novadā
Foto: Dana Puidze

Gulbenes novada Lejasciema pagasts ir dabas baudītāju iecienīts. Tur ir apskatāmas satekas jeb vietas, kur Tirzas un Gaujas upes saplūst vienā, tāpat arī pieejams Sēravots, kas izplūst no liela laukakmens apakšas un neaizsalst pat ziemā. Tomēr pagasta lepnums ir trīs daiļdārzi, kas vienīgie ir iekļauti Gulbenes novada tūrisma piedāvājumā, portālu "Tavs Dārzs" informēja "Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centra" pārstāvji.

Saimniecība "Kalmes"


Dārzs saimniecībā "Kalmes" ir visas ģimenes lolojums. Kā atzīst pati saimniece, lai dārzs priecētu acis gadu no gada, katram augam ir jāpievērš individuāla uzmanība – tas jāaprūpē un jāseko līdzi tam, kā augs attīstās un vai tam nekā netrūkst - tikai tad ir sagaidāms arī rezultāts. Tādēļ, neskatoties uz to, ka šajā dārzā atrodamas neskaitāmas mūžzaļo augu šķirnes un dažnedažādi citi ziedi, īpaša uzmanība tiek veltīta katram no tiem.

Foto: Trīs apburoši daiļdārzi Gulbenes novadā
Foto: Dana Puidze

"Kalmēs" dārzu komplekss veidots, vadoties pēc saimnieces sajūtām un redzējuma par to, kā visam jāizskatās, nevis sekojot jaunākajiem trendiem ainavu arhitektūrā. Galvenais nosacījums dārza izveidē ir – lai pašiem saimniekiem būtu patīkami mielot acis par skaistumu visapkārt. Tas piešķir šim dārzam to patīkamo auru, ko var sajust, ienākot pa saimniecības vārtiem – visapkārt valda miers, kārtība, ar savu skaistumu acis priecē koši ziedi un kopējo formu veido akurāti apcirpti mūžzaļie augi.

Intas Balodes dārzs

Intas Balodes dārzs veidots kā kolekciju dārzs, iespēju robežās pielāgojot daiļdārza principus. Dārzs atrodas smilšainā Tirzas upes piekrastē, skarba klimata joslā. Šie apstākļi arī nosaka augu izvēli. Lielākā dārza daļa atvēlēta mūžzaļiem skujeņiem, ziemcietēm, kā arī dekoratīvajiem krūmiem.

Foto: Trīs apburoši daiļdārzi Gulbenes novadā
Foto: Dana Puidze

Dārzs veidots apmēram 20 gadu laikā, pārdzīvojis dāliju un rožu kolekcijas, tagad vairāk pievēršoties lilijām un zālveida ziemcietēm jeb graudzālēm. Skaistus krāsu akcentus var vērot maijā, kad veidojas skujaugu jaunie dzinumi, zied slotzari, sīkie zemsedzes augi, arī tulpes. Ap Jāņiem, kad pļavas un lauki rāda savu krāšņumu, dārzu atdzīvina vasaras puķes, gaidot liliju ziedēšanas laiku jūlijā. Augusts iepriecina ar flokšu, hortenziju, monardu, liatru, helēniju un citu augu ziedēšanu. Pieticīgajā augsnē lielu ļaunumu zālienam var nodarīt sausums. Dārzs varētu būt interesants dārzmīļiem, kuri interesējas par augu dažādību, saderību, audzēšanu un pavairošanu.

Sandras Semenkovičas dārzs

Sandras Semenkovičas dārzs ir kā mandala – neskaitāmas reizes jaukts ārā, lai pēc kāda laika atkal tiktu pārveidots. Sākts veidot vairāk nekā pirms 35 gadiem, tas vienmēr un arī tagad top intuitīvi, raugoties, kādi augi vislabāk sader kopā gan pēc augu krāsu toņiem, gan formām. Šobrīd Sandra aizraujas arī ar gleznošanu un, ļoti iespējams, pirms gleznošanas šis mākslinieciskais talants krāsu un formu salikumos un kompozīcijās ir izpaudies un joprojām izpaužas dārzā.

Foto: Trīs apburoši daiļdārzi Gulbenes novadā
Foto: Dana Puidze

Dārzā apskatāmi dažādu sugu, krāsu un formu skujeņi, ziemcietes un vasaras puķes, kuras ir kā lieliski krāsu akcenti. Dārza teritorijā ir arī sakņu un augļu dārzi, siltumnīca, vieta atpūtai, kur no saules var patverties nokarenās gobas ēnā izveidotā atpūtas vietā un neliela nojumīte ar dārza kamīnu. Pie saimniecības ēkas vietu atraduši vīnogulāji un citi kāpelētāji.

Plašāka informācija par Gulbenes novada Lejasciema pagasta daiļdārziem atrodama mājaslapā www.visitgulbene.lv. Tajos iespējams paviesoties arī visiem interesentiem un dārzu mīļiem. Tiek vēstīts - pirms došanās turp, jāsazinās ar dārzu saimniekiem, lai pieteiktu savu apmeklējumu.

Source

DELFI Tavs Dārzs

Tags

Dārzs Gulbene
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form