Eklektiskais 'Pinterest' festivāls. Ciemos pie modes mākslinieces Daces Krieviņas-Bahmanes
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Pārdomāts līdz pēdējai niansei – tā varētu teikt par modes dizaineres Daces Krieviņas-Bahmanes siltuma un mājīguma caurstrāvoto Rīgas dzīvokli, kurā jūtams radošais pieskāriens.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ciemojoties pie Daces, visu laiku prātā nāk frāze: "Dzīvoklis un dizains kā no "Pinterest"." Un kā nu ne – viņas gaumīgi iekārtotais mājoklis nudien izskatās kā no žurnālu glancētajām lappusēm – dažādi dizaina priekšmeti un krāsu salikumi te viens otru papildina, radot mūsdienīga interjera paraugu.

Krīzes laika guvums

Daces ģimene iepriekš dzīvojusi pavisam netālu no pašreizējās dzīvesvietas, kur tolaik īrējusi dzīvokli. Iegādāties dzīvokli pirms pāris gadiem pamudinājis žurnāla "Cosmopolitan" šoferis – izbijis biznesmenis, kurš tautā sauktajos krīzes laikos teicis, ka šis ir īstais laiks dzīvokļa pirkšanai. Pateicoties viņa ierosinājumam, Dace ar vīru Rolandu sāka apskatīt dažādus dzīvokļus, kas būtu viņu potenciālā mājvieta. Jauno māju meklēšana ģimenei bija ilgs process, bet beigās tika lemts par labu 84 kvadrātmetrus lielam dzīvoklim, kurā ir guļamistaba, virtuve, kas apvienota ar viesistabu, un bērnistaba. "Citos es iegāju, man kaut kas nepatika, bet, kad ienācu šajā dzīvoklī, uzreiz pateicu – šito es gribu!" atklāj Dace. Vēlāk ģimene palēnām sākusi iekārtot dzīvokli, kas bijis nodrošināts vien ar elektroapgādi un citām nepieciešamajām komunikācijām, kā arī vannu.

Dzīvokļa interjers ir pašas Daces nopelns. Viņa to lēnām apaudzējusi ar dažādām mantām un dizaina priekšmetiem, ienesusi telpās zaļo dzīvību, kā arī rūpīgi izvēlējusies mēbeles. Vien iekārtojot virtuvi, savu artavu sniegusi arī Daces draudzene, kura nodarbojas ar dizainu. "Man jau agrāk aiz modes nākamā aizraušanās bija interjers, bet mode, protams, to sita pušu. Tas man ir kā hobijs," neslēpj Dace, kura sava dzīvokļa interjeru raksturo kā eklektisko festivālu.

Eklektiskais 'Pinterest' festivāls. Ciemos pie modes mākslinieces Daces Krieviņas-Bahmanes
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Viens no iemesliem, kāpēc ģimene lēmusi par labu tieši šim gaišajam dzīvoklim, bijis lielais balkons, kas nu jau kļuvis par iecienītu vasaras atpūtas vietu, kurā nesteidzīgi malkot vīnu un rūpēties par pašas iestādītajiem augiem. "Terasē man vasarā ir botāniskais dārzs. Tur man aug timiāns, hortenzijas," atklāj Dace.

Savukārt pavasarī uz balkona var laiskoties peldkostīmā, baudot pirmos saules starus un siltumu. "Kad ir pavasaris, visi man prasa, kāpēc es esmu tik brūna. Vai es lietoju kādu paštonējošo krēmu?" smejoties stāsta Dace, kuras iedegums patiesībā bijis no sildīšanās saulītē turpat uz balkona. Mājokļa saimniece arī atzīst, ka balkona priekšrocības siltajos vakaros izmantojot arī citi kaimiņi. Tad visapkārt skan čalas, kas rada sajūtu kā Vecrīgā, kas gan pašiem iemītniekiem it nemaz netraucējot.

Radošuma pieskāriens interjerā

Tā kā dzīvoklī ievācoties virtuves vēl nebija, tad tā arī bijusi pirmā telpa, kura ieguvusi mēbeles. Daces virtuvē par vecāko lietu var dēvēt viņas vīramātes ledusskapi ar noapaļotiem stūriem, kuram uz durvīm vietu rod dažādi magnētiņi un pastkartes no ceļojumiem. Ledusskapis savulaik atceļojis no vīra vecāku vasarnīcas, jo Dacei tas ļoti iepaticies. Tad veikuši apmaiņu – savu iegādāto ledusskapi atdevuši vīra vecākiem, bet viņu ledusskapis nonācis Daces ģimenes īpašumā. Kā atzīst sieviete, pašlaik viņai ir vēlme iegādāties jaunu ledusskapi, kas būtu analogs vecajam. Uz tā durvīm radoši izpaužas arī Daces mazākais dēls Emīls, kuram patīk pārkārtot ceļojumu suvenīrus, kā arī ieviest savu kārtību uz virsmas. "Man mājās ir vēl viens set designer," smej Dace. Puikam, līdzīgi kā mammai, patīk radoši un mākslinieciski izpausties.

Viņa arī atklāj, ka mazākajam ģimenes loceklim mājās patīk rīkot izstādes, piemēram, pirms kāda laika viesistabā uz nelielajām kāpnēm bijuši vairāki mākslinieciski darbi, kas tapuši no tualetes papīra rullīšiem, dārzeņiem un gaismiņām. Savukārt citu reizi izstādes ir rīkotas uz palodzes, virtuvē, kā arī bērnistabā pie sienas, kur sakārti zīmējumi. Pēc mazā ķipara īpaši izteiktām vēlmēm iegādāti arī telpaugi. Viņam kādā veikalā ļoti iepaticies bonsai kociņš, bet tas pagaidām vēl nepapildina mājokļa augu pulciņu.

View this post on Instagram

A post shared by Emils Juhans (@emiils_art) on Sep 30, 2018 at 3:51am PDT

Īpaša Daces aizraušanās ir set design (tulk. – dizaina izveide) un galda klājumi, tāpēc mājoklis, kā arī virtuves galds svētkos un ikdienā ir skaisti noformēts. Galda klājums parasti tiek pieskaņots gadalaikam vai arī svētku tematikai, piemēram, virs lielā virtuves galda karājas karodziņu virtenes, kuras namamāte ik pa laikam nomaina. "Man šķiet, ka tad mājā uzreiz ir vairāk dzīvības, enerģijas. Nedaudz tā arī ir svētku sajūta," atzīst Dace. Savukārt vāzē uz galda vienmēr atradīsies vieta ziediem. Lielais koka galds svētku reizēs tiek novietots istabas viducī, un pie tā pulcējas visa ģimene vai arī draugi.

Taujāta, vai ir liela kulināre, Dace atzīst, ka lielākais ēdienu gatavotājs ir vīrs. Viņai pašai drīzāk patīk gatavot dažādus salātus un uzkodas, kas neprasa daudz laika salīdzinājumā, piemēram, ar cepeti. Darbadienās viņai īsti neatliek laika ķerties pie lielās ēdienu gatavošanas, vienīgi bērniem kaut kas tiek pagatavots. "Mēs mājās faktiski darbadienās neēdam," norāda namamāte, kura atzīst, ka askēzes izņēmums ir brīvdienas.

Eklektiskais 'Pinterest' festivāls. Ciemos pie modes mākslinieces Daces Krieviņas-Bahmanes
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Viesistabā, kas apvienota ar virtuvi, sadzīvo dažādas interjera lietas un mēbeles, kas iegādātas ne tikai Latvijā, bet arī citviet. Telpas sienu rotā mākslinieces Flēras Bīrmanes glezna, kurā attēlots Daces dēls Markuss pusotra gada vecumā. Māksliniece gleznu pārim uzdāvinājusi kāzās. Tas bijis kā pārsteigums Daces vīram, jo viņš vienīgais nav zinājis, ka dāvanā būs dēliņa portrets.

Istabu papildina arī dažādi telpaugi, kuru iegāde ir vēl viena neliela Daces aizraušanās. Savukārt skaists telpas papildinājums ir izvietotās ģimenes fotogrāfijas, kā arī muzikālais noformējums, jo ģimenes ligzdiņā vienmēr skan mūzika. Mājoklī liela loma piešķirta arī apgaismojumam, jo, kā skaidro Dace, dažādas lampas rada siltuma un mājīguma sajūtu, piemēram, Ziemassvētkos ģimenes mājoklī esot ļoti daudz lampiņu. "Es droši vien minimālismā nevarētu. Man patīk tāds skandināvu eklektisms," uzsver namamāte.

Eklektiskais 'Pinterest' festivāls. Ciemos pie modes mākslinieces Daces Krieviņas-Bahmanes
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Nereti dzīvoklim tiek piešķirts kāds konkrēts stils, piemēram, pirms kāda laika Dace ienesusi Kubas vēsmas, par kurām tagad liecina vien glezna pie sienas. To Dace pati radījusi. "Es jau biju izdomājusi, ka vecumdienās, pensijā, gleznošu," atklāj Dace, tiesa, tas nemaz nenozīmē, ka modei tiks teiktas ardievas, jo ar gleznošanu viņa vecumdienās nodarbošoties paralēli.

Kā skaidro namamāte, mājoklī pārvērtības var radīt arī ar minimālu līdzekļu ieguldījumu, piemēram, guļamistabā var nomainīt gultasveļu, spilvenu pārvalkus vai pārkārtot vietām dekorus. "Var pat trīs stilus uztaisīt – aristokrātiskais, skandināvu konceptuālais un eklektiskais mikslis ar skandināvisko," norāda Dace, kurai, kā pati atzīst, pašai tuvāks ir eklektiskais un nedaudz etniskais.

Eklektiskais 'Pinterest' festivāls. Ciemos pie modes mākslinieces Daces Krieviņas-Bahmanes
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Blakus guļamistabai atrodas vannasistaba, kura ir ieturēta siltos krāsu toņos. Tajā nav ne miņas no dažādām liekām lietām, jo viss ir salikts pītos groziņos, kas lieliski iederas interjerā. Mazāki un lielāki groziņi novietoti uz dažādām virsmām, piemēram, veļas mašīnas, kā arī ielikti skapītī. "Šeit es arī bieži mainu dizainu, kā vien pašai sagribas," tā par vannasistabu teic Dace.

Nelielā bērnistaba, kas atrodas netālu no ieejas dzīvoklī, ir kompakti iekārtota – tajā ir divstāvu bērnu gultiņa, skapis, kā arī galds pie loga. Arī bērnistabā, gluži kā viesistabā, pie griestiem ir piekārta karodziņu virtene. Tikpat košs dekors ir arī pie logiem, kur pieliktas krāšņas papīra bumbas jeb pomponi. Savukārt telpas sienas ir mākslinieciski noformētas, jo tās rotā mazā piecgadnieka krāšņie un neparastie zīmējumi, kas tapuši ne tikai bērnudārzā, bet arī mājās.

View this post on Instagram

A post shared by Dace Krievina-Bahmane (@dacebahmane) on Aug 19, 2018 at 9:12am PDT

Saimniece stāsta, ka ar mājas darbiem nav problēmu, jo viss ir normas robežās. Viņu, piemēram, kārtošana nomierina, jo tad uzreiz šķiet, ka arī viss cits sakārtojas. "Ja haoss ir mājās, tad šķiet, ka haoss ir arī pašā," vērtē Dace. Piemēram, guļamistabā allaž ir saklāta gulta, kas nereti draugos rada izbrīnu, vai tā tiešām ir katru dienu. Vien bērnistabā viss ir kā jau bērniem, kam patīk radoši izpausties.

Vaicāta, vai nav domāts par mājdzīvnieka iegādi, kas arī radītu mājīgumu, namamāte atbild noliedzoši. "Bērni jau grib, bet es neredzu mums šeit vietu dzīvniekam," viņa piebilst. "Es jau nesaku, ka negribēšu nekad, bet šobrīd gan es nevienu dzīvnieku nevēlos."

Dace savu mājokli nevar iedomāties bez zaļumiem, jo tie vieš dzīvību, kā arī detaļām, kuras rada pilnības sajūtu, piemēram, lampiņas. "Man nepatīk, ja ieslēdz prožektoru, protams, vannasistabā uzkrāsojoties, – tā ir cita lieta. Mums mājās vakarā ir minimāls, intīms apgaismojums, ko rada mazās gaismiņas," stāsta Dace. Viņa vasarā savā mājoklī nevarot iedomāties sveču radīto gaismu, jo tas, viņasprāt, nepieder vasaras mēnešiem. Sveču gaisma vairāk iederas aukstajos ziemas mēnešos un rudenī, norāda Dace.

Savu īpašo mājas sajūtu Dace vasarā vislabāk to izjūt uz balkona, kad kopā sanāk visa ģimene, bet tumšajos ziemas vakaros, kad vēl ir darbā, viņa ilgojas pēc mājām, tā siltuma, kas tur ir, kā arī saviem mīļajiem.

Foto no Daces Krieviņas-Bahmanes mājokļa:

Tags

Dace Bahmann Dzīvoklis Interjera idejas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form