10 jautājumi un atbildes par hortenzijām
Foto: DELFI

Dārzā viens no skaistākajiem augiem noteikti ir hortenzijas, kas pārsteidz ar krāsu dažādību un milzu ziedu bumbām, kā rezultātā tās nereti izskatās kā milzīgas kupenas. Kā audzēt hortenzijas un tās lutināt, lai augs krāšņi un iespaidīgi ziedētu, vaicājām stādu audzētavas "Saulesķirši" saimniecei un pieredzes bagātajai hortenziju audzētājai Veltai Breidakai, kam ir pasakaini skaists daiļdārzs ar hortenzijām dažādās krāsās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tavs Dārzs" pie Veltas un viņas vīra Jāņa ciemojās jūlijā. Ciemošanās Veltas un Jāņa Breidaku [aut. – titulbildē abi] daiļdārzā Ādažos bija kā došanās uz ārvalstīm, jo dārzs bija pārsteigumu pilns, turklāt tajā jūtama svešu zemju elpa, jo saimnieki ir izveidojuši tematiskos dārza stūrīšus Japānas, Itālijas, Āfrikas un citu zemju stilā. Šajā rakstā vari aplūkot Breidaku ģimenes apbrīnas vērto daiļdārzu.

Saimnieci arī lūdzām dalīties padomos viņas mīluļu hortenziju audzēšanā.

Kad ir labākais laiks hortenziju stādīšanai?

Tagad ir iespēja stādīt visu sezonu, protams, tas varbūt skan banāli, bet, tiklīdz zeme atkūst, var stādīt. No aprīļa līdz pat oktobrim, novembrim, kamēr zeme nav sasalusi. Skarainās hortenzijas ideāli ieaugas, visas ir podiņos, augus var pārstādīt, problēmu nav. Visi jau parasti cenšas līdz septembrim sastādīt hortenzijas, jo neviens nevilks garumā līdz novembrim. Hortenzija tādā ziņā ir ļoti pateicīga stādīšanai.

Kāda vieta labāk patiks hortenzijām?

Skarainajām hortenzijām patīk saule un pusēna. Piemēram, dažas baltās hortenzijas un 'Limeligt' šķirnes hortenzijas man ļoti labi aug arī ziemeļu pusē. Savukārt krāsainās hortenzijas jāstāda saulē, jo tad būs košāka krāsa. Vien jāņem vērā, ka saulē hortenzijas grib ļoti daudz "dzert". Hortenzijas vispār vasarā grib, lai tās ļoti salej, tad būs krāšņa ziedēšana. Vispār hortenzija ļoti grib gan "dzert", gan arī "ēst".

Ar kādu mēslojumu tās palutināt?

Var pirkt kompleksos mēslojumus. Ja ir iespēja, tad satrūdējušus un dabīgus kūtsmēslus, kūtsmēslu aizvietotājus. Tas ļoti patīk skarainajām hortenzijām. Ja ir iespēja, tad es visiem iesaku pamēslot, un, protams, nedrīkst aizmirst par laistīšanu. Hortenzijas arī nevajag mēslot pārāk daudz, visam jābūt sabalansēti. Kas par daudz, tas par skādi.

Hortenziju nevar tikai skābā augsnē audzēt. Ir tāds priekšstats, ka tām vajag tikai skābu augsni. Piemēram, skarainajām hortenzijām nav labi, ka ir izvēlēta tikai skāba augsne, viņām vajag gan to, gan to. Citādi ir ar lielziedu hortenzijām. Tām skābums augsnē ir lielāks nekā skarainajām, tāpēc jābūt uzmanīgam ar slāpekli. Skābums nosaka arī krāsu. Lielziedu hortenzijām ir speciāli paredzēti mēslojumi. Skarainās ir ļoti pateicīgas mēslošanai. Bieži vien cilvēki domā, ka tām nevar likt virsū satrūdējušus kūtsmēslus, bet tas ir nepareizi. Es pati arī esmu uzlikusi, ziedkopas ir skaistas un milzīgas. Tur, kur ir sausā zemē stādītas vai vienā skābā kūdrā, tur nekas nebūs. Savukārt lielziedu hortenzijām nevar aizrauties ar kūtsmēsliem, jābūt uzmanīgākam.

Tagad jau vispār izplatītāji piestrādā, lai būtu ilgas iedarbības mēslojumi, kurus var uzkaisīt tā, ka trīs mēnešus augs, nav jāmēslo, bet hortenzijām nekad tā nebūs par daudz. It sevišķi, ja krūmi ir lieli, tiem ar noteikto devu, kuru rekomendē izplatītājs, būs par maz. Tur arī jāpiešaujas. Tādas gatavas receptes, kā darīt, nebūs. Skarainās hortenzijas vienmēr jo īpaši grib "paēst", tad ziedkopa patiešām ir liela. Ja ir maza ziedkopa, tad ir skaidrs – hortenzija nav "paēdusi" un "padzirdīta", jo ziedkopai jābūt ap 50 centimetrus lielai, bet reizēm gadās, ka ir tik maza kā zirnītis...

10 jautājumi un atbildes par hortenzijām
Foto: DELFI
Veltas vīrs Jānis pie savas mīļākās hortenzijas dārzā, kas "Tavs Dārzs" ciemošanās laikā jūlijā vēl tikai raisīja savus ziedus.

Kas jāņem vērā, gatavojot hortenziju stādīšanas bedri?

Stādīšana – tas ir ļoti individuāli, jo ir atkarīgs no tā, kāda kuram dārzā ir pamataugsne. Ar to arī jāsāk – vai tas ir priežu mežs un smilts vai smagais māls. Ja ir priedes un smilts, piemēram, Jūrmalā, tad rok lielu bedri 1x1 m, izņem visu smilti ārā un atved labu melnzemi. Aplami, ja skarainajām hortenzijām ieliek kūdru un viss. Melnzeme ir jāsajauc ar kūdru, tad būs ideāli. Tādā veidā sagatavo augsni.

Ja ir māls, tad to bedri nerok tik lielu, vajag kūdru jaukt klāt, jo māls ir smags. Ideāli, ja ir satrūdējis komposts, kuru pievieno augsnei. Tas ir ideāls variants, ja to visu var sajaukt kopā.

Augs iestādīts. Kad var gaidīt ziedus?


Kad mēs iestādām hortenziju, tad tā jau ir ar ziediem. Tagad nav kā agrāk. Teju visas nāk ar ziediem. Nezinu, cik mazu spraudenīti vajag, lai hortenzija neziedētu iestādīšanas gadā. Magnolijām jāgaida 8 gadi, kad ir ziedēšanas kulminācija, hortenzijām tā nav.

Kā panākt, lai hortenziju ziedi vāzē ilgāk turas svaigi?

Hortenzijas ir jāgriež vakarā un jāliek vāzē gluži tāpat kā ceriņi – uz brīdi jāpatur karstā ūdenī, bet pēc tam aukstā. Tad kādas trīs dienas var saglabāt. Ja tāpat nogriezīs, hortenzijas negribēs vāzē ilgi stāvēt.

10 jautājumi un atbildes par hortenzijām
Foto: DELFI


Breidaku ģimenes dārzā hortenzijas ir dažādās krāsāssākot no klasiski baltām līdz par violetām, rozā un citām.

Hortenzijām uzglūn arī kādas slimības?


Hortenzijas it nemaz nav slimīgas. Galvenais, kā jebkuram augam, – ja ir "paēdusi" vai "padzērusi", tad tai nekas nevar būt. Ja ir kāda slimība, uzreiz jāskatās, kā tam augam pietrūkst. Es nekad neesmu tās miglojusi pret slimībām, jo nav bijusi pašai saskare ar to. Varbūt vienīgi kādi grauzēji tās var apskādēt, varbūt māja atrodas meža tuvumā... Hortenzijām nav ne miltrasas, ne tās ir kukaiņu iecienītas. Tās vienīgi reaģē uz barības vielām, kad lapas paliek citā krāsā, bet tas viss ir barības vielu trūkums vai pārdozēšana.

Kādi ir darāmie darbi, kad hortenzija ir noziedējusi?


Tas jau ir vēlu rudenī. Kurām ir lielas ziedkopas, piemēram, 'Limelight' un 'Vanilla', tām ziedkopu nogriežam, lai tā neizlūzt. Tās, kuras ir krūmveidīgas, piemēram, 'MagicFlame', 'Vezuvio' un jaunās šķirnes, kurām ziediņi ir smalki, tās var atstāt līdz pavasarim. Tad pavasarī ziedkopas nogriež.

Ar lielziedu šķirnēm ir īpašs stāsts – tās ir jānes pagrabā, ja ir +0, +5 grādi. Protams, lielziedu hortenzijām selekcijā arī ir jaunas šķirnes, kuras var atstāt ārā, bet tad tās ir jāpiesedz, piemēram, šķirne 'Love'. Skarainās hortenzijas es nepiesedzu, nevienu. Lielziedu ir jāziemo, jānes iekšā, jāpiesedz...

Kad veic hortenziju apgriešanu?


Pavasarī veic kardinālo apgriešanu – marta beigās, aprīļa sākumā, kad saīsinām un atstājam trīs pumpurus no lejas vai trešdaļu no katra zara. Tas ir būtiski. Rudenī tikai lielās ziedkopas jānogriež, lai vējš neizlauž ziedkopas.

Ja būtu jāveido hortenziju tops, kas būtu jūsu favorīti?


Man noteikti būtu grūti izvēlēties. Pašlaik man dārzā patīk klasika – 'Limelight' un 'Vanilla'. No jaunajām šķirnēm nepārspējama ir 'Diamond Rouge', pirms trim gadiem izveidotā šķirne 'Polyester', vēl arī 'Pastel Green', kura ir zaļā krāsā, kā arī 'Mont Blanc' un 'Vesuvio'.

Tags

Dārza darbi Dārza labiekārtošana Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form