Aprīļa dārza lepnums – atraitnītes. Kā stādīt un kopt
Foto: Shutterstock

Nogrābjot sapūstās rudens lapas, atsedzot zaru noklāto zemi, košu un spilgtu skatu paver atraitnītes (Viola Wittrockiana), kas nu jau pilnā plaukumā rotā ne vienu vien dārza dobi, palodzes mazdārziņu un pilsētas parku dobes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziedēšanas laiks

Aprīlis vairumam asociējas tieši ar atraitnīšu ziedēšanu, jo šīs ir vienas no pirmajām dārza puķēm, kas nebaidās no dzestrajiem pavasara rītiem un vēsajiem vakara saulrietiem. Pretēji ziedu saulainumam, augam patīk vēss un mitrs laiks, tāpēc pavasara mainīgie klimatiskie apstākļi nekādi neietekmēs dzīvespriecīgo ziedēšanu dārza apstādījumos. Lai arī atraitnītes sāk ziedēt jau agrā pavasarī, process tik ātri nemaz nebeidzas, jo ziedēšana pie labiem apstākļiem turpinās līdz pat vasaras sākumam.

Tā nudien nebūs lišķēšana, sakot, ka atraitnītes var būt lepnas par sevi, jo tās spēj pārciest pat salnas un ļoti vēsas pavasara dienas. Interesanti, ka nakts salnās ziedi var sasalt balti, taču dienas laikā tie atlaidīsies un izdzīs jaunus ziedpumpurus, un šāda īpašība piemīt reti kuram ziedošam augam.

Stādīšana

Aprīļa dārza lepnums – atraitnītes. Kā stādīt un kopt
Foto: Shutterstock

Atraitnītes ir pirmās puķes, kuras sāk tirgot ziedu bāzēs, veikalos un tirdziņos kā stādus, taču sēklas var sēt dobēs vien vasaras beigās. Lai arī tagad sēklas sēt vēl ir par agru, var iegādāties jau gatavus stādus, ar ko izrotāt balkona kastes, lodžiju, iekarināmos puķu podus vai dārza dobes, mucas un citus objektus.

Atraitnītēm patiks jebkura augsne, kas nav pārāk mitra un smilšaina. Svarīgi šīs puķes stādīt ar 15-25 cm lielu atstarpi. Nav jābūt bažām par to, ka šie augi var nosalt, jo tam patīk augt vēsumā un tās itin labi spēj pārciest temperatūras pazemināšanos līdz pat -5oC. Tikpat nozīmīgi ir šīs puķes nodrošināt ar regulāru mitrumu, bet nepārspīlējot, lai augsne neiepūtu.

Pēc noziedēšanas tās vajadzētu izrakt un to vietā stādīt citas – vasaras puķes, piemēram, leduspuķītes, begonijas, balzamīnes vai samtenes, raksta ''Galantus'' dārzkopības speciālisti.

Krāšņā dažādība

Atsevišķas atraitnīšu šķirnes priecēs ne tikai ar krāšņām ziedlapiņām, bet arī patīkamu aromātu. Aromātiskās atraitnītes var meklēt pēc sēklu sērijas 'Fama' vai 'Delta'. Šķirnes ar miniatūriem ziediem būs ļoti bagātīgas ziedēšanas laikā, taču krāsu dažādība ikvienai šķirnei ir pārbagāta. Dzeltenas, oranžas, purpura, violetas, dzeltenas, zilas, kremkrāsas, sārtas, baltas un bordo, taču vēl interesantāki ziedi ir tie, kas apvieno divas krāsas, radot vēl krāšņāku buķeti.

No plašā ziedu klāsta tieši oranžās un dzeltenās atraitnītes ir vispieprasītākās, ko visticamāk var skaidrot ar ilgām pēc saules siltuma.

Tags

Dārza darbi Pavasara augi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form