Astoņi krāšņi ziedi balkona puķu dārzam
Foto: pizzodisevo / cc

Aizvien populārāka kļūst tradīcija ar krāšņiem ziediem izdaiļot namu palodzes, terases un balkonus. Augi ar skaistu lapojumu un krāsainiem ziediem balkonus padara daudz mājīgākus un skaistākus. Kādus augus izvēlēties? Kad stādīt un kā kopt? Ko darīt, ja apnikušas petūnijas un pelargonijas, kas ir populārākā izvēle balkonu kastēm?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms ķerties pie apzaļumošanas, jāizvērtē, kādi apstākļi būs izvēlētajā vietā - saules vai ēnas puse, vēja brāzmas vai aizvējš? Balkonam var izvēlēties vīteņaugus, piemēram efejas, kas, apvijoties ap balkona režģiem, augiem radīs patvērumu no vēja, maskēs kādu nepievilcīgu skatu, kā arī palīdzēs radīt noslēgtu vidi, kur slēpties no garāmgājēju ziņkārīgajiem skatieniem. Noēnojumu var radīt arī, izmantojot bambusa vai plastikāta režģus, ko apaudzē ar kresēm vai ipomejām.

Ierīkojot dārziņu uz daudzdzīvokļu nama balkona vai lodžijas, jāņem vērā tas, kā apstādījumi izskatīsies no malas, cik iederīgi tie būs kopējā ainavā. Pārsvarā visi domā tikai par sevi, savu gaumi un maciņu, tomēr, ideālajā gadījumā vismaz tuvākajiem kaimiņiem vajadzētu vienoties par vienota stila balkona kastēm un augiem. Lai netraucētu kaimiņiem un saglabātu nama fasādes pusi "neskartu", augu kastes vai podus var piestiprināt balkona iekšpusē, iesaka žurnāls "Ievas Dārzs".

Balkona apstādījumiem neder lieli augi, jo to sakņu sistēmai nepieciešams pietiekami daudz vietas. Lieli podi ar zemi ir ļoti smagi, īpaši, ja izmirkuši, bet balkona kravnesība nav neierobežota. Lai kādā jaukā dienā viss krāšņums kopā ar balkonu neuzgāztos kaimiņiem uz galvas, noskaidrojiet, kādu smagumu tas spēj izturēt, un, veidojot savu balkona dārzu, ņemiet vērā šo būtisko kritēriju. Jārēķinās arī ar balkona platību, nepārblīvējot visu ar puķu podiem un atstājot telpu arī dzīvokļa saimniekiem.

Balkonu kastēs lielākoties stāda viengadīgus augus, cenšoties neizvēlēties kaprīzas un grūti kopjamas puķes. Labāk iegādāties stādus jau podiņos, tad pārstādīšanas procesā netiks traumētas puķu saknes. Augsne stādīšanai nopērkama veikalos jau gatavā veidā, bet var izmantot arī dārza augsni. Kastes vai poda apakšā ieteicams iebērt keramzīta kārtu drenāžai. Labākais laiks stādīšanai - vakars, nevajadzētu šo darbu darīt dienas karstākajā laikā. Arī laistīt vajadzētu vai nu no rīta, vai arī vakarā, kad gaiss ir vēsāks.

Lai puķes krāšņi ziedētu līdz pat rudenim, par tām ir jārūpējas - regulāri jālaista un jāmēslo, jāseko līdzi, lai augus nebojātu kaitēkļi un slimības. Vismaz reizi nedēļā nepieciešams mēslot ar atbilstošu mēslojumu. Var izmantot arī ilgstošas iedarbības mēslojumu, kuru jau stādīšanas laikā pievieno augsnei. Mitrā augsnē mēslojums pamazām šķīst, nodrošinot puķes ar papildu barību vairāku mēnešu garumā.

Kādos traukos stādīt?

Var izmantot veikalos nopērkamās kastes, podus, konteinerus vai meklēt dažādus netradicionālus risinājumus, dodot jaunu dzīvību priekšmetiem, kas savu laiku it kā jau nokalpojuši, piemēram, bērnu rotaļlietu kastei, vecam krēslam vai spainim. Galvenais noteikums - traukiem jābūt ērti pārvietojamiem un stabiliem, bet balkona kastēm jāizvēlas atbilstoša izmēra turētājus. Pēdējā laikā populāri kļuvis stādīt augus skārda traukos, tomēr jāņem vērā, ka tie saulē ātri uzkarst, tādēļ šādus traukus ieteicams lietot kā kašpo, iekšpusē ievietojot augu citā podā.

Lai paildzinātu koka kastu kalpošanas laiku, tajās ieklāj agrotīklu, neļaujot augsnei saskarties ar koku. Plastmasas kastēm labāk izvēlēties tādas, kurām ir biezākas sieniņas vai dubultsienas.

Kādus augus izvēlēties?

Saulainā pusē vai pusēnā patiks lielākajai daļai augu - petūnijām, pelargonijām, alisēm, gazānijām, verbenām, kātlapu salmenēm un daudziem citiem augiem. Dienvidu pusē labāk nestādīt begonijas un lobēlijas.

Ēnainā ziemeļu pusē labi jutīsies lobēlijas, fuksijas, balzamīnes, šaurlapu samtenes, spriganes, arī parastā efeja.

Vējainā vietā labāk stādīt zemus augus - zemās petūniju šķirnes, lauvmutītes, samtenes, alises.

Viens no lētākajiem un populārākajiem balkonu apzaļumošanas veidiem ir - krāsainās petūnijas, tomēr, ja vasara ir vēsa un lietaina, šie augi ir kaprīzi un ļoti prasīgi attiecībā pret kopšanu. Lai petūnijas krāšņi ziedētu, nevis nīkuļotu, tām jāvelta daudz laika. No šāda aspekta raugoties, pelargonijas ir daudz "ērtākas", tās ir pieticīgas un nav tik jūtīgas pret vēju un aukstumu.

Astoņi krāšņi ziedi balkona puķu dārzam

Tags

Balkons Pavasara augi Pelargonijas Petūnijas Sarakstu karuselis Telpaugi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form