Ko stādīt dārzā, lai tajā lidotu skaisti tauriņi?
Foto: likeaduck / cc

Skriet pa pļavu, ķerot krāsainus tauriņus, savulaik bija viena no patīkamākajām bērnības izklaidēm - vasarās laukos pie vecmāmiņas. Tagad pilsētnieki tauriņus ikdienā ieraudzīt var reti, parasti vien tajās reizēs, kad izdodas izrauties ārpus pilsētas mūriem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tauriņu mājvieta un barības avots ir augi, tāpēc šiem kukainīšiem iekļauties pilsētvidē ir daudz grūtāk, kā mušām vai lapsenēm, tiem noteikti ir vajadzīgas "zaļās mājas". Taču pievilināt tauriņus var. Varbūt ne gluži tādus, kā tos, kas mitinās LU Botāniskajā dārzā, bet mūsu pašu parastos ievilināt savas redzamības lokā ir iespējams. Ja vēlies ieraudzīt ne tikai pelēkbrūnos un neizteiksmīgos nakstauriņus, bet arī krāsainākos – raibeņus, zilenīšus un zeltainīšus, ir jāveido tauriņu dārzs.

Ar tauriņu dārzu veidošanu pasaulē aizraujas entuziasti, kas mūsdienu urbānajā vidē cenšas saglabāt dabas daudzveidību, vienkārši savvaļas dabas mīļotāji, kā arī daiļdārzu veidotāji, kas tauriņu dārzus (vairāk gan dobes) ieplāno kā interesantu dārza elementu. Radīt tauriņu dārzu nav sarežģīti, ir jāzina tikai viens vienīgs knifiņš – kas ir tie augi, ko tauriņi izmanto savas eksistences nodrošināšanai, un jārada dārzā tādi apstākļi, lai visa tauriņa dzīves garumā sākot no oliņas, kāpura, kūniņas un beidzot ar grezno lidoni, tam būtu nodrošināta šo augu pieejamība.

Pieaugušo tauriņu, ne visu, bet daudzu krāsaino un raibo, barība ir nektārs, tāpēc dārzā ir jābūt ar nektāru bagātiem ziedošajiem augiem. Taču tauriņiem ir vajadzīgi arī augi, kuros izdēt olas, un augi, ar kuriem var baroties kāpuri, kas atšķirībā no pieaugušajiem dod priekšroku nevis ziedu nektāram, bet krietni vien necilākajām zaļajām lapām. Ideāli, ja kādā dārza vietā atrodas savvaļas augi – dadži, nātres, graudzāles. Tāpat dārzā vai netālu no tā ir jāatrodas kokiem, kas gan nodrošina kāpurus ar pārtiku, gan pasargā tauriņus mākoņainās un lietainās dienās. Latvijas tauriņiem patīk apses, kārkli, vītoli, bērzi un citi lapu koki un krūmi. Savvaļas augu klātbūtne nodrošinās to, ka tauriņi jūsu dārzā ieradīsies ne tikai kā garāmskrejoši viesi, bet kļūs par jūsu dārza patstāvīgiem iemītniekiem.

Ja vēlies īpaši pievērsties tauriņu vērošanai vai piesaistīt šai nodarbei bērnus, tad veido speciālas tauriņiem tīkamo nektāraugu dobes savā mīļākajā atpūtas vietā pie mājas. Dobei jābūt saules apspīdētai vismaz sešas stundas dienā un pasargātai no valdošajiem vējiem. Atrodi vietu nelielai ūdens krātuvei (lieliski šim nolūkam der arī putnu dzirdinātava) un kādam dekoratīvam akmenim, kas novietots saulē, lai tauriņiem būtu kur apžāvēt un sasildīt spārnus. Ja vēlies, lai dārzā tauriņi vienkārši būtu, vari izvietot tauriņiem tīkamos augus dažādās dārza vietās. Un atceries - nekādu pesticīdu, nekādu ķīmisku insekticīdu! Tas, kas nogalina lapputis un kāpostu balteņu kāpurus, nogalina arī tauriņus un citus derīgos kukaiņus – bites un bizbizmārītes.

Tags

Baudi vasaru! Dārza labiekārtošana Dārzs Sarakstu karuselis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form