Septiņas viegli audzējamas, izturīgas un izskatīgas ziemcietes - ko stādīt un kā kopt?
Foto: rpaterso / cc

Vai nu vēsturiskas sakritības dēļ, vai labvēlīgāko klimatisko apstākļu dēļ lielākā daļa Latvijas stādaudzētavu ir izvietojušās Zemgalē un Kurzemē. Vidzemē stādaudzētavu ir samērā maz. Nav brīnums – ne tur zeme tik auglīga kā Zemgalē, ne ziemas tik maigas kā Kurzemē, ne vasara tik gara, arī saulaino dienu Vidzemē ir krietni vien mazāk kā Baltijas jūras piekrastē. Tomēr, neskatoties uz to, arī Vidzemē ir ļaudis, kas ar rūpību un neatlaidību kopj un lolo jaunos puķu, koku un košumkrūmu stādus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vidzemes stādaudzētavu stādu priekšrocība ir lielāka augu izturība ziemās. Ja stādi audzēti un norūdīti Vidzemes skarbākajā klimatā, ir lielāka garantija, ka tie labi jutīsies ne tikai Latvijas austrumos, bet arī mūsu ziemeļu kaimiņvalstīs Igaunijā un Somijā. Ne velti igauņi un somi ir atzinuši Latvijā audzētus stādus par piemērotiem saviem dārziem, un ar katru gadu arvien vairāk un vairāk, pat veseliem autobusiem, ziemeļu kaimiņi ierodas stādu "medībās" Latvijas Stādu audzētāju biedrības organizētajās Stādu parādēs.

Vidzemes pusē Inciemā, netālu no Siguldas apkaimes augstākās vietas – Saules kalna, atrodas stādu audzētava "Baižas", kas specializējusies ziemciešu stādu audzēšanā. "Baižas" piedāvā ap 700 dažādu veidu un šķirņu ziemciešu, stādaudzētavai ir viena no lielākajām, tirdzniecībā piedāvātajām astilbju kolekcijām, par ko šovasar varēja pārliecināties LU Botāniskā dārza tradicionālajā "Puķu ballē", kā arī samērā plašs flokšu, hostu, graudzāļu un kapu augu piedāvājums. Lūdzām stādaudzētājus izveidot, viņuprāt, interesantāko ziemciešu topu.


Tags

Sarakstu karuselis Stādu parāde Ziemcietes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form