Ziemassvētku eglītes podiņos – kad un kā tās pareizi stādīt ārā
Foto: Shutterstock

Pēdējos gados arvien biežāk cilvēki dodas meklēt eglīti uz kokaudzētavām un speciāliem stādu tirdzniecības laukumiem, kur bez ierasti grieztajām eglēm ir arī to stādi podiņos, ko pēc tam var iestādīt kaut kur ārā, piemēram, pašu dārzā vai netālajā mežā. Tiem, kas izvēlējušies šo dabai draudzīgo eglītes iegādi, noteikti aktuāli šobrīd ir jautājumi par tās pārstādīšanu ārā, kad rotājumi jau novākti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par to, kā izstādīt egles podiņos ārā, stāsta a/s ''Latvijas Valsts meži'' dārzkopības speciālistes Laimas Zvejniece un kokaudzētavas ''Zaļenieki'' speciālists Imants Parfenovičs.

Egles podiņos – šķirnes un to dažādība

Ziemassvētku eglītes podiņos – kad un kā tās pareizi stādīt ārā
Foto: DELFI

Ja mežā meklējam eglīti ar iespējami stiprākiem zariem, simetriskāku un kuplāku, tad kokaudzētavās ir iespēja izvēlēties dažādas formas, skuju krāsas un pat smaržas variācijas, tāpēc katram bijusi iespēja atrast savai gaumei piemērotāku egli, ko pēc tam iestādīt ārā. Kopumā sastopamas 35 egļu sugas, kur katrai sugai ir no desmitiem līdz simtiem šķirņu.

Visizplatītākās Latvijas kokaudzētavās ir parastās egles, asās egles (sudrabegles), Serbijas egles, Kanādas egles un dažādu baltegļu šķirnes. Asajām eglēm raksturīgas vairāk vai mazāk sudrabainas un asas skujas, stingri zari, savukārt Serbijas eglēm ir ļoti skaista skuju divkrāsainība, kurām apakšpusē ir baltas svītras un skujiņa ir it kā sagriezusies baltā dejas virpulī.

Ziemassvētku eglītes podiņos – kad un kā tās pareizi stādīt ārā
Foto: Publicitātes foto

Kanādas egles ir vispopulārākā izvēle Ziemassvētkos, tās sauktas arī par koniskām eglēm. Šīs egles, izstādot laukā, jāsargā no pavasara saules spēcīgajiem stariem. Dažādo sugu baltegles ir ar mīkstām, zaļām vai balti zaļām un smaržīgām skujām.

Ziemassvētku eglītes podiņos – kad un kā tās pareizi stādīt ārā
Foto: Publicitātes foto

Baltegles izceļas ar to, ka nogrieztiem zariem skujas sakalst, bet nebirst. Arī nozāģētas baltegles stāv ilgāk, un skujas nebirst.

Visiecienītākā Ziemassvētkos ir Nordmaņa jeb Kaukāza baltegle, kuru pārsvarā audzē Dānijas kokaudzētavas, jo Latvijā tā bieži apsalst vai bargās ziemās nosalst līdz sniega virsmai. Nelielos apjomos to audzē Rietumlatvijā, kur ir siltāks mikroklimats. Latvijas apstākļos labi aug Frēzera baltegle, kas arī tiek audzēta speciāli Ziemassvētkiem.

Eglīti podiņā jācenšas saglabāt līdz pavasarim, lai to iestādītu kādā piemērotā vietā un varbūt nākamajos gados ar to varēs rotātu pagalmu vai dārzu un priecētu gan sevi, gan apkārtējos. Ir cilvēki, kas ierīko speciālus Ziemassvētku eglīšu kolekciju dārzus – katrai piešķirot savu iestādīšanas gadu, stāsta Laima.

Tags

Ziemassvētku eglīte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form