Vasaras garša dārzā – krūmmelleņu šķirnes un to audzēšana Latvijā
Foto: 영철 이 / cc

Ja allaž esi iekārojis krūmmelleņu stādus, bet neesi zinājis audzēšanai piemērotākās šķirnes, kā arī priekšnoteikumus krūmāju kopšanā, vairāk kā noderīgi būs Latvijas Valsts Augļkopības institūta (''Fruittechcentre.eu'') sniegtie padomi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Krūmmelleņu audzēšanai piemērotas vietas

Krūmmellenēm stādījumu nedrīkst veidot pārmitrās vietās vai ieplakās, kur rudeņos vai pavasaros uzkrājas ūdens. Tās var izturēt nelielu applūšanu miera perioda laikā, bet ne aktīvās augšanas laikā. Krūmmellenes var audzēt minerālaugsnēs vai kūdras augsnēs, ja ir piemērota augsnes reakcija un drenāža. Kūdras augšņu galvenie trūkumi ir augsnes lēnā iesilšana pavasarī, pārmērīgas slāpekļa iznesas rudenī un zems Zn, Cu un Fe saturs. Krūmmelleņu audzēšanai vispiemērotākās ir vieglas, skābas (pH/KCl 4,5±0,3), labi drenētas un organiskām vielām bagātas minerālaugsnes. To audzēšanai nav piemērotas augsnes ar smagu granulometrisko sastāvu. Skābā augšanas vidē pastāv ļoti liela mangāna toksikozes iespējamība, tāpēc svarīgs nosacījums krūmmelleņu sekmīgai audzēšanai minerālaugsnēs ir zems mangāna saturs.

Krūmmellenēm piemērotas divas audzēšanas tehnoloģijas:

  1. Minerālaugsnē – tranšejas, tās piepildot ar skābu kūdras substrātu, sajauktu ar zāģu skaidām un minerālaugsni vai kompostu. Pirms augu stādīšanas obligāti jāpārbauda substrāta reakcija. Arī pēc stādīšanas tā jāpārbauda regulāri.
  2. Kūdras purvā – līdzenā laukā vai veidojot paaugstinātas dobes (tas atkarīgs no gruntsūdens dziļuma purvā, iespējām regulēt ūdens pieplūdi un noplūdi, kā arī no kūdras slāņa biezuma).

Abos variantos aukstās bezsniega ziemās krūmmelleņu sakņu sistēma var izsalt, bet karstās vasarās, ja nav ierīkota apūdeņošana, izkalst, tāpēc dobes jāmulčē ar kūdru vai šķeldu. Audzējot krūmmellenes minerālaugsnē, priekšrocība – stādījumam iespējams izvēlēties atbilstošāku vietu, trūkums – augsne jāsagatavo atbilstoši krūmmelleņu audzēšanas prasībām.

Būtisks ieteikums abām audzēšanas tehnoloģijām ir ierīkot kā pretsalnu, tā pilienveida apūdeņošanas sistēmu. Pēdējos gados popularitāti gūst krūmmelleņu audzēšana augstajos tuneļos. Arī šajā gadījumā stādījumu ierīkošanai jāizvērtē konkrētās vietas augsnes īpašības un ūdens pieejamība, pēc tam var izvēlēties piemērotāko audzēšanas tehnoloģiju – augsnē vai konteineros, ievērojot iepriekš minētās prasības pēc augsnes reakcijas un organiskās vielas satura. Apputeksnēšanai ieteicams izmantot kamenes.

Tags

Mellenes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form