Ekonomisks risinājums balkona vai terases segumam - gumijas flīzes
Foto: Publicitātes foto

Plašākās mājamatnieku aprindās par gumijas flīzēm nav pat dzirdēts. Vēl pārsteidzošāk: pavasara būvniecības izstādē Ķīpsalā tās piedāvāja RKF “Ondulat”, ko agrāk efektīvās reklāmas dēļ pazīstam galvenokārt kā bitumena viļņoto lokšņu jeb franču “Onduline” izplatīšanas pionierus Latvijā. Vai tas nozīmē, ka parādījies jauns jumtu seguma materiāls?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tā gluži nav: mūsu kompānija jau 20 gadu piedāvā ne tikai šīs loksnes, bet arī dažādus jumta seguma materiālus plašā cenu amplitūdā, tostarp bezazbesta šīferi un bitumena dakstiņus, un attiecīgi arī lietusūdens novadīšanas sistēmas. Paralēli sniedzam montāžas un visu veidu būvniecības pakalpojumus no ēkas pamatiem līdz skursteņa cepurei!" skaidro RKF "Ondulat" pārdošanas speciālists Intars Jermacāns. "Gumijas jeb tā sauktās EDI flīzes gan uz jumta neliek, ja nu vienīgi uz plakanā, bet galvenokārt – uz grīdas vai zemes, un tas ir Latvijā ražots produkts, ko palīdzam izplatīt. Pārdošanas apjomi pamazām aug, jo manta patiešām ir laba."

Vietējā prece

EDI gumijas flīzes kopš 2012. gada pavasara Līgatnes novadā ražo SIA "IDE ECO", importējot jau iekrāsotas granulas, ko iegūst veco autoriepu pārstrādē. Tātad izmanto otrreizējās izejvielas, kas ļauj runāt par videi draudzīgu politiku, bet materiāla nosaukumā EDI savukārt ieslēpti trīs vārdi, kas atklāj uzņēmuma filosofiju – ērti, droši, izturīgi. Šķiet, par flīzēm to droši var apgalvot gan izskata, gan tehnisko parametru, gan montāžas aspektā.

Flīzes top vienā izmērā – 50 x 50 cm, taču dažādā biezumā (2–5 cm) un astoņās krāsās, starp kurām populārākās ir tumši sarkanā un sūnu zaļā. Svarīgi, ka pretstatā, piemēram, dažiem ķīniešu analogiem, kam krāsa tikai uzpūsta no ārpuses, gumijas granulas, no kā sastāv flīze, sākumā jau ir nokrāsotas un tikai tad sapresētas veidnē. Tas nozīmē, ka tonis ekspluatācijas gaitā ir noturīgs kaut vai iespējamā nodiluma dēļ (izturība gan esot augsta, tostarp pret mehāniskiem bojājumiem, jo solītais kalpošanas laiks ir 10 un vairāk gadu).

Flīzes ir pietiekami blīvas, tātad nosacīti smagas (850 kg/m3 atbilstīgi Eiropas standartam EN 1177), sala izturīgas (nemainās pēc 20 cikliem -20 °C) un vienlaikus elastīgas, triecienus absorbējošas un, pats galvenais, ūdenscaurlaidīgas. Tas savukārt nozīmē, ka porās mitrums nepaliek, lietus ātri notek vai sasūcas gruntī. Starp citu, šim nolūkam flīzēm apakšā izpresēti pat speciāli kanāli, lai žūšanas process norit raitāk un vienmērīgāk. Šo īpašību dēļ materiāls kļūst sevišķi pievilcīgs izmantošanai atklātā vidē. Piemēram, Intars Jermacāns ar gumijas flīzēm izklājis sava dzīvokļa balkonu, izliekot tās uz daudzcietušās betona virsmas, bet stūrus un margu profilu vietas piegriežot ar smalkzobu figūrzāģi. Apakšā gan esot izrullējis ruberoīdu hidroizolācijai, lai pasargātu betonu no turpmākas erozijas, jo nelīdzenumos vienalga veidotos peļķes, ziemā turpinot posta darbus. Raupjās virsmas un pietiekamā svara dēļ norobežotajā plaknē klājums turas nevainojami, arī pamatnes negludumi it kā paši no sevis izzuduši. Tātad nav nepieciešama nekāda sagatavošana, vienīgais nosacījums, viņš uzsver, – lai apakšā paliek slīpums, kur ūdenim notecēt.

Vai vēl gribat balkona vai lodžijas grīdu ar keramikas flīzēm izlīmēt? Palīgmateriāli, instrumenti, nesalīdzināmi vairāk laika un darba, kas tomēr prasa vismaz minimālas iemaņas…

Izmantošanas amplitūda

Balkoni, lodžijas, terases, siltumnīcas ir vienkāršākie objekti. Gan ražotājam, gan tirgotājiem, protams, interesantāki ir lielāki pasūtījumi: bērnu rotaļu un sporta laukumi, māju pagalmu platības, dārza celiņi un atpūtas vietas. Sporta, aerobikas un trenažieru zāles, teritorijas pie baseiniem vai pat skeitparki jau ir drusku no citas operas, taču visus šos potenciālos objektus vieno ideja – drošība. Piezemējoties uz gumijas flīzēm, kas absorbē triecienu, ir mazāk iespēju gūt sāpīgas traumas, tālab, piemēram, zem bērnu šūpolēm tās ir īstajā vietā. Protams, ja laukuma ierobežošanai izmantotas gumijas, nevis betona vai koka apmales!

Īsāk sakot, privātmājā gumijas flīzes der visur, kur parasti izmanto bruģi, tostarp piebraucamajam ceļam līdz garāžas durvīm un pat tālāk iekšpusē, kur mašīna nakšņo.

Arī pamatni sagatavo gluži tāpat – noblīvēta grunts, šķembas, smiltis. Toties ieklāšana daudz vienkāršāka – sākot no 30 mm biezuma, flīzes stiprina ar speciālām plastmasas savienojuma tapām, kas ietilpst komplektā (četrām flīzēm jeb vienam kvadrātmetram paredzētas 12 tapas, vietas tām jau iestrādātas!), papildus nepieciešamas vēl uzbraukšanas flīzes, kam viena mala nošķelta 45° leņķī, un apmales. Protams, tas viss kaut ko maksā, turklāt cena atkarīga ne tikai no flīzes biezuma, bet arī krāsas. Visplānākās, kas der vienīgi montāžai uz jau esoša cieta pamata (balkonam vai lodžijai), iekļaujas 20–25 eiro amplitūdā par kvadrātmetru, un lētākās, protams, ir melnās, bet 3 cm biezās maksā vidēji 30 eiro. Tās piemērotas pagalma platībām un dārza celiņiem, pat braukšanai ar vieglāku automašīnu. Bērnu rotaļlaukumam toties nepieciešamas viselastīgākās, kas vislabāk amortizē triecienus, proti, visbiezākās, un tad jau veidojas gauži nopietnas summas…

Iespējams, cena arī ir galvenais iemesls, kāpēc gumijas flīzes vēl nav kļuvušas populāras. Ļaudis iemācījušies skaitīt naudu, uzreiz redzams, ka bruģis izmaksā lētāk! Lielāka drošība, mazāka slīdamība daudziem interesentiem pagaidām nav izšķirīgais arguments.

"Par dārgu!" piekrīt arī pats Intars Jermacāns. Tomēr pārdošanas apjomi katru gadu pieaugot, pērn realizēts jau aptuveni 2000 m2, pērkot galvenokārt 10–15 vai 30–40 kvadrātmetru. Gudri saimnieki plānāko iegādājas, piemēram, tikai āra pakāpieniem pie mājas – lai allaž sausi un nekad neslīd! Piezāģēšana nav problēma, vien stūros, iespējams, derot pieķert kaut vai ar "Bison" celtniecības līmi.

Prece patiešām šķiet laba – vizuāli pievilcīga, patīkama lietošanā, ērta kopšanā. Izskata atjaunošanai pietiek ar birsti vai putekļu sūcēju, ārā der pat ūdens vai gaisa strūkla, ziemā – klasiskā koka vai plastmasas sniega lāpsta. Ja nejauši gadās kādu flīzi mehāniski samaitāt, to viegli nomainīt pret jaunu, neizjaucot visu laukumu. Pēc vienas uz RKF "Ondulat" obligāti nav jābrauc – EDI flīzes iespējams pasūtīt arī tuvākajos būvmateriālu lielveikalos.

Tags

Balkons Grīdas segumi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form